SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po wprowadzeniu stanu epidemii kina zamknięte do odwołania

Ogłoszenie przez ministra zdrowia stanu epidemii oznacza, że automatycznie wszystkie placówki kulturalne i rozrywkowe, m.in. kina, będą zamknięte aż do odwołania. Natomiast szkoły, przedszkola i inne placówki dydaktyczne pozostaną nieczynne do Wielkanocy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie podkreśliło, że wprowadzenie w rozporządzeniu ministra zdrowia w piątek wieczorem stanu epidemii w całym kraju oznacza, że „do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą”.

Jednocześnie minister edukacji narodowej w rozporządzeniu zdecydował, że szkoły, przedszkola i inne placówki dydaktyczne, z nielicznymi wyjątkami, nie będą działać stacjonarnie od 10 kwietnia, czyli piątku przed Wielkanocą.

- W najbliższych dniach zostanie wydane rozporządzenie dotyczące terminu przedłużenia zawieszenia zajęć na uczelniach artystycznych i zasad ich funkcjonowania w tym okresie - zaznaczył resort kultury.

 

Poprzednio przez tydzień obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, od soboty w zeszłym tygodniu nieczynne są restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne oraz większość sklepów niespożywczych (z wyjątkiem drogerii, aptek, sklepów z produktami dla zwierząt i saloników prasowych).

Placówki edukacyjne i kulturalne (m.in. kina) zostały zamknięte w czwartek 12 czerwca, początkowo miały nie działać do 25 marca.

Właściciele kin apelują o pomoc, filmy trafiają na platformy VoD

Kilka dni temu firmy z branży kinowej, m.in. sieci Multikino, Helios i Cinema City, w liście otwartym do minister rozwoju zaapelował o pomoc w związku z zamknięciem kin z powodu koronawirusa. - Nie jesteśmy w stanie generować żadnych przychodów, jednocześnie ponosząc ogromne koszty kredytów, najmu i pensji pracowniczych - uzasadnili.

W piątek 13 marca prezes Heliosa (należącego do Agory) Tomasz Jagiełło pytany na konferencji o konsekwencje zamknięcia kin tej sieci na dwa tygodnie, stwierdził, że firma zanotuje spadek przychodów o ok. 9 mln zł oraz 1,2-1,5 mln zł wyniku operacyjnego.

- Jeżeli chodzi o nasz wynik, to w długim terminie nie widzimy wielkiego zagrożenia - zaznaczył Jagiełło. - Na pewno jest to wynik do odrobienia. Tym bardziej, że obserwujemy raczej przesuwanie premier niż to, że one znikają. Jeśli mamy do czynienia ze znacznie obniżoną frekwencją, to chyba lepiej, żeby nam się te tytuły nie zmarnowały i dystrybutorzy dosyć logicznie zmieniają daty premier. Po okresie zamknięcia kin wygłodzeni widzowie będą mogli sobie ten okres postu nadrobić - wyliczył.

Do firmy należy 49 kin z 277 ekranami mogących pomieścić 52,4 tys. widzów. W całym ub.r. przychody Heliosa ze sprzedaży biletów wzrosły o 9,1 proc. do 258,1 mln zł, ze sprzedaży barowej - o 23,1 proc. do 111 mln zł, a z reklam - o 17,9 proc. do 35,6 mln zł. W kinach tej sieci sprzedano 14 mln biletów, o 10,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z kolei do Multikina należą 33 kina w 27 miastach Polski z łączną liczbą 267 ekranów, a Cinema City jest operatorem 34 kin (w tym 6 z salami 4DX i w 6 kinach M IMAX) w 19 miastach. Firma należy do koncernu Cinema City International, do którego należą też kina w Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech, w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Według sprawozdania złożonego w KRS spółka Cinema City Poland od grudnia 2017 do listopada 2018 roku zanotowała 353,2 mln zł wpływów z wyświetlania filmów, 31,3 mln zł z reklam i 118,9 mln zł z gastronomii.

Branża kinowa przed pojawieniem się w Polsce epidemii koronawirusa była na progu kolejnej odsłony wojny cenowej. 5 marca Cinema City mocno obniżyło ceny biletów (do 15-17 zł) i kart Unlimited, a następnego dnia prezes Heliosa zapowiedział obniżkę cen biletów w całej tej sieci do 14,90 zł.

W zeszłą środę film Jana Komasy „Sala samobójców. Hejter” pojawił się w płatnej ofercie serwisu Player.pl (Grupa TVN Discovery) i Canal+. Film miał premierę kinową 6 marca, więc w kinach był wyświetlany tylko przez sześć dni.

Natomiast w piątek na Netfliksie został udostępniony horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, którego premiera kinowa, zaplanowana na 13 marca, została przełożona w związku z zamknięciem kin. Na taką formę dystrybucji obrazu zdecydowali się jego producent Akson Studio i dystrybutor Next Film.

450 przypadków koronawirusa w Polsce

W sobotę rano Ministerstwa Zdrowia podało, że w całym kraju wykryto już 452 przypadku zakażenia koronawirusem, a pięć zakażonych osób zmarło z tego powodu.

W ostatnich dniach w ciągu doby resort informował o kilkudziesięciu nowych zakażeniach.

 

Dołącz do dyskusji: Po wprowadzeniu stanu epidemii kina zamknięte do odwołania

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zed
Czemu nie wpuszczać do 50 osób - tak jak w kościołach?
odpowiedź
User
Gość X
W kwietniu przy wzroście temperatury powinno być max do 1000 osób. Lepiej byłoby przywracać imprezy masowe, ale tylko w regionach z mniejszym zagrożeniem. Jest jeszcze jeden problem do rozwiązania: Nie podano dokładnego terminu zakończenia braku możliwości zakupu biletów w komunikacji miejskiej i powrotu rozkładu z roboczych dni szkolnych. Mówiono nieoficjalnie, że to raczej pod sezon grypowy zrobią.
odpowiedź
User
AW
Trzeba za*ić Xi Jinpinga żeby zapobiec globalnej katastrofie zdrowotnej
odpowiedź