SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ewa Siedlecka: manifestowałam jako obywatelka, a nie dziennikarka, bo władza łamie prawo ws. zgromadzeń

- Jestem dziennikarką, ale jestem też obywatelką. Na kontrmiesięcznice nie poszłam w roli dziennikarki, nie umawiałam się ze swoja redakcją, że będę cos na ten temat pisać - wyjaśnia Ewa Siedlecka z „Polityki” swój udział w kontrmanifestacji Obywateli RP. - Był to mój protest przeciwko naruszaniu przez władzę wolności zgromadzeń - dodaje.

Ewa Siedlecka Article

W sobotę wieczorem Ewa Siedlecka brała udział w kontrmanifestacji zorganizowanej przez Obywateli RP przeciw obchodom miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Demonstranci starali się zablokować trasę przemarszu z bazyliki pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przed Pałac Prezydencki. Zostali wyniesieni lub wyprowadzeni w postronne miejsca przez policjantów, którzy wcześniej informowali ich, że przebywają tam wbrew prawu.

- Chciałam zamanifestować przeciwko używaniu narodowej tragedii do partykularnych celów partii politycznej. Miałam biała różę i zamierzałam się przyłączyć z nią do pochodu smoleńskiego. Nie chciałam przeszkadzać, tylko okazać mój sprzeciw. Policja to uniemożliwiła, odgradzając trasę przejścia kordonem. Siadłam na jezdni w proteście przeciwko odbieraniu mi i innym obywatelom gorszego sortu wolności zgromadzeń - opisuje Ewa Siedlecka w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl.

Dziennikarka podkreśla, że chciała też zaprotestować przeciw naruszaniu przez władzę wolności zgromadzeń. - Według mojej wiedzy to zgromadzenie (Obywateli RP) nie było nielegalne. Zostało zgłoszone zgodnie z ustawą o zgromadzeniach, w trybie „uproszczonym”. PiS zmieniając ustawę o zgromadzeniach zapomniał wpisać, że takiego zgromadzenia można zakazać, więc - według ustawy nie można. Jeśli władza łamie prawo, a obywatele nie mają jak wyegzekwować od niej zaprzestania łamania - jedyną drogą jest nieposłuszeństwo - uzasadnia.

Czy nie naruszyła w ten sposób etyki zawodowej? Dziennikarze przede wszystkim relacjonują i komentują takie manifestacje, a jeśli biorą udział, to w tych pokojowych lub dotyczących mediów i wolności słowa.

- Jestem dziennikarką, ale jestem też obywatelką. Na kontrmiesięcznice nie poszłam w roli dziennikarki, nie umawiałam się ze swoja redakcją, że będę coś na ten temat pisać. Poszłam jako obywatelka, z wymienionych wyżej powodów - wyjaśnia Ewa Siedlecka.

- Poza tym nie uważam, żeby prezentowanie swoich poglądów było niezgodne z etyką dziennikarską - chyba, że są to poglądy nienawistne, rasistowskie czy inne w rażący sposób niezgodne ze standardami moralnymi - dodaje publicystka. - Wreszcie: można oczekiwać daleko idącej ostrożności w publicznym okazywaniu przekonań przez dziennikarza informacyjnego, albo np. prezentera telewizyjnych programów informacyjnych. Ja jestem zatrudniona w redakcji „Polityki” na stanowisku komentatora, co samo w sobie wymusza publiczne prezentowanie poglądów - zaznacza.

W manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji regularnie brali udział dziennikarze, m.in. „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” i „Polityki”. W grudniu 2014 roku na jednej z nich przemawiał Tomasz Lis, w styczniu ub.r. na demonstracji przeciw zmianom w mediach publicznych głos zabrało kilku znanych dziennikarzy, na kilku marszach przemawiał też Adam Michnik.

- Wcześniej byłam na jednej kontrdemonstracji i kilku innych pikietach Obywateli RP, m.in. 3 maja pod Pałacem Prezydenckim. Na demonstracje KOD-u chodziłam regularnie - informuje nas Ewa Siedlecka.

Dziennikarka w lutym br. przeszła z „Gazety Wyborczej” (pracowała tam 27 lat) do „Polityki”. Zajmuje się głównie tematyką prawną, za ub.r. otrzymała Nagrodę Wolność Słowa od austriackiego oddziału Reporterów bez Granic.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ewa Siedlecka: manifestowałam jako obywatelka, a nie dziennikarka, bo władza łamie prawo ws. zgromadzeń

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Coraz gorzej z obrońcami demokracji. Już nie ma kto łazić na protesty, więc najstarsze kadry muszą się same fatygować. Ewa -legenda niezależnego dziennikarstwa i Władek - legenda firm transportowych, musieli, wobec braku ofiar śmiertelnych zadanych przez siepaczy PiS, samodzielnie odegrać sceny męczeństwa, na które nabrały się młodsze grupy przedszkolne i etatowi członkowie KOD i Obywateli III SB.
93 38
odpowiedź
User
Krótko!
Coraz gorzej z obrońcami demokracji. Już nie ma kto łazić na protesty, więc najstarsze kadry muszą się same fatygować. Ewa -legenda niezależnego dziennikarstwa i Władek - legenda firm transportowych, musieli, wobec braku ofiar śmiertelnych zadanych przez siepaczy PiS, samodzielnie odegrać sceny męczeństwa, na które nabrały się młodsze grupy przedszkolne i etatowi członkowie KOD i Obywateli III SB.


Pseudowyrafinowany dowcip służący złej sprawie.
Tak ci się podoba się PiS i to co wyprawia, to się do niego zapisz ( jeśli już w nim nie jesteś, co można podejrzewać po tym komentarzu).
Te ironiczne wykwity intelektu na temat Frasyniuka i Siedleckiej, doprawdy, żałosne!
43 85
odpowiedź
User
prawnik
To wy łamiecie prawo zgromadzeń blokując legalną i zgłoszoną manifestację.
73 34
odpowiedź