SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Finansów ma zapewnić środki dla Telewizji Biełsat. Romaszewska-Guzy: to kwestia najbliższych dni

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaangażował się w szukanie finansowania dla Telewizji Biełsat. - Porozumienie w tej sprawie jest już coraz bliżej, sądzę, że to kwestia najbliższych dni - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor stacji. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że kwestia pieniędzy dla Biełsatu nadal pozostanie w gestii MSZ.

Agnieszka Romaszewska-GuzyArticle

W połowie br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych cofnęło pieniądze dla Telewizji Biełsat (stacja finansowana była przez MSZ i TVP). Prezes TVP Jacek Kurski na taki obrót sprawy zareagował pismem do premier Beaty Szydło, w którym wskazywał, że pieniądze od rządu są potrzebne, gdyż utrzymanie TV Biełsat jest częścią polityki zagranicznej Polski. - Myśmy uznali, że tu nastąpiła jakaś zmiana. Daliśmy sobie więc parę miesięcy na refleksję. Łatwo się pewne dzieła likwiduje, a bardzo trudno się je później odbudowuje - mówił nam Kurski. I dodawał, że nie chce mieć wpisane w CV, że to on zlikwidował tę antenę, ale będzie musiał to uczynić, jeśli rząd nie przedstawi szybko jasnej deklaracji w kwestii pieniędzy.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas wizyty na Białorusi zadeklarował jasno: Biełsat nie zostanie zlikwidowany. - Ona funkcjonuje. Wiadomości o tym, że ma być likwidowana są nieprawdziwe. Natomiast pojawił się taki plan, żeby jakby bardziej uniezależnić ją od rządu - to znaczy, żeby była finansowana przez telewizję publiczną, a nie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - mówił dziennikarzom.

Tygodnik „Wprost” w nowym numerze podał, że w prace nad budżetem dla Biełsatu mocno zaangażował się wicepremier oraz minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Ma on pracować nad utworzeniem specjalnego funduszu na dalszą działalność stacji.

- Rzeczywiście, pracujemy nad tym z ministerstwem - potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Romaszewska-Guzy, redaktor naczelna TV Biełsat. - To naturalne, że rozmawiamy o pieniądzach z ministrem finansów: przecież on odpowiada za budżet. W każdym razie mam wrażenie i nadzieję, że rozmowy te zakończą się pozytywnym rozwiązaniem, i to już lada tydzień - dodaje.

Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, opracowywany jest wariant, w którym Biełsat nadal będzie podlegał Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Nieoficjalnie też mówi się, że stacja czeka na zapowiadane zmiany w rządzie i liczy na zmianę na stanowisku szefa MSZ.

W 2016 roku budżet TV Biełsat wyniósł 26,3 mln zł: TVP wpłaciła 8,4 mln zł, 0,9 mln zł pochodziło z dotacji zagranicznych, a reszta z MSZ. W roku bieżącym MSZ dał tylko 5,6 mln zł.

Telewizja Biełsat to kanał satelitarny nadający w języku białoruskim. Istnieje od 2007 roku. - Angażujemy w naszą orbitę kilkaset osób, które pracują przy powstawaniu programów. Zgromadziliśmy 750 tys. widzów. Jesteśmy ważnym elementem polityki wschodniej Polski i tak nas należy traktować - opisuje Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów ma zapewnić środki dla Telewizji Biełsat. Romaszewska-Guzy: to kwestia najbliższych dni

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
O kulson !!! Toż to konflikt Obywatela San Escobar z kreatywnym banksterem jest. Nie możemy towarzysze pozwolić y bratnia rewolucja białoruska pozostała bez dostępu do niepokornych, prawdziwych i patriotycznych newsów tego znakomitego kanału.
odpowiedź
User
seba
a nowe studio tvp info 20 melonów, ile kosztuje produkcja dzień dobry polsko której nikt nie ogląda pisac nie będę
odpowiedź
User
sisi
To tego miliarda nie starczy? Trzeba jeszcze więcej wyciągnąć od podatnika?
odpowiedź