SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie roku w internecie i reklamie mobilnej, prognozy na 2017 rok

W kolejnej części podsumowania 2016 roku w branży mediów i marketingu zajmujemy się internetem mobilnym i reklamą mobilną. O tej branży wypowiadają się przedstawiciele firm Cube Group, MoBehave, Spicy Mobile, Grupie Kwanko, Kohe Studio, Warappa, Mobiem i Mobext.

Marcin Piwnicki, założyciel i dyrektor kreatywny w Kohe Studio - kohe.pl

Wydarzenie roku
Znaczne zwiększenie zaangażowania użytkowników w aplikacje i strony mobilne. Rozwiązania ułatwiające nam życie i dostarczające rozrywki, które kilka lat temu wydawały się nierealne, są wdrażane każdego dnia. I tak w tym roku dzięki aplikacji w samej Polsce zyskaliśmy możliwość wynajęcia samochodu tak łatwo jak roweru, zdalne zarezerwowanie kolejki w urzędzie, znalezienie miejsca parkingowego w zatłoczonym mieście, czy sprawniejsze monitorowanie parametrów naszego zdrowia. Trend ten przekłada się na rosnący udział mobile w nakładach na reklamę w tym roku.

Sukces roku
Największym sukcesem w Polsce i na świecie moim zdaniem jest przygotowana przez Nintendo, gra na smartfony „Pokemon Go”. Gra zaangażowała miliony użytkowników. W samej Polsce ok 1,5 mln i jest jedną z najpopularniejszych gier tego roku pod względem zasięgu. Do pogratulowania twórcom, że udało się na tyle zmotywować użytkowników by wyszli z domu i grając jednocześnie aktywnie spędzali czas.

Porażka, rozczarowanie roku
W skali światowej na pewno porażką można nazwać wybuchową aferę związaną ze smartfonem Galaxy Note 7. Zmniejszyło to zaufanie klientów do marki co bezpośrednio przełożyło się na spadek akcji i pogorszenie sytuacji finansowej całej firmy Samsung.

W Polsce do największych rozczarowań można zaliczyć „dobrą zmianę” w mediach publicznych i idący za tym brak poparcia i zaufania społeczeństwa. Spodziewano się pewnych zmian, ale nie tak radykalnych i tak opłakanych w skutkach.

Człowiek roku
Mierząc osiągniętym sukcesem to na pewno prawowitym kandydatem na to stanowisko będzie Robert Lewandowski. Wielkie sukcesy sportowe, kontrakty reklamowe i pomysły biznesowe.

Mając na myśli innowacje wpływające na nasze życie obok świetnych inżynierów, którzy tworzą m. in. narzędzia wspierające przeprowadzanie skomplikowanych operacji czy gadżety jak np. podwodne drony, warto wymienić 18-letniego Mateusza Macha, który stworzył pierwszą na świecie aplikację dla niesłyszących.

Serwis, kampania, projekt roku
Moim zdaniem rok 2016 należał do Allegro. Początek roku to start serii o polskich legendach. Ciekawa współczesna aranżacja, zrealizowana konsekwentnie na wysokim światowym poziomie. Koniec roku to kampania sprzed kilku tygodni, którą już zdążył zachwycić się cały świat „Czego szukasz w Święta? English for beginners”. Biznesowo - Allegro utrzymało pozycję lidera pomimo ekspansji zagranicznych serwisów takich jak np. Aliexpress.

Premiera, nowość roku
Premierą roku na skalę światową na pewno było wejście na rynek platformy Netflix. Wprowadzenie serwisu na Polski rynek pozostawiało dużo do życzenia, ale powoli się to zmienia.

Natomiast na naszym podwórku ciekawym i odważnym przedsięwzięciem było stworzenie telewizji internetowej WP. Telewizja ta posiada pełne zaplecze dziennikarskie porównywalne z telewizyjnymi serwisami informacyjnymi.

Trend roku
Niewątpliwie pogłębiającym się trendem w tym roku w Polsce i na świecie jest technologia VR. Stała się jeszcze bardziej przystępna, bo w końcu gogle można nabyć w dyskoncie kupując produkty na śniadanie. Powstaje coraz więcej aplikacji i gier wykorzystujących tę technologię. Firmy coraz chętniej sięgają również po prezentację swoich produktów wykorzystując VR.

