SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie konsekwencje mogą grozić za kradzież w internecie

Chciałbyś obejrzeć film, który w Polsce nie doczekał się swojej premiery? Posłuchać najnowszego albumu ulubionego wykonawcy? Zagrać w bestsellerową grę komputerową? A może  użyć programu do cyfrowej obróbki zdjęć? To wszystko możesz mieć zupełnie za DARMO!

Jakie konsekwencje mogą grozić za kradzież w internecie

Wystarczy, że wpiszesz  odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, odczekasz kilka chwil zanim plik zapisze się na dysku – i już możesz się cieszyć z posiadania najnowszych produktów jakie oferują wytwórnie z całego świata.  Brzmi nie źle – ale czy to jest legalne? Jakie konsekwencje mogą Ci grozić w sytuacji gdy o twoim działaniu dowiedzą się organy ścigania? Wreszcie – w jaki sposób można uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami?
 
Multimedia na wyciągnięcie ręki – ale czy na pewno?

 
Należy zaznaczyć, iż WSZYSTKIE, wymienione na wstępie pliki są "utworami" w rozumieniu art. 1 o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W praktyce oznacza to, że jedynie autor posiada pełnię praw związanych z rozporządzaniem oraz pobieraniem wynagrodzenia za ich używanie. Jeśli prawa twórcy zostaną w istotny sposób naruszone, to przysługuje mu szereg praw. Może on domagać się zaprzestania wykonywania szkodliwych działań, zadośćuczynienia za poniesione szkody, wydania korzyści uzyskanych przy rozpowszechnianiu utworu, bądź przywrócenia stanu sprzed naruszenia (przy czym to autor ocenia szkody jakich doznał). Wobec powyższego – aby uniknąć przykrych konsekwencji powinniśmy mieć absolutną pewność, że dane materiały zostały udostępnione za wiedzą i zgodą autora.

Niemożliwe? - przeciwnie
 
Taką możliwość dają liczne portale internetowe, które obok pliku zamieszczają dane dotyczące jego twórcy, pochodzenia oraz określają sposób korzystania (licencję) z danego produktu. Czasami pliki udostępniają  również sami twórcy, np. w 2009 r. zespół Radiohead opublikował w całości swój nowy album, zezwalając jednocześnie na jego nieograniczone kopiowanie i rozpowszechnianie w sieci. Istnieją również portale umożliwiające bezpłatne obejrzenie filmu czy serialu bez konieczności jego ściągania (czy naprawdę musisz być właścicielem jednej z kopii?).

OK, a co jeśli jestem już posiadaczem feralnego pliku?

W takim przypadku istotnym wydaje się być jeden czynnik – źródło z jakiego dany plik pochodzi. Należy bowiem wspomnieć, iż ustawa o prawie autorskim dopuszcza tzw. "dozwolony użytek chronionych utworów" w zależności od tego skąd one pochodzą, jaki sposób oraz w jakich okolicznościach są używane (oddział 3 wspomnianej ustawy). I tak stosując prawo dozwolonego użytku mogę pożyczyć płytę CD z "kręgu osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego" (art. 23 ust. 2), skopiować ją i korzystać z niej w ramach "użytku osobistego". W takim ujęciu jeśli ściągniemy plik udostępniany przez osobę, z którą wymieniamy poglądy na łamach forum internetowego – a plik pochodzi z oryginalnego źródła – teoretycznie nie popełniamy przestępstwa. Wspomniana reguła nie dotyczy jednak programów komputerowych za które należy uznać gry – takich plików należy się więc bezwzględnie wystrzegać ponieważ ich ściąganie traktowane jest jak kradzież ( od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – art. 272 k.k.) jeśli dokonywane jest ono w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Internet oferuje nam olbrzymie możliwości, czy jednak warto korzystać ze wszystkich?
Czy dla świętego spokoju nie lepiej za trud autora po prostu zapłacić, zwłaszcza gdy konsekwencje mogą okazać się bardzo dotkliwe?

Kancelaria Prawna Skarbiec

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakie konsekwencje mogą grozić za kradzież w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl