SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multidłużnicy z 1,3 mld zł zaległości

1,3 mld zł wynoszą zaległości firm-multidłużników widniejące w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Multidłużnicy to przedsiębiorstwa, które są winne zapłatę co najmniej 3 wierzycielom. Jest ich ponad 18 tys., z czego najwięcej działa w województwie mazowieckim, skąd też pochodzi rekordzista, mający do oddania 15,5 mln zł.

fot. Shutterstock.com Article

Niespłacone zobowiązania wszystkich firm wpisanych do KRD wynoszą obecnie 9,4 mld zł. Ma je ponad 281 tys. przedsiębiorstw. Wśród nich mocna jest grupa multidłużników, czyli firmy, które zalegają co najmniej 3 wierzycielom.

Firmy zadłużone u 3 kontrahentów mają im do oddania łącznie 1,3 mld zł. Takich przedsiębiorstw jest dokładnie 18 181. Grono ich wierzycieli to 8 382 firmy.

Największy problem z multidłużnikami jest na Mazowszu, gdzie działa 3314 przedsiębiorstw mających 256 mln zł długu wobec co najmniej 3 kontrahentów. Po drugiej stronie barykady stoją ich wierzyciele – razem 2 493 kontrahentów. Właśnie z tego województwa pochodzi rekordzista, który ma do oddania 15,5 mln zł. Drugi na liście multidłużników z minimum 3 wierzycielami jest Śląsk. Tam 2 500 przedsiębiorstw ma niemal 179 mln zł zaległości w stosunku do 1 760 różnych partnerów. Czołówkę zamyka Wielkopolska, gdzie 1 855 firm "dorobiło się" 134 mln zł zadłużenia u 1 536 dostawców.

Multidłużnicy z 3 wierzycielami i więcej mają ponad dwukrotnie wyższe średnie zadłużenie niż przeciętne zaległości wszystkich firm wpisanych do KRD. Ci pierwsi mają na koncie średnio 71,3 tys. zł zaległości, a drudzy - 33,2 tys. zł.

W bazie KRD nie brakuje też przedsiębiorstw, które mają aż 5 lub więcej wierzycieli. Jest ich co prawda mniej niż potrójnych multidłużników, bo 5 042 firm, ale za to z większym łącznym długiem, który wynosi prawie 1,4 mld zł. Średnie zobowiązanie przypadające na taką firmę wynosi 272,5 tys. zł. Na pieniądze od nich czeka 9 668 wierzycieli.

- Mulitidłużnik jest znacznie bardziej toksyczny niż "zwykły" dłużnik, gdyż infekuje kilka firm naraz. Gdy na jedno niespłacone zobowiązanie nakłada się kolejne, łańcuch zobowiązań jest trudny do przerwania. Bazując na naszych doświadczeniach w obsłudze zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw, widzimy, że firmy o wyższej świadomości biznesowej częściej monitorują partnerów w KRD. Jeśli ktoś dopisuje kontrahenta do bazy dłużników, pozostali dostają natychmiast informację o jego problemach finansowych. Są wtedy w stanie reagować na bieżąco, na przykład zmienić warunki umowy na dostawę towarów - stwierdził Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

KRD przywołuje tutaj przykład, w którym jedna z dużych grup energetycznych, obsługujących rocznie ponad 320 tys. klientów korporacyjnych, dzięki uruchomieniu monitoringu wyłowiła spośród nich aż 18 tys. firm, które zostały wpisane do rejestru przez innych kontrahentów. Grupa ochroniła w ten sposób swoje transakcje o wartości 172,5 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Multidłużnicy z 1,3 mld zł zaległości

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
patryk
ja zeby unikac takich dluznikow zawsze uzywam erifa
0 0
odpowiedź
User
marcio
ja zeby unikac takich dluznikow zawsze uzywam erifa

o najs właśnie coś takiego szukałem dzięki za info
0 0
odpowiedź