SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK ma przejść z Ministerstwa Cyfryzacji do resortu nauki

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, która do tej pory podlegała pod Ministerstwo Cyfryzacji miałaby wejść pod nadzór Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma to być efektem dzielenia politycznych wpływów.

Jarosław Gowin, fot. newseriaArticle

NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Zajmuje się również edukacją na temat zachowań w internecie m.in. ochroną dzieci w sieci, informowaniem o takich zjawiskach jak hejt czy patostreaming. Wśród projektów, jakimi zajmuje się Instytut jest także budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (zakłada dostęp szkół do szerokopasmowego internetu i likwidację tzw. białych plam na mapie Polski) czy zarządzanie polskimi domenami internetowymi. W strukturach NASK działa również CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), który zajmuje się przykładowo nagłymi wypadkami w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberatakami.

Według „Gazety Wyborczej” w ramach podziału politycznych wpływów pomiędzy resortami, NASK ma przejść pod nadzór Ministerstwa Nauki oraz wicepremiera Jarosława Gowina.

Dziennik podaje, że jest to rodzaj „zemsty” na ministrze cyfryzacji Marku Zagórskim, który przeszedł z Porozumienia Gowina do PiS. Oznaczałoby to poważne osłabienie kompetencji Ministerstwa Cyfryzacji, który teraz głównie zajmowałby się działaniami na rzecz wdrożenia 5G oraz tematami telekomunikacji.

5G w kilku miastach

Jednym z priorytetów zapowiadanych przez Ministerstwo Cyfryzacji jest dla całego sektora telekomunikacyjnego wprowadzenie w Polsce komercyjnych usług 5G. Niedawno w ramach realizacji tego zadania pojawiła się koncepcja powołania spółki Polskie5G, która ma pomóc w budowie wspólnej infrastruktury nowej generacji przez największych polskich operatorów oraz firmy telekomunikacyjne.

Niedawno jako ostatni podmiot swój akces do porozumienia zgłosił Play po uzyskaniu odpowiednich zgód w swoich strukturach. Fakt ten operator potwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Play otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz. Według nieoficjalnych informacji na podstawie zezwolenia Play zamierza uruchomić usługę nowej generacji w Trójmieście na początku 2020 roku bez konieczności oczekiwania na nową aukcję częstotliwości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASK ma przejść z Ministerstwa Cyfryzacji do resortu nauki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl