SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec Flasha? W urządzeniach mobilnych 2,1 mld przeglądarek HTML5 w 2016

Firma badawcza ABI Research prognozuje, że w 2016 roku ponad 2,1 miliarda mobilnych urządzeń będzie wyposażonych w przeglądarki internetowe obsługujące HTML5, w porównaniu do zaledwie 109 milionów w roku 2010.

Co prawda W3C (Konsorcjum World Wide Web) oficjalnie twierdzi, że standard HTML5 nie będzie kompletny do 2020 roku, ale według analityków ABI, 25 jego obecnie rozwijanych funkcji znajdzie szerokie zastosowanie w ciągu najbliższych 3-5 lat.

"Spodziewamy się, że szybciej niż później powszechnie zostaną przyjęte funkcje HTML5 w takich kategoriach jak grafika, multimedia, interakcje z użytkownikiem czy przechowywanie danych. Znacząca liczba funkcji HTML5 wejdzie na rynek masowy w ciągu najbliższych 3-5 lat. Proces ten będzie przyspieszać, ponieważ HTML5 stanie się głównym wyróżnikiem w walce systemów operacyjnych stosowanych w smartfonach. Moim zdaniem głównym motorem rozwoju HTML5 będzie Apple." - stwierdził Mark Beccue, starszy analityk w firmie badawczej.

Przewaga Apple nad konkurencją wynika z wizji firmy i braku fragmentacji. "Kluczowe dla rozwoju HTML5 są możliwości przeglądarki. Apple szybko doda do swoich aplikacji funkcje HTML5 i będzie w stanie łatwo je wprowadzić do swoich urządzeń. Android nie ma możliwości takiego szybkiego przejścia. RIM ma udział w rynku, ale liczba będących w użyciu smartfonów BlackBerry z przeglądarkami obsługującymi HTML5 jest ograniczona." - dodał Beccue.

Jedną z istotnych funkcji HTML5 jest wideo, które ma szansę rzucić wyzwanie popularnemu oprogramowaniu Adobe Flash Player poprzez umożliwienie streamingu treści bez konieczności aktywowania wtyczki.

Z tego powodu Beccue staje w opozycji do wniosków płynących z branżowych dyskusji, zgodnie z którymi nie jest możliwe, aby w dającej się przewidzieć przyszłości Flash zniknął z rynku. "Moim zdaniem koniec Flasha jest bliższy niż się niektórym wydaje" - powiedział analityk ABI.

Dołącz do dyskusji: Koniec Flasha? W urządzeniach mobilnych 2,1 mld przeglądarek HTML5 w 2016

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl