SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd ma projekt zmian w ustawie o cyberbezpieczeństwie. Nowe informacje o spółce Polska 5G

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Wśród proponowanych zmian znajduje się powołanie przez wyznaczonego operatora strategicznego wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju spółki Polskie 5G.

Fot. PxfuelArticle

Pierwsze informacje na temat spółki Polskie 5G pochodzą z jesieni 2019 roku. Wtedy też Paweł Borys, prezes PFR w wiadomości na Twitterze poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz operatorzy telekomunikacyjni podpisali porozumienie, na mocy którego rozpoczęto wstępne prace nad powołaniem spółki Polskie 5G. Cel utworzenia projektu został uzasadniony chęcią zapewniania ogólnopolskiej dostępności usług 5G w wybranych pasmach, bezpieczeństwa technologii, niskich cen usług. Dokument podpisały wówczas takie podmioty jak m.in. Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska czy Polkomtel.

Polska 5g i OSSB

Nowa ustawa gwarantuje powołanie spółki Polskie 5G, która będzie operować na częstotliwościach 703-733 MHz oraz 758-788 MHz. Tego rodzaju przedsięwzięcie ma przyczynić się do obniżenia kosztów budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, wprowadzając równocześnie konkurencyjne ceny usług. Dodatkowo rozwiązanie to ma także zapewnić rozwój gospodarki cyfrowej oraz zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa.

Jak ustalił portal cyberdefence24, rząd zamierza powołać do życia Fundusz Cyberbezpieczeństwa zapewniający kwotę około 0,5 mld zł na specjalistyczny sprzęt, świadczenia teleinformatyczne oraz personel w celu poprawy stanu cyberbezpieczeństwa.

Wprowadzono również przepisy dotyczące operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), który zostanie wskazany przez premiera. Podmiot ten musi spełniać konkretne warunki narzucone przez ustawę — być jednoosobową spółką Skarbu Państwa, przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym oraz posiadać infrastrukturę telekomunikacyjną, która jest niezbędna do zapewnienia realizacji zadań. Dodatkowo musi posiadać środki techniczne i organizacyjne zapewniające bezpieczne przetwarzanie danych w sieci telko oraz posiadać świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. OSSB ma być odpowiedzialne za obronność i bezpieczeństwo państwa oraz bezpieczeństwo porządku publicznego w aspekcie telekomunikacyjnym. Jak podaje portal cyberdefence24 jako „naturalny kandydat” do tej funkcji wskazywany jest Exatel.

Przede wszystkim jednak operator strategicznej sieci bezpieczeństwa będzie świadczył usługi dla najważniejszych podmiotów państwowych — Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz organom podległym administracji rządowej i terytorialnej. Zadaniem OSSB będzie również powołanie wraz PFR spółki Polskie 5G.

Jak wynika z nowelizacji, spółka Polskie 5G otrzyma kapitał zakładowy opiewający na kwotę 1 mln zł. Prawie połowa udziałów w spółce (48 proc.) będzie należała do firm telekomunikacyjnych lub konsorcjum firm, natomiast OSSB i PFR otrzymają po 26 proc udziałów. Na mocy przetargu prezes UKE będzie zobowiązany do przydzielenia częstotliwości z zakresu 703-733 MHz oraz 758-788 MHz na rzecz użytkowania rządowego dla spółki Polska 5G. Pozostałe częstotliwości z zakresu pasma 700 (713-733 MHz, 768-788 MHz, 703-713 MHz oraz 758- 768 MHz) zostaną również rozdysponowane przez prezesa UKE.

Do życia powołany zostanie również fundusz celowy na rzecz OSSB, a jego finansowanie ma być zapewnione przez wpływy z rezerwacji części pasma 700 MHz i 3,6 GHz jak i opłat rocznych z racji dysponowania częstotliwościami.

Po wejściu ustawy w życie prezes Rady Ministrów będzie miał 30 dni na wyznaczenie OSSB. Po 60 dniach od jego wyznaczania ma zostać powołana spółka Polskie 5G.

Dostawca wysokiego ryzyka

Nowelizacja odnosi się również do sprawy uznania dostawcy wysokiego ryzyka. Nie jest to rzecz jasna powiedziane wprost, aczkolwiek może to mieć na celu eliminację infrastruktury sieci 5G chińskich operatorów, a w tym Huawei. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) przewiduje wskazanie przez ministra ds. informatyzacji dostawcy wysokiego ryzyka na podstawie opinii Kolegium Cyberbezpieczeństwa oraz transparentnych procedur określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Postępowanie ma natomiast zakończyć się decyzją administracyjną podlegającą zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Równocześnie operatorom telekomunikacyjnym, na usunięcie sprzętu dostawcy sprzętu wysokiego ryzyka daje się 7 lat. W przypadku sprzętu z zakresu funkcji krytycznych okres ten wynosi 5 lat.

Dołącz do dyskusji: Rząd ma projekt zmian w ustawie o cyberbezpieczeństwie. Nowe informacje o spółce Polska 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl