SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacja muzyków apeluje do stacji radiowych o częstsze granie polskiej muzyki. „Rezerwy artystów są bardzo niskie”

Związek Zawodowy Muzyków RP rozesłał list do rozgłośni radiowych, w którym apeluje o zwiększenie liczby godzin nadawania polskiej muzyki na antenach. Wpływy z tantiem miałyby wesprzeć rodzimych artystów, pozbawionych dochodów z racji odwoływanych koncertów.

Article

Związek Zawodowy Muzyków RP rozesłał list do prezesów i szefów muzycznych rozgłośni radiowych z apelem o zwiększenie liczby godzin nadawania muzyki polskiej na antenach, aby wpływy z tantiem wykonawczych miały szansę wesprzeć muzyków pozbawionych wpływów z koncertów.

Związek Zawodowy Muzyków RP w liście zwrócił uwagę, że "regulacje związane z epidemią koronawirusa z dnia na dzień pozbawiły dochodów dziesiątki tysięcy koncertujących muzyków". Zwrócono uwagę, że to "dzieje się na koniec sezonu niskiej aktywności koncertowej, a więc w najgorszym dla nich momencie".

Podkreślono, że "programy pomocowe niestety w niewielkim stopniu mają zastosowanie do tej grupy społecznej", ponieważ "muzycy nie są ani +pracownikami+ ani +przedsiębiorcami+, którym proponowane jest wsparcie", a "w dobie epidemii skazuje ich to na indywidualnie ponoszone konsekwencje odwołania wszystkich koncertów w Polsce, bez prawa do rekompensaty za poniesione straty".

Jedną z prób pomocy muzykom jest inicjatywa Związku Zawodowego Muzyków RP - akcja - "Graj i Słuchaj Polskich Artystów". Inicjatywa "skierowana jest zarówno do stacji radiowych jak i do ich słuchaczy" - mówi Wojciech Konikiewicz, przewodniczący Zarządu ZZM RP. "Namawiamy obie strony do większej aktywności związanej z polską muzyką, a niejako efektem ubocznym mają być wpływy tantiemowe dla polskich muzyków" - dodał.

"Słuchacze chcący wspierać swoich ulubionych artystów mają możliwość aktywnego wyboru stacji grających więcej polskiej muzyki. Uzupełniająco mają też możliwość słuchania większej ilości polskich utworów w sieci czy na portalach streamingowych. Pozostaje do ich dyspozycji także bardziej tradycyjna oferta muzyczna w postaci płyt CD oraz plików muzycznych. To wszystko pomoże polskim muzykom przetrwać trudny czas epidemii" - napisano w liście.

Związek poinformował również, że "ma w planach utworzenie nagród dla stacji radiowych grających najwięcej polskiej muzyki". "Chcemy wspierać prestiż związany z nadawaniem polskiej muzyki i doceniać stacje, które grają muzykę polskich artystów w ilościach przewyższających limity zapisane w ustawie" - przytoczono wypowiedź Mietka Jureckiego, skarbnika Związku.

Więcej polskiej muzyki w Polskim Radiu

 

List został rozesłany w poniedziałek 23 marca, lecz jeszcze w piątek 27 marca rozgłośnie go nie dostały. - Trudno nam się zatem do niego ustosunkowywać - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Małgorzata Kozieł, rzecznik prasowy Grupy Eurozet. Także Agata Staniszewska, rzeczniczka Agory informuje, że do zespołu stacji muzycznych Grupy Radiowej Agory nie dotarł apel Związku Zawodowego Muzyków RP, w związku z czym wydawca nie chce go komentować.

- Warto jednak pamiętać, że rozgłośnie Grupy niezależnie od akcji czy apelu bardzo często na swoich antenach grają polską muzykę. W Radiu Pogoda stanowi ona ok 75 proc. nadawanych utworów. Nasze rozgłośnie wspierają też polskich artystów, m.in. informując o ich inicjatywach (np. domowe koncerty) i wydawnictwach, a także regularnie przeprowadzając z nimi wywiady (w obecnej sytuacji - w formie online), w których artyści mogą promować swoje ostatnie publikacje czy działania. Oprócz tego stacje Grupy Radiowej Agory organizują własne akcje internetowe z udziałem polskich twórców, jak np. "Najmniejszy Koncert Świata" w Rock Radiu, w którym różni polscy artyści wykonują rockowe klasyki, a także wykorzystują polskie piosenki do działań programowych, np. "Mój jest ten kawałek podłogi" w akcji "Piosenka balkonowa" Radia Złote Przeboje czy "Kryzysowa narzeczona" w akcji "Videoklip Rock Radia" - informuje Agata Staniszewska.

Monika Kuś z biura zarządu Polskiego Radia informuje portal Wirtualnemedia.pl, że publiczny nadawca podjął decyzję o zwiększeniu udziału polskiej muzyki na swoich antenach (na znak solidarności z polskimi artystami) dużo wcześniej, niż inni wystąpili z podobnymi apelami. - Polskie Radio podjęło decyzję o tym już 16 marca br. podjęło, o czym informowaliśmy media w komunikacie prasowym. Ponadto w ramach akcji „Wspieramy polskich artystów” obniżyliśmy ceny detaliczne płyt wydanych przez Polskie Radio, a wykonywanych przez polskich artystów. W ofercie znalazło się aż 471 tytułów, które można kupić z 30 procentową zniżką - komentuje.

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa stacje radiowe użyczają częściej swojej anteny dla polskich muzyków. Oprócz głównych anten Polskiego Radia w akcji uczestniczą m.in. Radio Opole i Radio Dla Ciebie. Niedawno do akcji wspierania polskich artystów dołączyło też Radio Gdańsk, poświęcając codziennie trzy godziny popołudniowego pasma wyłącznie na muzykę rodzimych wykonawców.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Organizacja muzyków apeluje do stacji radiowych o częstsze granie polskiej muzyki. „Rezerwy artystów są bardzo niskie”

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maxi
33 proc. polskiej muzyki spokojnie wystarcza. Więcej nie trzeba.
odpowiedź
User
janka
Ciekawe czy muzycy kiedykolwiek wesprą finansowo radiowców pozbawionych pracy? A ci najbiedniejsi i tak w radiach nie byli i nie są grani, Bo nie mają przebojów (audycje z muzyką niszową pomijam). Tak więc kaska pójdzie głównie do właścicielek bucików po 4000 zł i panów mających wypasione bryki w garażu przy niezłej chacie.
odpowiedź
User
hahahhahahahhaa
Mietek Jurecki to ten z Budki Suflera? Fabryki pieniędzy?
odpowiedź