SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duża platforma cyfrowa rezygnuje z anten satelitarnych

Brytyjska platforma cyfrowa Sky ma zakończyć do końca 2023 roku instalację nowych anten satelitarnych. Taką wiadomość operator płatnej telewizji przekazał swoim dystrybutorom. Dotychczasowi klienci jeszcze przez wiele lat będą mogli korzystać z oferty satelitarnej.

Antena satelitarna obok kontenerów na śmieci (fot. Adrian Gąbka)Article

W ostatnim czasie Sky stawia na sprzedaż swojej usługi szerokopasmowego dostępu do internetu Sky Broadband, a także sprzedaż telewizorów do streamingu Sky Glass. Na stronie internetowej platformy cyfrowej trudno znaleźć informacje o ofercie satelitarnej. Operator uruchomił jej sprzedaż w 1989 roku. Wówczas za pośrednictwem satelity Astra jako Sky Television zaoferował cztery kodowane kanały analogowe.

Sky stawia na sprzedaż usług internetowych i streaming

W dobie rozwoju serwisów streamingowych i szalejącej inflacji spada liczba abonentów Sky. Operator płatnej telewizji tylko w II kwartale br. stracił 361 tys. klientów. W I półroczu ub.r. ubyło zaledwie 26 tys. klientów. W całym 2021 roku baza abonencka Sky zmniejszyła się 198 tys. osób. Wprowadzenie telewizorów do streamingu Sky Glass nie ograniczyło znacząco odejść klientów. Z subskrypcji serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ i Paramount+ Brytyjczycy i mieszkańcy pozostałych krajów mogą w dowolnym miesiącu zrezygnować. Umowy ze Sky, podobnie jak z innymi tradycyjnymi operatorami są długoterminowe. Aby skorzystać z platform streamingowych, potrzeba dobrego internetu. Dzięki Sky Broadband platforma może dalej świadczyć usługi dla klientów wybierających bezpośrednie subskrypcje platform SVoD.

Na razie Sky nie zrezygnuje z emisji satelitarnej. Będzie ona kontynuowana przez wiele lat dla dotychczasowych abonentów. Zwłaszcza tych mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie trudno o dobre łącze internetowe. Brytyjski regulator rynku medialnego szacuje, że przyzwoite łącza docierają do 99,7 proc. gospodarstw domowych w kraju. Najsłabiej pod tym kątem wypada Irlandia Północna. Tam w zasięgu szerokopasmowego internetu nie jest 2 proc. gospodarstw domowych. OFCOM za przyzwoite rozumie jednak 10 Mbit/s (dla porównania polscy operatorzy kablowi promują łącza 330 Mb/s-1 Gb/s). Mieszkańcy obszarów bez dobrych łącz mogą sięgnąć po usługi satelitarnego internetu typu Starlink, a w przyszłości zostaną zapewne objęci zasięgiem sieci 5G. Wówczas limity zużycia danych przejdą do historii.

Zobacz także: Początek końca telewizji satelitarnej? „Dramatyczne spadki”

Platforma z długoterminową umową na pojemność satelitarną

Na razie nie wiadomo w Niemczech, Austrii i we Włoszech, gdzie również działa Sky, także zaprzestana zostanie instalacja nowych anten. . Aby na stronie Sky Deutschland i Sky Italia znaleźć informacje o ofercie satelitarnej, również trzeba się natrudzić. Wyeksponowano usługi internetowe, w tym wspomniane wcześniej telewizory Sky Glass.

W maju 2022 roku operator informował jednak o przedłużeniu umowy na dzierżawę transponderów z SES. - Mamy silne, długoterminowe partnerstwo z SES i cieszymy się, że możemy je przedłużyć dzięki tej umowie - powiedział wówczas Patrick Behar, dyrektor ds. biznesu w Sky. - Oferta satelitarna była podstawą naszej działalności telewizyjnej i nadal będzie odgrywać ważną rolę w przyszłości - dodał. W Wielkiej Brytanii łączna liczba abonentów i subskrybentów Sky wynosi 12 mln. Gdyby w dalekiej perspektywie Sky zrezygnował z przekazu satelitarnego, to Brytyjczykom pozostaje jeszcze bezpłatny pakiet Freesat z ponad 200 kanałami, m.in. od BBC czy ITV.

W Polsce nieznacznie spada zainteresowanie odbiorem satelitarnym?

Najbardziej spadek zainteresowania telewizją satelitarną widać w Stanach Zjednoczonych. Liczba abonentów amerykańskiej platformy Dish Network w II kwartale 2022 roku zmniejszyła się o 257 tys. Przed rokiem w tym samym czasie ubyło ich „tylko” 67 tys. Jeszcze 5 lat temu Dish miał 13 mln abonentów, a jego rywal DirecTV 25 mln. Obecnie baza klientów pierwszej firmy to 9,99 mln, a drugiej 14,6 mln.

Rozwój streamingu i usług OTT typu Magenta, Play Now także w Polsce powoduje spadek zainteresowania odbiorem satelitarnym. Nie jest on na razie tak spektakularny jak w przypadku USA i Europy Zachodniej. Pokazują go jednak dane opublikowane w lipcu br. przez Orange. Liczba klientów usługi Orange TV spadła o 8 tys. do 970 tys. Operator stracił 38 tys. abonentów satelitarnych, których ma obecnie 203 tys. Zyskał 30 tys. klientów IPTV. Ich łączna liczba wynosi 768 tys.

Największe polskie platformy od kilku lat nie podają tak precyzyjnych danych. 30 czerwca br. Polsat Box miał 5,117 mln usług RGU (liczba wszystkich sprzedanych usług) w segmencie płatnej telewizji. Przed rokiem było to 5,332 mln. Tym samym ubyło 215 tys. usług telewizyjnych, czyli 4 proc. Na RGU składają się nie tylko umowy abonenckie na pakiety telewizyjne, ale także dodatkowe usługi, jak na przykład multiroom. - Nie szukałbym analogii między rynkiem amerykańskim, a polskim, ponieważ my oferujemy produkt „good value for money” (przyp. red. korzystny stosunek jakości do ceny), a tania rozrywka jest po prostu potrzebna - stwierdził przed miesiącem Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu. Nie zdradził jaka część byłych klientów to dotychczasowi odbiorcy satelitarni. Stwierdził, że spadek miał związek z tym, że serwis iPla został zastąpiony przez Polsat Box Go, który nie jest już oferowany klientom mobilnym za niewielką dopłatą. Przed rokiem konkurencyjny Canal+ informował w serwisie korporacyjnym, że posiada 2,7 mln abonentów. Nie aktualizuje tych danych.

Dołącz do dyskusji: Duża platforma cyfrowa rezygnuje z anten satelitarnych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZeedHorn
To jest dramat. Dramat społeczny jak ogłupieni idioci przechodzą z najczystrzej formy broadcastingu na megatotalitarną inwigilację. Zamieniają neutralny dla żywych organizmów rodzaj promieniowania elektromagnetycznego na najbardziej inwazyjny dla dna smog mikrofalowy o gigantycznym natężeniu. Historia jednak lubi się powtarzać, nadchodzi upadek cywilizacji
odpowiedź
User
filmnet
Po co komu wielka miska za oknem / na balkonie ? Mamy 2022 rok.
odpowiedź
User
Gosc
Sky zapomniał, że operatorzy telekomunikacyjni sprzedający dostęp do internetu poza Muskiem są kontrolowani przez lokalne władze. W krajach typu narodowa republika to wyjątkowo głupi ruch, bo transmisji sat władza nie może wyłączyć, a transmisję w internecie owszem .
odpowiedź