SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google udostępnia Accelerated Mobile Pages: strony mobilne mają otwierać się szybciej (wideo)

Koncern Google ogłosił udostępnienie platformy Accelerated Mobile Pages, która ma poprawić wydajność mobilnej sieci i sprawić, żeby bogate w treści strony otwierały się szybciej niż dotąd w smartfonach i tabletach. Do inicjatywy dołączyło już 30 wydawców z całego świata.

Article

O wprowadzeniu projektu Accelerated Mobile Pages (AMP) Google poinformował w oficjalnym komunikacie. Podkreślił, że nowe rozwiązanie, testowane wcześniej w ramach programu Digital News Initiative ma skutkować szybszym uruchamianiem się bogatych w treści mobilnych stron internetowych.

Według Google projekt AMP zakłada, że do budowania strony będzie służył ten sam kod niezależny od platformy, na której ma ona być uruchamiana. Dzięki temu konkretny serwis lub witryna będzie uruchamiała się tak samo sprawnie niezależnie od modelu smartfona lub tabletu wykorzystywanego przez użytkownika.

Nowa inicjatywa opiera się na technologii AMP HTML, która umożliwia budowanie lekkich wersji stron WWW zawierających bogatą treść w postaci grafiki, filmów oraz innych elementów multimedialnych i interaktywnych. Obecnie do projektu AMP przystąpiło kilku partnerów technologicznych - Twitter, Pinterest, WordPress, Chartbeat, Parse.ly oraz LinkedIn. Dodatkowo platformą zainteresowanych jest ok. 30. wydawców, m.in. Vox, The Verge, BuzzFeed, „The Washington Post” i „The New York Times”.

- Zewnętrzne platformy mobilne stają się coraz ważniejszym sposobem dystrybucji treści przez wydawców - podkreśla w komunikacie Kinsey Wilson, szef ds. produktów i technologii „New York Times’a”. - Inicjatywa AMP może znacznie zredukować wysiłki konieczne do publikowania w sieci mobilnej, zwiększając przy tym wygodę czytelników w odbiorze treści.

Google zapowiada, że w ramach AMP zmienił sposób buforowania danych. Dzięki temu wydawcy będą mogli przechowywać treści na swoich serwerach, a jednocześnie rozpowszechniać je poprzez globalną sieć wydajnego cache Google. Koncern obiecuje także, że udostępni swoje serwery cache do wykorzystania przez każdego chętnego wydawcę. Oddzielną kwestię związaną z projektem AMP stanowią reklamy. Google obiecuje, że wydawcy korzystający z nowego rozwiązania będą mogli pozostać przy dotychczasowych sieciach i formatach reklamowych. Z kolei Google wraz z dostawcami treści będzie pracował nad takim dobraniem parametrów technicznych reklam, by uruchamiały się one tak szybko, jak wymaga tego platforma AMP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google udostępnia Accelerated Mobile Pages: strony mobilne mają otwierać się szybciej (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jakub Abramczuk
Krótko mówiąc: "kto na AMP tego wyżej w searchu damy"
9 8
odpowiedź