SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadchodzi słabsza koniunktura w polskiej gospodarce

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju 2012 roku spadł o 0,2 punktu. Był to kolejny miesiąc sygnalizujący nadchodzącą słabszą koniunkturę w gospodarce, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Nadchodzi słabsza koniunktura w polskiej gospodarce

Analitycy podkreślają, że niepokojące jest, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w przypadku pięciu obserwujemy trwającą od ponad roku tendencję do pogarszania się. Sytuacja w otoczeniu polskiej gospodarki nie sprzyja zmianie kierunku tych tendencji.

"W maju br. trzy składowe wskaźnika oddziaływały w kierunku jego wzrostu, zaś pięć uległo pogorszeniu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca.Najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miał wyraźny wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie.

Do pozytywnych sygnałów płynących z gospodarki zaliczyć należy poprawę nastrojów wśród inwestorów giełdowych. W styczniu br. wyhamowaniu uległ spadkowy trend notowań podstawowego indeksu WIG. Nie można jednak na razie przesądzać o powrocie optymizmu na warszawski parkiet.

"Kolejna składowa, która działała w kierunku wzrostu wskaźnika, to oceny menedżerów przedsiębiorstw nt. sytuacji finansowej w kierowanych przez nich firmach. W tym przypadku jednak zmiana ta miała charakter wyłącznie krótkookresowy. Od ponad roku bowiem oceny na temat kondycji finansowej firm nie wykazują zdecydowanej tendencji ani do poprawy, ani do pogarszania się" - głosi raport.

Menadżerowie firm problem nadmiernych zapasów sygnalizują od wczesnej jesieni ubiegłego roku. O ile jednak w roku ubiegłym ich wzrost tłumaczyć można było krótkotrwałym ożywieniem w napływie zamówień i koniecznością dostosowania ich poziomu do wyższej produkcji, o tyle obecnie mamy do czynienia z procesem odwrotnym, podał BIEC.

"Przedsiębiorcy coraz mniej wierzą w szybką poprawę sytuacji gospodarczej na świecie, w konsekwencji zmniejszają poziom zapasów dostosowując go do zmniejszającej się produkcji" - zaznacza Biuro.

BIEC zwraca uwagę, że druga składowa działająca negatywnie na wartości wskaźnika to wolniejsze tempo napływu nowych zamówień. Kurczą się głównie zamówienia realizowane na rynek krajowy, głównie zaspakajające popyt konsumpcyjny. Największy spadek odnotowano w branży odzieżowej.

"Zamówienia pochodzące od zagranicznych kontrahentów w ostatnim miesiącu znacznie poprawiły się. Jednak na razie jednorazowy wzrost zamówień eksportowych nie uprawnia do prognozowania poprawy. Z drugiej jednak strony słabnący złoty i relatywnie dobra kondycja gospodarki niemieckiej, do której kierowane jest ponad ¼ polskiego eksportu powinny stabilizować popyt na eksport Polskich towarów" - czytamy dalej w dokumencie.

W konsekwencji wolniej napływających zamówień oraz odkładających się zapasów firmy odczuwają pogorszenie sytuacji finansowej. Przez cały ubiegły rok przedsiębiorstwa oceniały ją nieco gorzej niż w 2010 roku, jednak oceny te były w miarę stabilne. Od początku br. sytuacja finansowa przedsiębiorstw pogarszała się systematycznie, z czego największe załamanie odnotowano w marcu br.

"Trzy składowe, które działały w kierunku poprawy wskaźnika to wydajność pracy oraz dynamika zadłużania się gospodarstw domowych tytułu kredytów oraz oceny ogólnej tendencji w gospodarce. Wzrost wydajności pracy kwietniu wynikał głównie z mniejszej niż w pozostałych miesiącach roku liczby dni roboczych. Nie należy więc tej zmiany traktować jako zapowiedź poprawy wydajności pracy w dłuższym okresie" - oceniło Biuro.

W ciągu ostatniego roku nie wykazywała ona tendencji do wzrostu, oscylując jedynie wokół zbliżonych do siebie wartości zaś w pierwszym kwartale br. wyraźnie pogarszała się.

"Obserwowany w ostatnich miesiącach nieco wolniejszy wzrost wynagrodzeń może okazać się niewystarczający dla utrzymania wzrostu wydajności pracy w warunkach szybko pogarszającej się dynamiki produkcji. Brak poprawy wydajności pracy pogarsza konkurencyjność polskiego eksportu." - podsumowało BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nadchodzi słabsza koniunktura w polskiej gospodarce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl