SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Faktura na męża, ulga dla żony

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że z ulgi na Internet mogą korzystać odrębnie oboje małżonkowie

Ale tylko wtedy, gdy posiadają "podwójną" fakturę. A z tym są problemy. Szczęśliwi małżonkowie chwycili więc za faktury i co się okazało? Są one wystawiane tylko na jednego z nich.

(...) Dlaczego tak jest? Ponieważ, jak poinformowała "Rz" Barbara Górska, rzecznik Telekomunikacji Polskiej, umowy były podpisywane tylko na jedną osobę. Dlatego obecnie nie ma możliwości wystawienia faktury na imię obojga małżonków. Problem jednak jest znany i trwają prace nad dopasowaniem rozwiązań przyjętych w firmie do przepisów podatkowych.

(...) Jak wybrnąć z tego problemu? Jeżeli umowa była zawarta tylko z jednym z małżonków, trzeba ją rozszerzyć także na drugiego. Strony umowy muszą więc sporządzić aneks.(...)

Nie trzeba przekonywać nikogo, że dopasowanie zasad podpisywania umów i wystawiania faktur do wyjaśnień ministerstwa to proces skomplikowany. Jednak klient nasz pan, a każdy z przepytywanych przedstawicieli firm teleinformatycznych podkreślał, że kieruje się tą zasadą. Czy nie można jednak zrobić tego prościej? Można, ale dużo zależy od tego, czy Ministerstwo Finansów jest skłonne zmienić swoje stanowisko. Przypomnijmy jednak wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 1999 r. (sygn. III SA 2903/97). Dotyczył on nieistniejącej już ulgi na zakup przyrządów i pomocy naukowych, ale zawarte w nim wnioski doskonale pasują do przedstawianego problemu. Otóż małżonkowie kupili komputer, z którego oboje korzystali w pracy zawodowej. Pech chciał, że rachunek został wystawiony tylko na męża. W związku z tym urząd skarbowy uznał, że żona nie miała prawa do odliczenia. NSA stwierdził jednak, że wystawienie na nazwisko jednego z małżonków dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatku nie pozbawia drugiego małżonka, spełniającego określone w ustawie warunki, prawa do dokonania stosownego odliczenia, jeżeli wydatkowana kwota pochodziła z majątku wspólnego. Każdy z małżonków jest bowiem odrębnym podatnikiem i w razie spełnienia przesłanek ustawowych odliczenie następuje od jego dochodu. Sąd podkreślił, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek. Dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. Każdy z małżonków upoważniony jest do wykonywania zarządu majątkiem wspólnym. Do zarządu zalicza się czynności, w których wyniku następuje nabycie własności rzeczy lub innego prawa majątkowego na zasadach wspólności ustawowej. Czynność prawna jednego z małżonków, dotycząca majątku wspólnego i mieszcząca się w granicach zwykłego zarządu, jest w pełni skuteczna wobec osób trzecich. W razie zawarcia umowy dotyczącej przedmiotu objętego wspólnością ustawową przez jednego z małżonków w granicach wykonywania samodzielnego zwykłego zarządu tym majątkiem drugi z małżonków staje się stroną tej umowy.(...)

Przemysław Wojtasik

Przeglad prasy przygotowany przez taxonline.pl

Dołącz do dyskusji: Faktura na męża, ulga dla żony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl