SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polityka przejmuje wydawanie „Wiedzy i Życia”

Wydawca tygodnika „Polityka” przejął od Prószyński Media wydawanie miesięcznika „Wiedza i Życie”. W redakcji nie będzie zwolnień: skupić się ma ona teraz na rozwoju digitalizacji treści. - Potrzebujemy na to kilku miesięcy, maksymalnie pół roku - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Zmelonek, dyrektor wydawniczy spółki Polityka.

Article

„Wiedza i Życie” ukazuje się od ponad 100 lat, jest jednym z najstarszych czasopism popularnonaukowych ukazujących Polsce. Pierwsze numery pisma publikowane były jeszcze w 1910 r., od 1926 r. W 2002 roku pismo odkupiła od wydawnictwa Prószyński i Spółka Agora, by w dwa lata później odsprzedać je wydawnictwu Prószyński Media.

Numer sierpniowy „Wiedzy i Życia” (jest jeszcze w sprzedaży) to ostatni numer wydany przez tę spółkę. Kolejny (trafi do kiosków 2 września) ukaże się już pod szyldem wydawnictwa Polityka, które odkupiło go od Prószyńskiego.

Polityka nie podaje wartości transakcji. - Nie powiem, że przejęliśmy tytuł za symboliczną złotówkę, bo to do końca tak nie jest. Ale wolelibyśmy nie ujawniać kwoty transakcji - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl dyrektor wydawniczy Polityki, Dariusz Zmelonek. - Przejmujemy redakcję w całości, to są cztery osoby, które doskonale sobie radzą z przygotowywaniem miesięcznika. Nie planujemy żadnych zwolnień w ramach redakcji, ani ruchów kadrowych polegających np. na wymianie redaktor naczelnej. Nie będziemy też na razie jej rozbudowywali, natomiast skupimy się na inwestowaniu w digital. W ciągu kwartału - sześciu miesięcy rozwiniemy wersję cyfrową pisma - zapewnia Zmelonek.

Pismem od 2015 roku kieruje redaktor naczelna Olga Orzyłowska-Śliwińska, która pozostaje na swoim stanowisku. W redakcji są jeszcze Katarzyna Szajowska (sekretarz), Renata Bubrowiecka (redaktor) i Elżbieta Moore (fotoedytor). Z pismem współpracuje też na stałe kilkanaście osób, w tym prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Hołdys, Jacek Sobota czy Marek Matacz.

- Jesteśmy dumni z tego, że wydawaliśmy ten bardzo zasłużony dla popularyzacji nauki miesięcznik. Jednak jesteśmy przede wszystkim jednym z największych wydawców książkowych w Polsce. Chcemy skupić się strategicznie na rozwoju i dalszej ekspansji na rynku książek. Bardzo nas cieszy, że nowym wydawcą »Wiedzy i Życia« będzie akurat Polityka, która dysponuje odpowiednim zapleczem i know-how do kontynuowania wydawania tego miesięcznika - komentuje Maciej Makowski, prezes spółki Prószyński Media.

-  Cieszę się, że w czasach odwrotu od faktów, nauki i wiedzy będziemy wydawcą tytułu, który od zawsze popularyzował wśród Polaków - z niemałym sukcesem rynkowym - racjonalne myślenie i spojrzenie na świat. Wierzymy głęboko, że tytuł dzięki naszym staraniom pozyska nowych czytelników i sympatyków. Zarówno w tradycyjnej wersji papierowej, jak i w wersji cyfrowej - mówi Jerzy Baczyński, prezes spółki Polityka i redaktor naczelny tygodnika „Polityka”.

Portfolio papierowych tytułów Polityki składa się jeszcze z tygodnika „Polityka”, dwutygodnika „Forum”, „Niezbędnika Inteligenta”, „Poradnika Psychologicznego Ja My Oni”, „Pomocnika Historycznego”, cyklicznych wydawnictw specjalnych „Polityki”: „Salonu i Omnibusa wakacyjnego” oraz serii wydawniczej „Żyjmy lepiej”.

Prószyński Media wydaje teraz dwa pisma: „Nową Fantastykę” oraz „Świat Nauki”.

Spółka wydawnicza Polityka w 2019 roku zanotowała wzrost przychodów o 1,4 proc. do 37,29 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 5,5 proc. zysk netto poszedł w górę z 388,7 tys. zł do 1,44 mln zł. Średnie zatrudnienie w firmie wynosiło 94 etaty, o cztery mniej niż rok wcześniej. Liczba etatów dziennikarskich zmalała o jeden do 58, a etatów w administracji - o trzy do 37.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polityka przejmuje wydawanie „Wiedzy i Życia”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dim
trzymam kciuki, to zawsze był miesięcznik na niezłym poziomie
odpowiedź
User
Artur
Co za bezsensowny ruch w czasach, gdy wujek google pomoże we wszystkim. W myśleniu o rynku Polittka jedzie na wstecznum i to pełną parą.
odpowiedź
User
asd
Co za bezsensowny ruch w czasach, gdy wujek google pomoże we wszystkim. W myśleniu o rynku Polittka jedzie na wstecznum i to pełną parą.
No ale jak już jesteś taki mega do przodu to internet to za jakieś 25 lat będzie obchodził półwiecze.
odpowiedź