SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Obajtek sam publikuje sprostowanie. Prawnicy "Gazety Wyborczej": wyrok jest nieprawomocny

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zamieścił w środę w mediach społecznościowych sprostowanie, które - jego zdaniem - powinna zamieścić Wyborcza.pl w wyniku procesu przegranego przez szefostwo portalu. Zapowiada też, że "będzie walczył o jego publikację" przez "Wyborczą". - Wyrok, którym chwali się w mediach Daniel Obajtek, jest nieprawomocny. A skoro jest nieprawomocny, to nie ma potrzeby publikacji sprostowania - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl zespół prawny „Gazety Wyborczej”.

Daniel Obajtek (screen: YouTube/Radio ZET)Article

Sprawa dotyczy publikacji z marca 2021 roku, w której Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz napisali, że prezes Orlenu w 2018 r. miał zapłacić 6,9 tys. zł (zamiast 12,5 tys. zł) za metr kwadratowy 187-metrowego apartamentu na luksusowym warszawskim osiedlu. Sprzedającym była firma deweloperska Profbud. Daniel Obajtek pozwał dziennikarzy i wydawcę "GW" do sądu argumentując, że ceny mieszkań w danym budynku różnią się od siebie i że zapłacił cenę rynkową.

W środę Obajtek poinformował w mediach społecznościowych, że w sądzie pierwszej instancji wygrał sprawę „z redaktorem naczelnym portalu Wyborcza.pl”. W związku z tym, zdaniem szefa Orlenu, winno ukazać się sprostowanie, a nie ukazuje się. - Portal sprostowania nadal nie zamieszcza, o co będę walczyć, a tymczasem publikuję je poniżej – czytamy we wpisie prezesa Obajtka. Wpis podchwycił wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, Roman Imielski, uzupełniając go linkami odsyłającymi do tekstów, w sprawie których procesuje się Daniel Obajtek.

Prawnicy: wyrok nieprawomocny

Dlaczego „Wyborcza” nie publikuje sprostowania? - Wyrok, którym chwali się w mediach Daniel Obajtek, jest nieprawomocny. A skoro jest nieprawomocny, to nie ma potrzeby publikacji sprostowania – argumentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zespół prawny „Gazety Wyborczej”.

- Agora nie może odwołać się od wyroku, ponieważ nie jest stroną tego procesu - w sprawie o sprostowanie pozwanym może być jedynie redaktor naczelny. Zaś redaktor naczelny serwisu Wyborcza.pl wniesie apelację od tego wyroku po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia - dodają prawnicy „GW”.

Wyrokiem z końcówki listopada ub.r. zostało oddalone (również nieprawomocnie) powództwo Daniela Obajtka przeciwko redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej", dotyczące papierowej wersji tego samego artykułu. - Tą przegraną Daniel Obajtek nie pochwalił się wobec czytelników swojego konta na Twitterze. Podobnie jak ostatnią nieprawomocną przegraną z lutego tego roku w sprawie o sprostowanie dotyczące artykułu pt.: "Kto wycofał sprawę Obajtka z sądu" opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" – komentuje zespół prawny „Wyborczej”.

Portal Wyborcza.pl zamknął 2022 rok z liczbą aktywnych subskrypcji powyżej 303,7 tys., co oznacza wzrost o przeszło 6 proc. w stosunku do końca 2021 r. W ciągu IV kwartału ub.r. liczba subskrybentów zwiększyła się o niemal 10 tys. W grudniu ub.r. Wyborcza.pl odwiedziło 7,41 mln użytkowników, co dało jej 24,98 proc. zasięgu. Każdy spędzał tam przeciętnie 13 minut i 56 sekund.

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek sam publikuje sprostowanie. Prawnicy "Gazety Wyborczej": wyrok jest nieprawomocny

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Pcimski murgrabia ma już ego większe niż jego wszystkie nieruchomości.
odpowiedź
User
Ochoo
Żymianie już leco porabina do njujorku po pomoc XD
odpowiedź
User
Piotr
Wasze niedoczekanie, Kaczystan się właśnie kończy!
odpowiedź