SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych uzupełniła skład rady nadzorczej Radia Kraków, Radia Szczecin i Radia Opole

Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych w czwartek, 16 maja br. jej członkowie zajęli się uzupełnieniem składu rad nadzorczych Radia Kraków, Radia Szczecin i Radia Opole.

fot. Shutterstock.comArticle

W porządku obrad posiedzenia Rady znalazły się punkty o powołaniu członka rady nadzorczej Radia Kraków, Radia Opole oraz Radia Szczecin. Kandydatury zainteresowanych można było przesyłać członkom RMN do południa w środę, 15 maja br.

Do rady nadzorczej Radia Kraków powołano Łukasz Kmitę, który obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Z listy PiS został wybrany do rady powiatu olkuskiego.

Do rady nadzorczej Radia Szczecin wybrano Janusza Jagielskiego z PiS w Szczecinie.

Z kolei do RN Radia Opole powołano Edytę Beatę Wdziękońską. Wcześniej zasiadała w radach nadzorczych m.in. Pracowni Konserwacji Zabytków i Wars.

Uzupełnienie składu rad nadzorczych obu rozgłośni miało związek z rezygnacją z funkcji członka RN Radia Szczecin przez Roberta Naklickiego, rezygnacją Andrzeja Drogonia z funkcji przewodniczącego RN Radia Kraków oraz śmiercią sekretarza rady nadzorczej Radia Opole - Piotra Piły. Po wyborze członka rady nadzorczej przez Radę Mediów Narodowych, członkowie RN ze swojego składu sami wybierają przewodniczącego.

Nowoczesna proponuje likwidację RMN

Słuszność istnienia Rady Mediów Narodowych to kwestia podnoszona przez opozycję i publicystów przeciwnych obecnej ekipie rządzącej. Nowoczesna zaproponowała likwidację RMN i w jej miejsce powołanie Obywatelskiej Radzie Mediów. Projekt ustawy w tej sprawie wpłynął do Sejmu pod koniec lutego br. W marcu skierowano go do I czytania do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Na razie nie wiadomo, kiedy miałaby się nim zająć (nie ma go w harmonogramie planowanych posiedzeń).

Zdaniem posłów wnioskodawców – projekt dotyczy powołania Obywatelskiej Rady Mediów w miejsce Rady Mediów Narodowych „w celu przywrócenia pluralizmu polskim mediom publicznym”. Jak czytamy w projekcie, Rada miałaby być organem, który będzie powoływać i odwoływać składy osobowe organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Rada miałaby wykonywać zadanie „kierując się potrzebą zapewnienia rzetelnego wypełniania przez spółki ich ustawowych zadań oraz ochrony ich samodzielności i niezależności redakcyjnej”. Jej kadencja miałaby trwać 4 lata. W projekcie ustawy zawarto także punkt „w pełnieniu swojej funkcji członek Rady jest niezależny i powinien kierować się dobrem publicznym”.

Spytaliśmy o opinię w sprawie projektu byłego przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. Ocenił, że „wszystko jest jednak lepsze od obecnej Rady Mediów Narodowych, która jest atrapą - po prostu narzędziem rządzącego ugrupowania”. Jednak według niego projekt ten nie ma szans na przejście przez ścieżkę legislacyjną ze względu na obecne uwarunkowania polityczne.

W skład Rady Mediów Narodowych wchodzi obecnie pięciu członków: Krzysztof Czabański jako przewodniczący (PiS), Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (PO) oraz Grzegorz Podżorny (Kukiz'15).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych uzupełniła skład rady nadzorczej Radia Kraków, Radia Szczecin i Radia Opole

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Analityk
A czy pan Łukasz Kmita oprócz przynależności do PIS ma jakiekolwiek kompetencje, żeby nadzorować Radio? Czy jak pan Drogoń zbłaźni się totalnie....
odpowiedź
User
Hutaa
Radny powiatowy do radia krakow :-). Idealnie wpasuje sie w obecny poziom rozglosni.
odpowiedź
User
Gosc
Jedyną sensowną decyzją jest sprzedaż tych częstotliwości FM komercji, aby budżet zarobił i potem ktoś wnosił opłaty koncesyjne, a nie użytkował za darmo i wciskał kity, że ma jakieś misje.
odpowiedź