SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

21 Concordia za 38 mln zł przejmuje Grupę Sare, Tomasz Pruszczyński nadal mniejszościowym akcjonariuszem

Fundusz 21 Concordia poprzez swoją spółkę  zamierza przejąć ok. 74 proc. akcji Grupy Sare. Porozumiał się już co do sprzedaży 51 proc. akcji z Damianem Rutkowskim oraz firmami WS Investments i Petrovasko. Ok. 25 proc. akcji Grupy Sare nadal będzie posiadał Tomasz Pruszczyński.

Tomasz Pruszczyński, fot. Sare Article

W miniony piątek Grupa Sare, notowana na warszawskim rynku giełdowym, poinformowała, że w połowie lipca przyznała funduszowi 21 Concordia wyłączność na tzw. due diligence, czyli szczegółowe badanie jej działalności pod względem finansowym, prawnym i operacyjnym.

W piątek 21 Concordia zapowiedział, że poprzez swoją spółkę Polinvest 7 zamierza przejąć 74 proc. akcji Grupy Sare. Polinvest 7 i Tomasz Pruszczyński, mający obecnie 25,99 proc. akcji Grupy Sare, ogłosili wezwanie dla pozostałych akcjonariuszy firmy do sprzedaży ich akcji.

Wezwanie dotyczy prawie 1,7 mln akcji Sare stanowiących ok. 74,01 proc. jej kapitału zakładowego. Cenę jednej akcji wyznaczono na 22,7 zł, co oznacza, że cały pakiet będzie kosztować 38,5 mln zł.

Na koniec piątkowej sesji giełdowej kurs Grupy Sare wynosił 21, co dawało kapitalizację firmy na poziomie 48,1 mln zł. Poprzednio ponad 22,7 zł za akcję spółki płacono wiosną br. (maksymalnie 25 zł), natomiast rekordowy poziom 30 zł kurs osiągnął jesienią 2015 roku.

Przejęcie Grupy Sare przez Polinvest 7 jest przesądzone, ponieważ kupujący porozumiał się już z głównymi akcjonariuszami Sare (oprócz Tomasza Pruszczyńskiego) - firmami WS Investments i Petrovasko oraz z Damianem Rutkowskim - co do sprzedaży 1,18 mln akcji stanowiących 51,38 proc. jej kapitału. Pozostałe chce kupić od drobnych akcjonariuszy.

Na sprzedaż akcji Grupy Sare będzie można zapisywać się od 9 stycznia do 15 lutego przyszłego roku. Przejęcie firmy przez Polinvest 7 musi zostać zaakceptowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kupujący oczekuje, że odpowiednia zgoda zostanie wydana do 8 lutego.

Obecnie do WS Investments należy 34 proc. akcji Grupy Sare, do Petrovasko - 10,5 proc., do Damiana Rutkowskiego - 5,9 proc., a do Vasto Investment - 5,33 proc.

Co planuje nowy właściciel Grupy Sare?

W wezwaniu do sprzedaży akcji Grupy Sare stwierdzono, że Polinvest 7 planuje „w oparciu o posiadaną większość głosów w spółce oraz przysługujące mu prawa i obowiązki korporacyjne w spółce, kontynuować i wspierać dotychczasową strategię rozwoju”. Zaznaczono, że chodzi zarówno o rozwój organiczny, jak i przejęcia.

Z kolei Tomasz Pruszczyński zapowiedział, że będzie kontynuował swoją dotychczasową strategię inwestycyjną wobec spółki.

Grupa Sare z rosnącymi wpływami i zyskiem

Grupa Sare zajmuje się marketingiem internetowym i telefonicznym, jej działalność jest podzielona na cztery główne segmenty. Sare oferuje narzędzie do masowych wysyłek informacji reklamowych, INIS i Mr Target - realizacją kampanii e-mailingowych, Salelifter - przetwarzaniem danych i zarządzanie stronami internetowymi, a Teletarget oferuje call center.

W połowie br. firma zapowiedziała przejęcie komunikatora internetowego GG, ale pod koniec września wycofała się z tej transakcji. Jednocześnie zmieniła swoją identyfikację wizualną.

Grupa Sare jest notowana na warszawskiej giełdzie od czerwca 2011 roku. W tym okresie znacząco wzrosły jej wpływy: z 7,52 mln zł w 2011, przez 14,54 mln zł w 2013 do 41,34 mln zł w ub.r. Jednocześnie zwiększył się zysk netto przypadający na akcjonariusza jednostki dominującej: w kolejnych latach od 2011 wynosił 946 tys. zł, 493 tys. zł, 456 tys. zł, 1,07 mln zł, 3,79 mln zł i 3,54 mln zł. Dotychczas firma nie wypłacała dywidend.

Od połowy ub.r. prezesem Grupy Sare jest Dariusz Piekarski (zastąpił na tym stanowisku Tomasza Pruszczyńskiego), a członkiem zarządu - Przemysław Marcol. Pod koniec ub.r. do zarządu spółki dołączył Krzysztof Zawadzki.

W pierwszych trzech kwartałach br. Grupa Sare zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 15,2 proc. do 33,11 mln zł i spadek zysku netto do 2,09 mln zł.

W co inwestuje 21 Concordia?

21 Concordia to fundusz private equity należący do grupy 21 Partners. - Kupujemy firmy, które naszym zdaniem mogą rozwijać się szybciej niż gospodarka. Inwestujemy w zwiększenie przewagi konkurencyjnej oraz oferujemy naszą wiedzę w zdobywaniu nowych rynków zbytu na produkowane przez nie towary - informuje fundusz na swojej stronie internetowej. Jego strategia polega na inwestowaniu w małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa o przychodach od 10 do 50 mln euro

W czerwcu br. kupił 42 proc. udziałów operatora logistycznego R2G Polska, do którego należy platforma Apaczka.pl. W grudniu ub.r. przejął 66 proc. udziałów spółek jubilerskich Red Rubin i Q Diamonds, w marcu ub.r. zainwestował w sieć pralni przemysłowych Hollywood, a w lutym ub.r. sfinalizował kupno większościowego pakietu udziałów firmy odzieżowej Wójcik Fashion.

Wcześniej fundusz zainwestował w firmę EGB Investments zajmującą się zarządzaniem wierzytelnościami oraz sieć sklepów TXM z odzieżą dyskontową.

21 Concordia działa od 2014 roku. Jesienią 2015 roku, po realizacji drugiej tury zbierania funduszy, zarządzała aktywami wynoszącymi ok. 100 mln euro.

Partnerami zarządzającymi 21 Concordia są Dariusz Górka, André Mierzwa, Marek Modecki i Dawid Sukacz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 21 Concordia za 38 mln zł przejmuje Grupę Sare, Tomasz Pruszczyński nadal mniejszościowym akcjonariuszem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Spostrzegawczy
SARE do półtorej roku notowana jest na głównym rynku GPW.
8 8
odpowiedź
User
Latinpol
Dno i wodorosty
0 0
odpowiedź