SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powolna śmierć analogu. Vectra z takimi pakietami „w większości miejscowości”

Na koniec 2023 roku w 22 krajach naszej części Europy było 4,6 mln abonentów analogowej telewizji kablowej. Nie oferuje ich już przejęta przez Play sieć kablowa UPC Polska. Zupełnie inną politykę wobec analogu ma konkurencyjna Vectra. 

Najbliższe lata będą ostatnimi z telewizją analogową w Europie Wschodniej. Analitycy prognozują, że w 2029 roku w tej części świata nie będzie już takich klientów sieci kablowych. W ciągu pięciu najbliższych lat przybędzie 1,9 klientów z cyfrową telewizją kablową (DVB-C) i 2,8 mln abonentów IPTV. Ich liczba wzrośnie z 22,1 mln do 24,9 mln. W badaniu poza Polską uwzględniono m.in. Rosję, gdzie usługi telewizji analogowej są wciąż popularne. W naszym kraju spośród telewizji kablowych wzięto pod uwagę UPC Polska i Vectrę.

Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora. Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie nieliczne na rynku pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową.

Dwa różne podejścia

W 2023 roku UPC Polska wyłączył emisję analogową m.in. w Trójmieście, Katowicach i w Krakowie. W styczniu 2024 roku podobne zmiany objęły mieszkańców Warszawy. - Świadczymy usługi telewizji wyłącznie w najwyższym standardzie cyfrowym. Użytkownicy wersji analogowej, otrzymali od nas z wyprzedzeniem atrakcyjną propozycję przejścia na nowoczesną telewizję cyfrową. Dzięki temu wciąż mogą oglądać swoje ulubione programy w jeszcze lepszej jakości obrazu i dźwięku - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Bonk z biura prasowego Play.

Nowy właściciel UPC Polska zachęca także klientów korzystających z tradycyjnej cyfrowej telewizji kablowej (DVB-C), aby przeszli migrację do Play. Wiąże się to z wymianą dekodera na Play Box TV. Odbiór odbywa się wówczas w technologii OTT.

W czerwcu 2022 roku konkurencyjna Vectra poinformowała o „wygaszaniu dostępności oferty analogowej” w Trójmieście. W przeciwieństwie do UPC Polska, firma nie zdecydowała się na likwidację przestarzałych pakietów w całym kraju. - W większości miejscowości, w których dostępne są nasze usługi, nadal świadczymy telewizję analogową. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry. Taki ruch może być związany z ryzykiem utraty starszych abonentów, przyzwyczajonych do analogu. Po likwidacji tradycyjnego pakietu mogą zamiast Vectry wybrać na przykład darmową naziemną telewizję cyfrową lub tańszy pakiet innego operatora.

W ostatnim czasie pisma o likwidacji oferty analogowej zaczęła rozsyłać sieć kablowa Inea. Umowy takich klientów zostaną rozwiązane. - Zgodnie z planem wyłączenie sygnału analogowego ma nastąpić jeszcze w tym roku, ale o szczegółowym terminie procesowania tych zmian będziemy informować naszych klientów w najbliższych miesiącach - informowało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe firmy. Operator zachęca abonentów, aby skorzystali z cyfrowej oferty.

Dołącz do dyskusji: Powolna śmierć analogu. Vectra z takimi pakietami „w większości miejscowości”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
Obciach i kompromitacja. Właśnie w taki sposób blokuje się rozwój TV w Polsce.
odpowiedź
User
Widz
Obciach i kompromitacja. Właśnie w taki sposób blokuje się rozwój TV w Polsce.
odpowiedź
User
2024
Utrzymywanie telewizji analogowej w 2024 to skrajny anachronizm.
odpowiedź