 


Dariusz Skrzypkowski, CEO i partner w Warappa

Wydarzenie roku
W Polsce - świętowanie 25-lecia internetu. „25 lat temu Polska po raz pierwszy nawiązała ze światem połączenie sieciowe przy pomocy protokołu internetowego IP, czyli internetu”.

Na świecie: próba rozpoczęcia wykorzystywania blockchainu - technologii/systemu strukturyzowania i szyfrowania danych dotychczas stosowanego w kryptowalutach - w systemach związanych z codziennym funkcjonowaniem gospodarki, czyli próba zwiększenia bezpieczeństwa w transakcjach bez udziału osób trzecich.

Sukces roku
W Polsce: Startup Callpage automatyzujący proces dzwonienia do klienta z strony WWW - wystarczy kliknąć, podać numer a ktoś oddzwoni w kilkadziesiąt sekund. Powiększają grono klientów, pozyskali inwestora, rozwijają się i zwiększają sprzedaż sobie oraz swoim klientom.

Na świecie: Canva - startup i oprogramowanie do tworzenia prostych grafik. Pozyskują nowe finansowania, mają co raz więcej odbiorców, bo do tworzenia prostych kreacji nie trzeba zatrudniać/zlecać pracy grafikowi.

Porażka, rozczarowanie roku
W Polsce: Kampania „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”. Jak się okazało, uwypukliła ona społeczne podziały, wynikające z różnego rozumienia tego czym jest rodzina. Kampania okazała się zbyt bezpośrednia i infantylna, a do tego nie pozostawiała przestrzeni na przemyślenia i interpretacje. Była również zbyt krytyczna, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że spotkała się z ostrą krytyką w sieci.

Na świecie - Quora i jej nowy model zarabiania. Twórcy po siedmiu latach tworzenia jednej z największych stron na świecie uznali, że nie będą tworzyć nowego modelu zarabiania na swoim contencie i po prostu zdecydowali się na reklamy.

Człowiek roku
W Polsce - niepodzielnie Michał Sadowski, z jego sposobem komunikacji w internecie z klientami/fanami, za otwartość finansową firmy, pokazującą nieustanny wzrost, za ekspansję międzynarodową i mega ciekawy produkt wspierający działanie biznesu oraz umożliwiający mierzenie zasięgu marki w SM. Chapeau bas!

Na świecie - Jeff Bezos, za całokształt - za tworzenie w internecie prawie perfekcyjnego marketu i konstruowanie produktów łączących świat realny z światem online.

Serwis, kampania, projekt roku

W Polsce - telewizja WP dostępna w internecie, na mobile oraz w tradycyjnych odbiornikach. Stworzenie telewizji w ramach największego polskiego portalu - to na pewno projekt roku.

Na świecie - Samsung Gear - pierwszy porządny produkt VRowy pozwalający poczuć namiastkę wirtualnej rzeczywistości na mobile. Jak na swoją cenę oraz możliwości telefonów - najwyższa jakość.

Premiera, nowość roku
Na świecie i w Polsce - „Pokemon Go”. Poza tym, że jest to po prostu gra, która wyciąga ludzi z domów, pozwala ona również tworzyć ciekawe reklamy mobilne, wykorzystujące to, że „Pokemon Go” przyciąga ludzi do konkretnych miejsc, na przykład w okolicę restauracji czy pubów, które wykupiły u siebie zwiększony ruch pokemonów.

Trend roku
Firmy działające w reklamie mobilnej coraz częściej chcą sięgać po rozwiązania z dziedziny rzeczywistości rozszerzonej. Szczególnie zainteresowane są branże FMCG oraz te, które zajmują się wystrojem wnętrz. Są to dziedziny, w których można użyć produktów jako elementów aplikacji, albo z pomocą rzeczywistości rozszerzonej atrakcyjnie przedstawić je klientowi. Ten trend będzie się rozwijał zarówno w Polsce, jak i na świecie.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie roku w internecie i reklamie mobilnej, prognozy na 2017 rok

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alex
A czy juz mamy wolny... rynek w reklamie mobilnej ?
odpowiedź
User
Janek
Jeśli wg Marcina Piwnickiego, założyciela i dyrektor kreatywny w Kohe Studio człowiekiem roku w internecie i MOBILE jest Lewandowski, to gratuluję wiedzy...
odpowiedź
User
Paciaciak
A czy juz mamy wolny... rynek w reklamie mobilnej ?

a jest zajęty?
odpowiedź