SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów: Miłosz Kłeczek naruszył zasady prawdy i obiektywizmu

Materiał Miłosza Kłeczka ze stycznia dotyczący mobbingu w Kancelarii Senatu naruszył zasady prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza oraz zasady szacunku i tolerancji - uważa Rada Etyki Mediów. O opinię w tej sprawie prosił Radę Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu. - Jeśli chodzi o szacunek i tolerancję to wiele zaległości do nadrobienia ma Kancelaria Senatu i podległe jej jednostki - komentuje w rozmowie z nami Kłeczek.

Miłosz Kłeczek, fot. TVP Info Article

Skarga wpłynęła na materiał Miłosza Kłeczka, emitowany na antenie TVP Info 13 stycznia br. Informowano o tym, że Senacie powołano specjalną komisję ds. mobbingu. Oskarżana o niego jest wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu, Anna Godzwon, nazywana „prawą ręką" marszałka izby Tomasza Grodzkiego. W materiale podkreślono, że pracownicy podlegający Godzwon "nie są w stanie wytrzymać presji psychicznej".

Według TVP Info, komisja, która ma zbadać tę sprawę, działa już od kilkunastu dni. "Przed komisją przesłuchano już pracowników i oskarżaną o mobbing Annę Godzwon, wicedyrektor CIS. Komisja mogła powstać, bo umożliwia to zapis w regulaminie Senatu z 2014 r.; do tej pory podobna sprawa nie miała miejsca" - czytamy na stronach TVP Info.

REM: materiał jednostronny

Do Rady Etyki Mediów skargę złożył Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu, wskazując, że chodzi o „niezgodne z prawem i zasadami etyki zawodowej postępowanie Miłosza Kłeczka”, lecz również Łukasza Bednarza - zastępcy Szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej do spraw TVP Info. Niemczewski zarzuca materiałowi "niezgodność z prawdą, jednostronność, nieoddzielenie informacji od komentarza" i naruszenie dobrego imienia wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu.

REM - po zapoznaniu się z materiałami - oceniła, że opinii materiał był jednostronny. Podkreślono też w stanowisku, że Rada daje wiarę „stwierdzeniu, że redaktor Kłeczek nie zwrócił się do Kancelarii Senatu o udzielenie mu informacji przed emisją materiału”. Członkowie Rady potwierdzają w także zarzut „braku oddzielenia informacji od komentarza”.

- Narracja redaktora Kłeczka o tym, że szarzy, przeciętni, uczciwi pracownicy są poniewierani, mobbingowani, znieważani i poniżani przy innych pracownikach ma uzasadnić jego tezę o drugiej, ciemnej stronie Senatu marszałka, Tomasza Grodzkiego – czytamy w opinii.

- Redaktor Kłeczek informuje widzów, iż pracownicy Kancelarii Senatu są zadręczani, maltretowani psychicznie, jak sami mówią, terroryzowani; że w Senacie panuje wszechogarniający strach; że skandaliczne informacje, które on przekazuje nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Takie nadzieje miał żywić marszałek Grodzki, wypowiadający się o sprawie w sposób nieco wymijający, a senacka większość chce tę sprawę zamieść pod dywan - dodano.

Stwierdzenia w materiale „nieprawdziwe”

Na polityczne motywy materiału - jak można przeczytać w opinii - wskazują takie uwagi jego autora, jak ta, że „w izbie, która dba o rzekomo łamaną w Polsce praworządność, zajmują się raczej innymi sprawami, swoimi komisjami śledczymi, do których nie mają uprawnień”. - Te stwierdzenia nie mają związku z przedstawianą sprawą i są nieprawdziwe, bo łamanie praworządności zostało potwierdzone wyrokami europejskich sądów a komisja senacka (jedna, nie wiele) nie jest śledcza, a do spraw nielegalnej inwigilacji Pegasusem - komentuje w imieniu REM Andrzej Krajewski, jej członek.

Rada Etyki Mediów stwierdza w podsumowaniu, że materiał Kłeczka narusza zasady prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza oraz szacunku i tolerancji. - Zostały także naruszone dobra osobiste osoby oskarżonej o mobbing – pointuje Krajewski. - Nie jesteśmy natomiast w stanie stwierdzić, czy naruszona została zasada uczciwości (działanie w zgodzie sumieniem autora), choć z powodu naruszeń innych zasad nie było to działanie dla dobra odbiorcy, co zasada uczciwości także obejmuje.

Kłeczek: „Stanowisko stronnicze i nieobiektywne”

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Miłosz Kłeczek podkreśla, że stanowisko Rady Etyki Mediów, iż jego materiał narusza zasadę szacunku i tolerancji zawiera „oczywistą nieprawdę”.

- Jeśli chodzi o szacunek i tolerancję to wiele zaległości do nadrobienia ma kancelaria Senatu i podległe jej jednostki, których pracownicy czują się prześladowani przez swoich przełożonych – mówi reporter. - TVP jest dla nich ostatnią deską ratunku. Tutaj dziennikarze nie boją się ujawniać takich niewygodnych dla polityków faktów. Całe stanowisko przedstawione przez REM uważam za stronnicze i nieobiektywne - pointuje.

W lutym br. „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info miały 21,11 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Zaś kanał TVP Info w tym samym miał 5,56 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: Miłosz Kłeczek naruszył zasady prawdy i obiektywizmu

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Tym członkiem z ramienia to raczej powinna zająć się prokuratura. Ale co się odwlecze...
57 19
odpowiedź
User
Zygmunt
Miłosz i jego mięsiste usta
44 16
odpowiedź
User
Pawel
Milosz zawsze czekam na prowadzone przez Ciebie programy.W niektórych stacjach niektórzy dziennikarze są jak ciepłe kluchy z góry przewidziane.
17 59
odpowiedź