SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pogoda24, Zakupy24 i Junior Channel z koncesjami. Będą dostępne także naziemnie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu MWE Networks koncesji na nadawanie kanałów Pogoda24, Zakupy24 i Junior Channel. Właściciel firmy Michał Winnicki informuje Wirtualnemedia.pl, że stacje będą dostępne w sieciach kablowych, serwisach streamingowych i na multipleksach lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Właściciel Grupy MWE nie kryje satysfakcji po decyzji regulatora.

- Bardzo ucieszyła mnie wiadomość o podjęciu uchwały w sprawie udzielenia nam nowych koncesji na programy telewizyjne. Będą one dostępne na naszych multipleksach lokalnych oraz w sieciach kablowych i platformach OTT. Kanały rozpoczną nadawanie zgodnie z datami wskazanymi we wnioskach koncesyjnych, ale aby je dokładnie ustalić musimy najpierw otrzymać prawomocne koncesje. Zamierzamy bardzo mocno je promować na 50-tej międzynarodowej konferencji PIKE w Łodzi - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Powrót kanału pogodowego

Jakie produkcje znajdą się w ofercie nowych kanałów? - Treści można się domyślić po nazwach. Zakupy24 będzie stacją prezentującą telesprzedaż, Junior Channel zaoferuje seriale animowane dla najmłodszych, natomiast Pogoda24 przedstawi miejmy nadzieję same pozytywne informacje na temat pogody i klimatu. Wierzymy, że znajdzie się odpowiednio duża liczba widzów, która jest zainteresowana nie tylko prognozą pogody, ale też zmianami klimatycznymi i szeroko rozumianą ekologią. Junior Channel jest gotowy do startu praktycznie z dnia na dzień. Finalizujemy budowę studia Pogoda24 w Szczecinie. Jestem dobrej myśli - odpowiada Winnicki.

Uruchomienie Pogoda24 to powrót do koncepcji kanału pogodowego. Kanał TVN Meteo rozpoczął nadawanie 10 maja 2003 roku jako siostrzana stacja odnoszącego sukcesy TVN24. Na początku emitował głównie prognozy pogody. Z czasem na jego antenie zaczęły się pojawiać programy o ogrodach („Maja w ogrodzie”), dotyczące zdrowego trybu życia i dokumenty. Ze stacją byli związani Tomasz Zubilewicz, Dorota Gardias, Omenaa Mensah, Agnieszka Górniakowska, Bartłomiej Jędrzejak, Hubert Radzikowski czy Miłosz Kłeczek, który obecnie jest najbardziej znanym reporterem politycznym TVP Info.

24 czerwca 2009 roku dziennikarze TVN Meteo poinformowali, że padł rekord oglądalności. Udział stacji w rynku wyniósł 0,33 proc. W roku 2013 kanał pogodowy miał 0,11 proc. udziału w rynku, a w roku 2014 już tylko 0,08 proc. Zapadła decyzja o przekształceniu go w TVN Meteo Active. Poza prognozami pogody, w nadawanej od 16 kwietnia 2015 roku stacji, pojawiły się produkcje poświęcone zdrowemu i aktywnemu życiu, ćwiczeniom, odchudzaniu. Nowa formuła nie poprawiła wyników. Z danych Nielsena wynika, że w całym 2016 roku TVN Meteo Active miała 0,09 proc. udziału w rynku. Na początku stycznia 2017 roku została zastąpiona przez HGTV, kanał o urządzaniu i remontowaniu domów, ogrodów, wynajmowaniu i kupowaniu nieruchomości. Kanały pogodowe wciąż działają np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Francji.

Gdzie nowe stacje będzie można oglądać naziemnie?

Spółka MWE Teleport jest operatorem multipleksów lokalnych w Jeleniej Górze (MUX-L1), Wrocławiu i Świdnicy (MUX-L4). MWE Broadcast prowadzi multipleks w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie (MUX-L3). Grupa MWE posiada też multipleksy eksperymentalne w Szczecinie i Katowicach. Firma chce uruchomić podobne emisje w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Spośród multipleksów lokalnych tylko MUX-L1 jest nadawany w DVB-T2/HEVC. Pozostałe mają zmienić standard po MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). Nastąpi to do końca 2023 roku. Straci wówczas sens emisja dubli TV Puls, Puls 2, Polsatu czy TVN za pośrednictwem multipleksów lokalnych w starym standardzie DVB-T. Dodatkowa pojemność dzięki emisji w wydajniejszym standardzie DVB-T2/HEVC i po opuszczeniu multipleksów przez zdublowane kanały ogólnopolskie, będzie mogła zostać wykorzystana przez nowe stacje. Obecnie multipleksy lokalne Winnickiego nadają też wybrane kanały tematyczne Grupy MWE.

W portfolio Grupy MWE jest kanał Antena HD, który wchodzi w skład ogólnopolskiego MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. W ofercie grupy są też stacje: Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K (muzyczne), Adventure, Home TV, Xtreme TV (dokumentalne), Top Kids, Junior Music (dziecięce), Golf Channel Polska (sportowy), Filmax (filmowy) i TVC (filmy, seriale, informacje z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska i okolic). Nowa spółka MWE Rodzina ubiega się o koncesję w MUX-1. Zaproponowała kanały: Rodzina TVC (profil edukacyjno-rozrywkowo-filmowy), Nasza Opoka TV (treści edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowe i historyczne), Dzisiaj TV (edukacyjno-rozrywkowo-filmowy kanał z elementami interaktywnymi dla dorosłych i dzieci) oraz Edu Junior (stacja z treściami edukacyjnymi i rozrywkowymi dla dzieci i młodzieży).

Dołącz do dyskusji: Pogoda24, Zakupy24 i Junior Channel z koncesjami. Będą dostępne także naziemnie

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dzik
To jest rewolucja na rynku TV! INTERNET JUŻ NIE POTRZEBNY!!! Czekałem na te wieści 55 lat! A np. Kanał sportowy też mógłby powstać w stajni TEGO TEŻ NA RYNKU NIE BYŁO!
odpowiedź
User
DJ Gerard
Co stego że Michał dostaje koncesjie a jak Polsat box w Canal plus nie ma jego kanałów o nowych tak samo nie będzie
odpowiedź
User
DJ Gerard
Polsat box I Canal plus sami by musieli dogadać się kwesti miejsca na satelitarny sygnał
odpowiedź