SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EmiTel chce, żeby UKE ponaglił TVP do uruchomienia stacji na MUX-8

EmiTel skierował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie Telewizji Polskiej decyzji rezerwacyjnej obligującej nadawcę do uruchomienia jej kanałów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8), działającym od jesieni ub.r.

Article

Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej od końca października nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada - Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia - WP (Wirtualna Polska) i Metro (Agora). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel, której każdy z nadawców płaci za emisję sygnału jego stacji - Wirtualna Polska przez ponad 9 lat wyda na to 62,7 mln zł, a Agora - 62 mln zł (nadawca Nowa TV nie podał szczegółów w tej sprawie, bo nie jest spółką giełdową).

Trzy miejsca na multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może tam umieścić trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w standardowej i drugi w HD. Publiczny nadawca nadal nie podał informacji, które kanały będą tam emitowane ani od kiedy. - Jeszcze nie podjęliśmy decyzji w tej sprawie. Do tej pory TVP nie musiała się do tego odnosić, bo multipleks ósmy nie był uruchomiony. Pozostali nadawcy czekali na nasze propozycje. Teraz ruszają bez nas. Wkrótce się do tego odniesiemy - powiedział w październiku ub.r. prezes TVP Jacek Kurski portalowi Wirtualnemedia.pl.

Zaznaczył, że TVP nie zamierza uruchamiać drugiego kanału sportowego, natomiast być może na MUX-8 pojawi się TVP Sport w wersji HD, o ile uda się renegocjować zawarte już umowy z operatorami kablowymi dotyczące tego kanału. - Jestem zwolennikiem wpuszczenia TVP Sport HD na MUX-3, co będzie skutkować przesunięciem TVP Kultura i TVP Historia na ósemkę. Te plany są oczywiście związane z nowelizacją ustawy abonamentowej. Jeśli zapewni ona finansowanie na takim poziomie, na który liczymy to będzie opłacało się odejść od umów reemisyjnych z kablówkami i wejść z dużą ofertą na otwarty kanał na multipleksie - stwierdził Kurski.

Firma EmiTel poinformowała, że złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie Telewizji Polskiej decyzji rezerwacyjnej, która w praktyce zobowiązuje nadawcę do uruchomienia kanałów na przysługujących mu slotach ma MUX-8. Prezes EmiTela tłumaczy, że obecnie tylko połowa miejsc na multipleksie jest zajęta i przynosi firmie wpływy od nadawców, natomiast koszty generuje cały multipleks.

Ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej pełny zasięg ma osiągnąć wiosną br.

Dołącz do dyskusji: EmiTel chce, żeby UKE ponaglił TVP do uruchomienia stacji na MUX-8

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Po A., nie będzie nam zagraniczniak mówił, co publiczna ma uruchamiać, a co nie i kiedy. A po B., jak generuje koszt coś, czego nie ma, a na czego miejsce tak naprawdę nie istnieje. Czy jak mogę ciągnąć internet 120 mega a ciągnę 60, to generuję koszty jako niewykorzystane pasmo?
odpowiedź
User
Polak
Po C, decyzja ma być w kształcie krzyża a nie prostokąta. A pod D proszę nie ponaglać prezesa bo Klimkowa własnie wyleciała z PGNiG, ślub za chwilę ma i się nam nasz kochany prezes może spocić.
odpowiedź
User
Polak
I wreszcie po E, ja bym wolał coś ciągnąć ale naszemu prezesowi.
odpowiedź