SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

“Newsweek” śladem “Polityki” podnosi cenę do 5,90 zł

Tygodnik “Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer) - od najnowszego wydania - kosztuje 5,90 zł, czyli o 90 groszy więcej niż dotąd. Miesiąc wcześniej - tak samo - cenę podniosła “Polityka”.

“Newsweek” śladem “Polityki” podnosi cenę do 5,90 zł

Jak tłumaczy wydawnictwo, za podwyżką ceny “Newsweeka” stoją rosnące koszty produkcji, dystrybucji oraz sytuacja na rynku reklamy. Z danych Kantar Media wynika, że w I półroczu br. cennikowe wpływy reklamowe tytułu wyniosły 62,3 mln zł, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej (więcej na ten temat).

- Staraliśmy się jak najdłużej utrzymać cenę na dotychczasowym poziomie, jednak ze względu na okoliczności rynkowe zdecydowaliśmy się na podwyżkę. Mamy nadzieję, że nasza decyzja spotka się ze zrozumieniem czytelników “Newsweeka” - mówi Wirtualnemedia.pl Edyta Sadowska, prezes Ringier Axel Springer Polska.

Przypomnijmy, że postulat podwyższenia cen tygodników opinii zgłosił rok temu właśnie redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis. - Ceny czołowych tygodników opinii są zbyt niskie, ekonomicznie po prostu nie do utrzymania. Z pięciu złotych, które czytelnik płaci za „Newsweek”, „Wprost” czy „Politykę”, wydawcy „na czysto” mają jakąś złotówkę, może złotówkę z groszami - wyjaśniał wówczas Lis, postulując, by wydawcy czołowych tygodników opinii spotkali się i zawarli dżentelmeńskie porozumienie, że solidarnie podnoszą cenę swoich tytułów (więcej na ten temat).

W połowie sierpnia br. cenę z 5 zł na 5,90 zł podniosła też konkurencyjna “Polityka” (Polityka). Z danych własnych wydawnictwa wynika, że jej pierwszy numer po podwyżce sprzedał się w liczbie 135 tys. egz., a kolejny miał sprzedaż na poziomie 126 tys. egz. (w I półroczu br. średnia sprzedaż ogółem tygodnika wyniosła 125 409 ). - Nawet po podwyżce ceny sytuacja „Polityki” jest bardzo stabilna - komentował te wyniki Piotr Zmelonek, szef pionu wydawniczego „Polityki” (dowiedz się więcej).

Wcześniej, bo od początku lipca br. z 3,90 zł na 4,95 zł została podniesiona tygodnika “W Sieci” (Fratria). Wydawca podwyżkę powiązał z poszerzeniem objętości pisma o 16 stron, na których początkowo drukowano dodatki tematyczne, a od września br. dodatek kulturalny z programem telewizyjnym (więcej na ten temat).

W tym roku ceny podniosły też dwa inne tygodniki opinii. Lider sprzedaży ogółem w segmencie, czyli “Gość Niedzielny” (Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej Gość Niedzielny), zdrożał pod koniec stycznia br. i obecnie kosztuje 4,50 zł (wcześniej 4 zł). Natomiast z początkiem maja br. z 3,90 zł do 4,90 zł podniesiona została cena „Uważam Rze” (Gremi Media).

Z danych ZKDP średnia sprzedaż ogółem “Newsweeka” wyniosła 124 467 egz., po wzroście o 11,03 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: “Newsweek” śladem “Polityki” podnosi cenę do 5,90 zł

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Nowa cena (wyższa) a tematy niestety wciąż te same (seks i księża)
57 10
odpowiedź
User
karlo
90 gr to wzrost ceny o 18%. Mam nadzieję, że o tyle spadnie liczba czytelników.
54 12
odpowiedź
User
Świadek Historii
Lis robi z " Njuzłika" tabloid, systematycznie, konsekwentnie i stale. Nawet złamanego grosza z mojej kieszeni. Lisizacja tygodników opinii to jak kiedyś falandyzacja prawa.
50 11
odpowiedź
User
nika
Od czasu nastania Redaktora Lisa przestałam kupować N-ka... Niestety wystarczą mi zajawki tematów i okładki, by zniechęcić się do tego kolejnego tabloidu...
40 11
odpowiedź
User
xb1
Obydwa tytuły nie nadają się nawet do podcierania.
39 11
odpowiedź