SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samsung z najwyższym zyskiem kwartalnym od 2018 roku. Motorem wzrostów popyt na układy serwerowe

W drugim kwartale 2022 roku Samsung wypracował zysk operacyjny na poziomie 11,2 mld dolarów. To największy wzrost w takim okresie od 2018 roku. Na obiecujące wyniki koncernu wpłynęło przede wszystkim zapotrzebowanie rynku na chipy pamięci potrzebne w szybko rozwijających się usługach chmurowych.

Zysk operacyjny największego na świecie producenta smartfonów i układów pamięci w drugim kwartale 2022 r. skoczył do 14,46 bln wonów (11,2 mld dol.). To oznacza wzrost o 15 proc. rok do roku, i najlepszy wynik od czasów drugiego kwartału 2018 r.

Chipy napędzają biznes

Według informacji analityków, zysk Samsunga z chipów wzrósł o 49 proc. do 10,3 bln wonów. Biznes pochodzący ze sprzedaży tych podzespołów stanowił około połowy zysków południowokoreańskiego giganta technologicznego.

Jeśli chodzi o ogólne perspektywy globalnego popytu na chipy pamięci, Park Sung-soon, analityk CAPE Investment & Securities, cytowany przez Reutersa wyjaśnia, że amerykańskie firmy zajmujące się centrami danych, takie jak Amazon, Microsoft, Google i Meta, będą nadal kupować układy w celu zaspokojenia rosnącego popytu na usługi w chmurze. Według eksperta, zapasy chipów w tych firmach nie są wysokie w porównaniu do poziomów z 2018 r.

Zdaniem obserwatorów rynku, wciąż jednak producenci układów scalonych na całym świecie borykają się z ochłodzeniem popytu po dwóch latach pandemii, kiedy to ludzie kupowali telefony i laptopy, by pracować zdalnie, co spowodowało niedobór układów scalonych i zmusiło firmy, w tym producentów samochodów, do płacenia najwyższych stawek za kluczowe chipy, pchając ich ceny w górę.

Czytaj także: Promocja Samsunga: 3,5 tys. zł zwrotu za kupno nowego smartfona. Na liście Galaxy S22, Galaxy Flip3 lub Galaxy Fold3

Ponadto, ostatnie blokady wprowadzone w związku z nową falą Covid-19 w Chinach zahamowały popyt konsumencki i zwiększyły inflację w gospodarce numer dwa na świecie, co spowodowało gwałtowny spadek sprzedaży smartfonów.

Obawy o spowolnienie na głównych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych, z powodu wysokiej inflacji i wojny na Ukrainie, również skłaniają konsumentów i korporacje do zacieśniania budżetów.

Konkurencyjny dla Samsunga producent układów pamięci Micron Technology niedawno prognozował znacznie gorsze od oczekiwanych przychody kwartalne i powiedział, że rynek znacznie się osłabił w bardzo krótkim czasie.

Firma analityczna TrendForce podała z kolei, że ceny konkretnych chipów DRAM, używanych w urządzeniach technologicznych i serwerach, spadły w zeszłym miesiącu o około 12 proc. w stosunku do roku wcześniej, sygnalizując mniejsze marże dla producentów chipów w nadchodzących kwartałach.

Czytaj także: Samsung z 208 mln zł zysku w Polsce. Sprzedaż sprzętu RTV i AGD wzrosła mocniej niż smartfonów

Oczekuje się, że zysk z działalności Samsunga w segmencie mobilnym spadnie o ok. 17 proc. do 2,7 bln wonów w porównaniu do roku poprzedniego. Według analiz, sprzedaż smartfonów firmy spadła w drugim kwartale br. do 61 - 68 mln sztuk z 74 mln w pierwszych trzech miesiącach.

Dołącz do dyskusji: Samsung z najwyższym zyskiem kwartalnym od 2018 roku. Motorem wzrostów popyt na układy serwerowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl