SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

“Newsweek” śladem “Polityki” podnosi cenę do 5,90 zł

Tygodnik “Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer) - od najnowszego wydania - kosztuje 5,90 zł, czyli o 90 groszy więcej niż dotąd. Miesiąc wcześniej - tak samo - cenę podniosła “Polityka”.

“Newsweek” śladem “Polityki” podnosi cenę do 5,90 zł

Jak tłumaczy wydawnictwo, za podwyżką ceny “Newsweeka” stoją rosnące koszty produkcji, dystrybucji oraz sytuacja na rynku reklamy. Z danych Kantar Media wynika, że w I półroczu br. cennikowe wpływy reklamowe tytułu wyniosły 62,3 mln zł, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej (więcej na ten temat).

- Staraliśmy się jak najdłużej utrzymać cenę na dotychczasowym poziomie, jednak ze względu na okoliczności rynkowe zdecydowaliśmy się na podwyżkę. Mamy nadzieję, że nasza decyzja spotka się ze zrozumieniem czytelników “Newsweeka” - mówi Wirtualnemedia.pl Edyta Sadowska, prezes Ringier Axel Springer Polska.

Przypomnijmy, że postulat podwyższenia cen tygodników opinii zgłosił rok temu właśnie redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis. - Ceny czołowych tygodników opinii są zbyt niskie, ekonomicznie po prostu nie do utrzymania. Z pięciu złotych, które czytelnik płaci za „Newsweek”, „Wprost” czy „Politykę”, wydawcy „na czysto” mają jakąś złotówkę, może złotówkę z groszami - wyjaśniał wówczas Lis, postulując, by wydawcy czołowych tygodników opinii spotkali się i zawarli dżentelmeńskie porozumienie, że solidarnie podnoszą cenę swoich tytułów (więcej na ten temat).

W połowie sierpnia br. cenę z 5 zł na 5,90 zł podniosła też konkurencyjna “Polityka” (Polityka). Z danych własnych wydawnictwa wynika, że jej pierwszy numer po podwyżce sprzedał się w liczbie 135 tys. egz., a kolejny miał sprzedaż na poziomie 126 tys. egz. (w I półroczu br. średnia sprzedaż ogółem tygodnika wyniosła 125 409 ). - Nawet po podwyżce ceny sytuacja „Polityki” jest bardzo stabilna - komentował te wyniki Piotr Zmelonek, szef pionu wydawniczego „Polityki” (dowiedz się więcej).

Wcześniej, bo od początku lipca br. z 3,90 zł na 4,95 zł została podniesiona tygodnika “W Sieci” (Fratria). Wydawca podwyżkę powiązał z poszerzeniem objętości pisma o 16 stron, na których początkowo drukowano dodatki tematyczne, a od września br. dodatek kulturalny z programem telewizyjnym (więcej na ten temat).

W tym roku ceny podniosły też dwa inne tygodniki opinii. Lider sprzedaży ogółem w segmencie, czyli “Gość Niedzielny” (Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej Gość Niedzielny), zdrożał pod koniec stycznia br. i obecnie kosztuje 4,50 zł (wcześniej 4 zł). Natomiast z początkiem maja br. z 3,90 zł do 4,90 zł podniesiona została cena „Uważam Rze” (Gremi Media).

Z danych ZKDP średnia sprzedaż ogółem “Newsweeka” wyniosła 124 467 egz., po wzroście o 11,03 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: “Newsweek” śladem “Polityki” podnosi cenę do 5,90 zł

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Nowa cena (wyższa) a tematy niestety wciąż te same (seks i księża)
odpowiedź
User
karlo
90 gr to wzrost ceny o 18%. Mam nadzieję, że o tyle spadnie liczba czytelników.
odpowiedź
User
Świadek Historii
Lis robi z " Njuzłika" tabloid, systematycznie, konsekwentnie i stale. Nawet złamanego grosza z mojej kieszeni. Lisizacja tygodników opinii to jak kiedyś falandyzacja prawa.
odpowiedź