SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Popularność krótkich tekstów w internecie to mit. Ważna jest jakość, a nie objętość (opinie)

Według badań American Press Institute (API) obiegowy pogląd o tym, że internautów przyciągają wyłącznie krótkie, dynamiczne teksty jest błędny, bowiem coraz większe zaangażowanie czytelników wywołują także dłuższe artykuły. Potwierdzają to polscy wydawcy i dziennikarze. - Objętość nie ma znaczenia, istotna jest wyłącznie jakość publikowanych treści - oceniają dla Wirtualnemedia.pl Grażyna Olbrych, Aleksandra Karasińska, Bartosz Węglarczyk, Paweł Stremski, Grzegorz Wysocki i Krzysztof Jurowski.

Grzegorz Wysocki, szef działu Opinie Wirtualnej Polski na poparcie tezy o tym, że dłuższe treści są coraz chętniej przyjmowane przez internautów przytacza doświadczenia ze swojego macierzystego serwisu.

- Od jakiegoś czasu eksperymentujemy z dużymi formami w ramach serwisu  Opinie WP – przyznaje Grzegorz Wysocki. - Wyszliśmy z założenia, że w czasach nieustannego pośpiechu i ogromnego zalewu szybkich newsów, wciąż istnieje wielu odbiorców, którzy potrzebują ambitniejszych, obszerniejszych i bardziej pogłębionych treści. Mówimy tutaj zarówno o komentarzach dotyczących spraw bieżących, felietonach i artykułach, ale też o dużych rozmowach z politykami, intelektualistami, pisarzami i innymi liderami opinii. Nasze przypuszczenie okazało się słuszne - internauci, wbrew obiegowym sądom, chcą czytać teksty z najwyższej półki, chcą zapoznawać się z opiniami znanych publicystów i chcą wgryzać się w wywiady, których lektura może czasami zająć nawet cały wieczór - wymienia Wysocki.

Podobnego zdania jest Krzysztof Jurowski, dyrektor działu wydawniczego w Grupie WP. - Najlepszym przykładem są - mówiąc nieco żartobliwie - "wywiady rzeki", w których wyspecjalizował się Grzegorz Wysocki - jego rozmowy np. z Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Świetlickim, Szymonem Hołownią czy Maciejem Stuhrem nie tylko zainteresowały ogromną liczbę użytkowników, ale też cieszyły się wielką popularnością w mediach społecznościowych, były gorąco dyskutowane i chętnie cytowane – podkreśla Krzysztof Jurowski.

- Podobnie jest także w przypadku innych wywiadów publikowanych w Opiniach, autorstwa m.in. Ewy Koszowskiej czy - stale z nami współpracującego - Sławomira Sierakowskiego. Ten ostatni zrobił dla WP chociażby rozmowę z Zygmuntem Baumanem - trudną, wymagającą czasu i wysiłku intelektualnego, a jednocześnie... cieszącą się zainteresowaniem internautów i dyskutowaną. Czytelnik - także internetowy - widzi, że dany materiał nie jest jeszcze jednym newsem na dwa akapity, który za dwie godziny będzie nieaktualny, tylko że jest to wywiad czy artykuł, do którego bez wielkiej straty można wrócić także za tydzień, miesiąc, a czasami nawet za pół roku. Popularność materiałów Opinii na Facebooku i innych social mediach dowodzi, że internauci doskonale zdają sobie z tego sprawę i że dużo chętniej „szerują” nasz wywiad z Normanem Daviesem czy pisane dla nas teksty publicystyczne niż krótkie wiadomości, które - owszem - lubią czytać, ale o których nieraz po chwili zapominają - zaznacza Jurowski.

Na wątek związany ze zdjęciami jako skutecznym narzędziem budowy zaangażowania czytelników zwraca z kolei uwagę Grażyna Olbrych, dyrektor wydawniczy Onet Styl Życia.

- Dobre teksty dziennikarskie zawsze się obronią. Internauci to normalni ludzie, którzy oprócz szybkiej informacji potrzebują pogłębionych materiałów, wywiadów czy reportaży – przekonuje Grażyna Olbrych. - W „Stylu Życia” duże znaczenie mają jednak także zdjęcia. Jeśli szukamy przepisu na ciekawe danie, to na pewno dobre zdjęcie przykuje naszą uwagę. Jeśli jesteśmy użytkownikami serwisu Plejada, to chcemy widzieć jak wyglądają gwiazdy. Jeśli chcemy zainspirować się modowo, to zdjęcia są tu kluczowe. Jednak najważniejsze jest przyjazne podanie całości materiału. Powinno być przejrzyście i przyjazne użytkownikowi - podsumowuje Olbrych.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Popularność krótkich tekstów w internecie to mit. Ważna jest jakość, a nie objętość (opinie)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
małe be
pewien pomysł. tekst pierwotny może być krótki. całość przekazu dla odbiorcy to tekst i komentarze. komentarze należy moderować w prosty sposób. wybierać te sensowne z hyde parku i dołączać je do tekstu. bo czasem komentarze są tyle samo ważne co tekst. wszyscy to wiemy korzystając codziennie choćby z fb.
odpowiedź
User
Takaprawda
Węglarczyk czyli kolejny spad z tv. Wywalili go z tvn i teraz panoszy się po online. Wiedzy żadnej. Kultura osobista poziom minus jeden. Ale przejdzie szkolenie gdzie nauczą go czym się różni pv od uu i będzie git.
odpowiedź
User
Tomi
Zrobili badania internautów - wnioski jakie wyciągnęli są niesamowite, nr 5 mnie zadziwił !

"Z badań wynika także, że dłuższe formy mają pozytywny wpływ na inne istotne dla wydawców parametry, takie jak czas spędzony nad czytaniem treści "
odpowiedź