SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook: Blokada prawicowych stron to awaria systemu, a nie odpowiedź na zgłoszenia

W weekend Facebook zablokował ponad 300 fanpejdży o charakterze prawicowym. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK) pochwalił się, że to wynik jego zmasowanej akcji interwencyjnej. Jednak Facebook poinformował serwis Wirtualnemedia.pl, że to skutek awarii, która szybko została usunięta, a strony przywrócone. - Nie wiemy czy była to awaria, natomiast niezależnie od tego swoją akcję będziemy prowadzili nadal - odpowiada w rozmowie z nami organizacja.

Article

W sobotę Facebook zablokował funkcjonowanie pomiędzy 300 a 350 stron należących do organizacji i użytkowników publikujących treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobicznym.

W niedzielę rano odpowiedzialność za masową blokadę wspomnianych stron wziął na siebie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

W wpisie na swoim profilu organizacja ujawniła, że łącznie zgłosiła administratorom Facebooka z górą 2 tys. fanpejdży które jej zdaniem łamały obowiązujące w Polsce prawo poprzez publikację treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobicznym.

W poniedziałek Facebook w mailu poinformował krótko serwis Wirtualnemedia.pl, że zniknięcie wspomnianych stron to efekt usterki która miała jedynie krótkotrwały charakter.

- W wyniku błędu jednego z naszych systemów bezpieczeństwa w ostatni weekend doszło do tymczasowego zawieszenia niektórych stron na platformie. W momencie jego wykrycia przywróciliśmy wszystkie dotknięte strony. Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z ich kilkugodzinną niedostępnością - czytamy w komunikacie biura prasowego Facebooka.

Wyjaśnienia w tej sprawie udzielone nam z kolei przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych mogą wskazywać na to, że albo jedna ze stron weekendowych wydarzeń mija się z prawdą, albo też doszło do zaskakującego zbiegu okoliczności.

- Monitoring i zgłoszenia stron szerzących rasizm i ksenofobię prowadzimy stale wraz z grupą wolontariuszy – wyjaśnia w korespondencji na Facebooku OMZRiK. - Od piątku trwała intensywna akcja zgłaszania stron, głównie nawołujących do przemocy wobec muzułmanów, w tym kibolskich oraz stron związanych ze skrajną prawicą. Nie wiemy czy była to awaria, natomiast niezależnie od tego swoją akcję będziemy prowadzili nadal. Tym bardziej, że zgłosiło się wielu wolontariuszy. Najwyraźniej Polacy mają dość nienawiści w internecie – podkreśla organizacja.

Ostatnie masowe blokowanie prawicowych fanpejdży na Facebooku miało miejsce jesienią ub.r., gdy wyłączone zostały m.in. strony prawicowych organizacji takich jak Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Wówczas Anna Streżyńska, minister cyfryzacji zapowiedziała rozmowy z Facebookiem dotyczące swobody wypowiedzi w tym serwisie, jednak od tamtej pory nie ma żadnych sygnałów dotyczących wyników tych negocjacji.

Dołącz do dyskusji: Facebook: Blokada prawicowych stron to awaria systemu, a nie odpowiedź na zgłoszenia

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Raz
Wolne media... e...
odpowiedź
User
Janina Dziąsło
Bardzo dziwna awaria. Nie przypominam sobie takiej w przypadku lewackich stron.
odpowiedź
User
minister
Taaa, awaria. Bardzo cię polubiłem, chłopie!
odpowiedź