SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na MUX-5 trafią kanały telewizyjne? „Czekamy na ustalenia WRC-23”

Choć piąty multipleks naziemnej telewizji cyfrowej mógłby zostać zagospodarowany przez kanały telewizyjne, to tak się nie dzieje. Ewentualny konkurs dotyczący miejsc w MUX-5 jest możliwy najwcześniej w 2024 roku. - Czekamy na ustalenia WRC-23 - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Obecnie odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej mają do dyspozycji sześć multipleksów.

Są to: MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2), MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), MUX-4 (Wydarzenia 24 oraz płatna paczka Polsat Box), MUX-6 (TVP ABC, Alfa TVP, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Polonia i Belsat) i MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV).

W niektórych miastach działają też multipleksy lokalne, eksperymentalne i zagraniczne. W niektórych lokalizacjach pozwalają na odbiór ponad 100 stacji.

Dlaczego MUX-5 jest wolny?

1 maja 2021 roku Emitel wraz z Telewizją Polską uruchomili eksperymentalny MUX-5 w DVB-T2/HEVC. Miał przygotować Polaków do zmiany standardu, która w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 nastąpiła przed rokiem. Ostatecznie jednak nadawca publiczny nie zarezerwował multipleksu piątego, tylko szósty. Od lutego br. działa on jako regularny multipleks. MUX-5 jest wolny.

- Pewność co do zagospodarowania pasma telewizyjnego będziemy mieli po konferencji WRC-23. Nie znamy planów KRRiT, z pytaniem sugeruję zwrócić się bezpośrednio do Rady - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Na przełomie listopada i grudnia poszczególne kraje zdecydują o przyszłości naziemnej telewizji cyfrowej. Mogą podjąć decyzję o przekazaniu części pasma UHF po 2030 roku operatorom telekomunikacyjnym. Wówczas rozdysponowanie miejsc w MUX-5 byłoby problematyczne, bo częstotliwości może zabraknąć nawet dla obecnych multipleksów. Niedawno Unia Europejska zdecydowała, że chce zachowania pasma dla telewizji, ale w WRC-23 wezmą udział nie tylko kraje Europy.

Konkurs dotyczący piątego multipleksu to tylko jedna z możliwości. Były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował, aby do MUX-5 przenieść MUX-8, obecnie nadawany w ramach pasma VHF w starym standardzie DVB-T. Przy okazji kanały z ósmego multipleksu poprawiłyby jakość na HD, a pasmo zajęłyby multipleksy cyfrowego radia DAB+. UKE nie przychylił się wciąż do wniosku sprzed dwóch lat. Również w oczekiwaniu na wyniki WRC-23.

Maleje zainteresowanie nadawaniem naziemnym

Obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajmuje się kwestią piątego multipleksu. - W chwili obecnej KRRiT i Prezes UKE nie prowadzą prac związanych z wykorzystaniem MUX-5. Prowadzone są jedynie postępowania dot. udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programów w MUX-1 i MUX-8 - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W konkursie dotyczącym jednego miejsca w HD w MUX-1 wpłynęły wnioski Telewizji Polsat (W24), Red Carpet Media Group (Red Carpet Plus) i firmy MWE Rodzina (Nasza Opoka TV, Rodzina TVC, Dzisiaj TV i Edu Junior TV) Michała Winnickiego. Postępowanie odnośnie MUX-8 dotyczy trzech miejsc w SD. Polsat wycofał swój wniosek odnośnie W24 (Wydarzenia 24), a Red Carpet Media Group zamierza zgłosić dwa kanały filmowo-serialowe. Po raz pierwszy więc chętnych do nadawania może być mniej niż liczba dostępnych miejsc. MUX-5 nie będzie miał tak dużego zasięgu jak MUX-1, MUX-2 czy MUX-3, co może zniechęcać dodatkowo nadawców.

Naziemna telewizja cyfrowa nie cieszy się już takim zainteresowaniem nadawców jak w poprzednich latach. Coraz więcej odbiorców rezygnuje z odbioru linearnego na rzecz serwisów streamingowych, które również umożliwiają dostęp do darmowych kanałów. MUX-5 może posłużyć do kolejnych multipleksów eksperymentalnych. Takowe działają np. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu (firma BCAST związana z Cyfrowym Polsatem), w Katowicach (multipleksy TVS i MWE) czy Szczecinie (multipleks MWE). Firma Winnickiego chce uruchomić też emisje w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. MUX-5 może być też zainteresowany Polsat Box w celu rozszerzenia swojej paczki kodowanej, obecnej na MUX-4 (Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eurosport 1, Eurosport 2, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2 i stacje radiowe).

Dołącz do dyskusji: Na MUX-5 trafią kanały telewizyjne? „Czekamy na ustalenia WRC-23”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Najwyższy czas zrobić też porządek z mux 4. Powinien być odebrany pseudo mobilnemu Polsatowi.
odpowiedź
User
Lolik
Osobiście uważam że kanałów bezpłatnych jest za dużo. Nie ma już chętnych na kolejne konkursy a to proponują uczestnicy konkursów to kolejne powtórki powtórek. Multipleks powinien być płatny i powinien go mieć Canal+ i umieścić tam C+ Premium, C+ sport, C+ Sport 2, C+ Family, C+ Film, Ale Kino+ , Planete+, Mini Mini+, Kino Polska, C+ Domo,C+ Dokument
odpowiedź
User
widz
Osobiście uważam że kanałów bezpłatnych jest za dużo. Nie ma już chętnych na kolejne konkursy a to proponują uczestnicy konkursów to kolejne powtórki powtórek. Multipleks powinien być płatny i powinien go mieć Canal+ i umieścić tam C+ Premium, C+ sport, C+ Sport 2, C+ Family, C+ Film, Ale Kino+ , Planete+, Mini Mini+, Kino Polska, C+ Domo,C+ Dokument
Mux 3 i Mux 6 to nie są kanały bezpłatne.
odpowiedź