SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch spłacił zobowiązania układowe. PKN obejmie akcje dystrybutora

Po uprawomocnieniu się dwóch porozumień układowych Ruch zapłacił wierzycielom, głównie wydawcom prasowych, wynikające z nich zobowiązania. Firma wykorzystała do tego środki pożyczone od Orlenu, który do końca listopada obejmie większościowy pakiet jej akcji.

O spłacie zobowiązań układowych przez Ruch poinformował w komunikacie prasowym Orlen, podkreślając, że to ostatnia część realizowanych przez firmę kolporterską przyspieszonych postępowań układowych.

Pierwsze postępowanie (PPU1) zostało ogłoszone we wrześniu 2018 roku i obejmuje podmioty, którym kolporter był wtedy winny po minimum milion złotych. Natomiast PPU2, ogłoszone w połowie lutego ub.r., dotyczy podmiotów z należnościami od Ruchu wynoszącymi od 100 tys. zł do 1 mln zł.

W ramach PPU1 wierzytelności Ruchu wynosiły 143 mln zł, zredukowano je o 80 proc., czyli o 114 mln zł. W przypadku PPU2 kwota zobowiązań to 19 mln zł, a poziom umorzenia - 50 proc.

Oba porozumienia układowe zostały przegłosowane wiosną ub.r., jesienią ub.r. zatwierdził je sąd. Przy czym niektórzy wydawcy złożyli skargi na te decyzje, a rozpatrywanie skarg trwało do września br.

Czołowi wydawcy prasowi odpisów zaległych należności od Ruchu, które umorzono w ramach porozumień układowych, dokonali w sprawozdaniach finansowych za 2018 lub 2019 rok.

Pieniądze z pożyczki od Orlenu

Środki na spłatę zobowiązań układowych Ruch pozyskał w formie pożyczki od PKN Orlen. - Dotrzymujemy słowa, dlatego - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami zostały uregulowane wierzytelności Ruchu wobec wydawców prasy. To kolejny krok, który przybliża nas do sfinalizowania przejęcia kontroli nad spółką - podkreślił w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Zapowiedziano, że pożyczka udzielona Ruchowi zostanie spłacona ze środków, jakie spółka uzyska z przyszłego podwyższenia kapitału.

W połowie br. Ruch za symboliczną złotówkę został kupiony od Lurena Investmens przez spółkę zależną Alior Banku, jednego z największych wierzycieli kolportera. Ponadto Alior zawarł z Orlenem, PZU i PZU Życie umowę dotyczącą dalszych inwestycji w spółkę.

Ustalono, że kapitało Ruchu zostanie podwyższony, a wspólnicy obejmą akcje nowej emisji w takich proporcjach, że Orlen będzie akcjonariuszem dominującym, a Alior Bank będzie miał 6 proc. akcji. W ramach porozumienia firmy określiły m.in. zasady prowadzenia polityki właścicielskiej wobec Ruchu (w tym kwestie ładu korporacyjnego i przyszłe postanowienia statutu spółki) oraz reguły sprzedaży akcji spółki przez nowych udziałowców (zapisano m.in. zakaz sprzedaży akcji w ciągu najbliższych pięciu lat).

Jednocześnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez Orlen kontrolnego pakietu akcji Ruchu.

W listopadzie Orlen przejmie kontrolę nad Ruchem

W komunikacie Orlenu zapowiedziano, że walne zgromadzenie Ruchu w sprawie emisji nowych akcji zostanie zwołane jeszcze w listopadzie. W efekcie koncern paliwowy zostanie większościowym akcjonariuszem firmy kolporterskiej.

Nie sprecyzowano, ile Orlen, PZU i PZU Życie zapłacą za walory nowej emisji Ruchu. Zapowiedziano natomiast, że dzięki środkom z podwyższenia kapitału Ruch zwróci Orlenowi pożyczkę zaciągniętą na spłatę zobowiązań układowych.

- Mamy już gotowy plan rozwoju Ruchu. Pozwoli on tej spółce odzyskać stabilność finansową i odbudować pozycję na rynku, a w konsekwencji stać się ważną i zyskowną częścią naszego segmentu detalicznego - zapewnia Daniel Obajtek.

Orlen podkreśla, że ten plan wpisuje się w trendy rozwoju spółki w zakresie sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej. - Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch - podano w komunikacie Orlenu.

Ruch ma 1,3 tys. kiosków i saloników

W ub.r. Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 7,5 proc. do 1,24 mld zł, 77,34 mln zł straty operacyjnej (wobec 42,57 mln zł w 2017 roku) i aż 352,23 mln zł straty netto (rok wcześniej wyniosła ona 56,81 mln zł).

Przychody Ruchu ze sprzedaży prasy i wydawnictw (głównie książek) zmalały rok do roku o 31,7 proc. do 355,47 mln zł. Sprzedaż prasy w kanale detalicznym poszła w dół o 17,7 proc. do 93,37 mln zł, a w kanale hurtowym - o 35,6 proc. do 261,46 mln zł. Sprzedaż prasy w prenumeracie przez Ruch spadła z 57,96 do 36,92 mln zł.

Z kolei wpływy Ruchu ze sprzedaży dób szybkozbywalnych poszły w dół z 617,99 do 230,44. Spółka zaznaczyła, że spadek o ok. 300 mln spowodowało sprzedanie na początku ub.r. zapasów wyrobów tytoniowych Orlenowi. Następnie koncern paliwowy przekazał te produkty Ruchowi do sprzedaży w modelu komisowym. Wpływy z tego tytuły wyniosły w ub.r. 20,62 mln zł.

W ub.r. do Ruchu należało średnio 1 333 własnych kiosków i saloników prasowych, o 213 mniej niż w 2018 roku. Dodatkowo liczba wynajmowanych punktów sprzedaży zmalała o 97 do 320.

Z kolei liczba obsługiwanych punktów należących do innych firm zmniejszyła się o 964 do 13 819, mimo że Ruch zaczął dostarczać prasę na 750 stacji paliwowych Orlenu. Jednocześnie firma na mocy aneksu do umowy zmieniła model współpracy z Żabką: skupiła się na obsłudze jej sklepów o największym potencjale sprzedażowym. Do połowy ub.r. dostarczała prasę do ok. 2 450 sklepów, a na koniec roku tylko do 1 850, z których ok. 1 550 było w tej grupie nowych.

Dołącz do dyskusji: Ruch spłacił zobowiązania układowe. PKN obejmie akcje dystrybutora

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Nie Ruch tylko my, podatnicy.
odpowiedź
User
Ten
Też bym chętnie dostał umorzenie kredytu mieszkaniowego do wysokości 40 tysięcy złotych. Tylko nie wiem, jak długo muszę olewać płatności...
odpowiedź
User
Victor
Nie płać permanentnie swoich zobowiązań, a gdy już ledwie zipią zapłać łaskawie 20 proc. z państwowej kasy :) Biznes level master. Brawo panie prezesie Obajtek!
odpowiedź