SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bill Gates: przyspieszenie fotosyntezy szansą w walce z niedoborem żywności (wideo)

Fundacja Billa Gatesa inwestuje w prowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Illinois program RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency), którego celem jest przyspieszenie fotosyntezy. Mogłoby to znacząco pomóc w sprostaniu wyzwaniu, z którym będzie musiał zmierzyć się świat, a mianowicie niedoborem żywności.

Bill Gates / fot. Shutterstock.com Article

Fotosynteza to proces odpowiedzialny praktycznie za całe życie na Ziemi. To dzięki niej rośliny wykorzystują energię słoneczną, aby przekształcić dwutlenek węgla i wodę w żywność. To ona dostarcza też potrzebną energię i tlen, którym oddychamy.

Jednocześnie fotosynteza nie jest procesem doskonałym. Jak się okazuje, rośliny same nie potrafią efektywnie wykorzystywać energii słonecznej. Przeszkadzają im w tym najzwyczajniej warunki pogodowe, np. gdy słońce świeci zbyt mocno, albo gdy zajdzie za chmurę. Proces fotosyntezy jest wtedy hamowany na długie minuty, a nawet godziny. Przez to efekty upraw są znacznie mniejsze niż mogłyby być.

Naukowcy odpowiedzialni za projekt RIPE zdawali sobie sprawę z tych ograniczeń, ale nie byli świadomi, że można to zmienić. Okazało się, że rozwiązaniem problemu może być przyspieszenie fotosyntezy, nad którym właśnie pracują. Wspiera ich w tym Fundacja Billa Gatesa, który przekonuje, że sukces RIPE mógłby przyczynić się do podwojenia wydajności upraw m.in. ryżu, kukurydzy, soi i manioku.

- Byłby to niezwykle potrzebny przełom, ponieważ świat stoi w obliczu kryzysu żywnościowego. Przy rosnącej populacji i zmieniających się nawykach żywieniowych, m.in. zwiększonym zapotrzebowaniu na mięso, co jest związane z rosnącymi dochodami, do 2050 r. będziemy musieli produkować o 60-70 proc. więcej żywności. Dodatkowo negatywny wpływ mają zmiany klimatyczne, których efektem są nieregularne opady deszczu, uporczywe susze oraz rozprzestrzenianie się szkodników i chorób upraw - pisze Bill Gates na swoim blogu.

Gates podkreśla, że w nadchodzących latach najbardziej zagrożeni głodem będą najbiedniejsi, którzy żyją w regionach charakteryzujących się wysokim wzrostem populacji, a dla których głównym źródłem zarobku i wyżywienia rodzin często jest rolnictwo.

Obecnie w ramach projektu RIPE badacze prowadzą testy przyspieszenia fotosyntezy na tytoniu. Następna faza badań ma objąć uprawy takie jak wspomniane wcześniej ryż, soja, fasola czy maniok, szczególnie istotne w najbiedniejszych regionach.

Gates zaznacza, że minie jeszcze wiele lat (badacze z RIPE mówią o dwudziestu) zanim rośliny uprawne wykorzystujące efekty prac naukowców zaczną rosnąć na polach rolników na całym świecie. Jest on jednak podekscytowany postępami tych prac i czeka na kolejne.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bill Gates: przyspieszenie fotosyntezy szansą w walce z niedoborem żywności (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl