SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka Cyfrowego Polsatu kupuje turbiny wiatrowe. Poręczenie do 180 mln euro

Spółka zależna Cyfrowego Polsatu zawarła umowę dotyczącą 63 turbin wiatrowych na potrzeby czterech elektrowni wiatrowych planowanych w powiecie słupskim. Cyfrowy Polsat ustanowił poręczenie płatności dla swojej spółki do kwoty 180 mln euro.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie Cyfrowego Polsatu opisano, że umowa jego spółki zależnej Eviva Drzeżewo dotyczy dostawy, instalacji i uruchomienia przez firmę Vestas Poland 63 turbin wiatrowych, a osobna umowa obejmuje prace serwisowe i gwarancję dyspozycyjności tych turbin przez 15 lat od ich uruchomienia.

Eviva Drzeżewo kupuje turbiny na potrzeby czterech planowanych elektrowni wiatrowych Drzeżewo I-IV, które mają powstać w powiecie słupskim i mieć łączną zainstalowaną moc 138,6 MW i szacowaną produkcję 403 GWh/rok.

W ramach umowy Cyfrowy Polsat ustanowił zabezpieczenie na rzecz Vestas Poland w formie poręczenia wykonania zobowiązań Eviva wynikających z umowy dostawy i instalacji turbin. Kwota poręczenia nie przekroczy 180 mln euro.

Cyfrowy Polsat zaznaczył, że inormuje o tym w komunikacie giełdowym, ponieważ „zarząd spółki uznał powyższe umowy za istotne z uwagi na ich znaczącą łączną wartość oraz ich kluczowe znaczenie dla możliwości realizacji założeń strategicznych spółki i jej grupy kapitałowej”.

Cyfrowy Polsat wszedł w energetykę

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie 5,5 mld zł w sektor energetyki zeroemisyjnej. Dodano, że za 800,5 mln zł obejmie 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia.

PAK-Polska Czysta Energia w grudniu ub.r. kupiła firmę Elektrownie Wiatrowe Dobra, w ramach projektu inwestycyjnego polegającego na budowie farmy wiatrowej. Zamierza na niego wydać prawie 17 mln euro.

W czerwcu przejęła zaś od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind w ramach projektu obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskim kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł, z czego maksymalnie 236,4 mln zł będzie pochodzić z pożyczki od Cyfrowego Polsatu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Równocześnie zaprezentowano prototyp NesoBusa, zasilanego wodorem autobusu. Pojazd zaczął testowo kursować w Gdańsku. PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, inna spółka zależna ZE PAK, jest w trakcie budowy fabryki takich autobusów. Zakład powstaje w Świdniku, będzie kosztował 73 mln zł, z czego maksymalnie 50 mln zł pozyskano z częściowo bezzwrotnej pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka zamierza również za 57,4 mln zł wybudować w pięciu miastach stacje tankowania wodorem. Dostała na to 20 mln zł dotacji od NFOŚiGW.

Na początku lipca br. Cyfrowy Polsat kupił 40,41 proc. akcji PAK-Polska Czysta Energia, płacąc 117 mln zł holdingowi ZE PAK i ok. 307,2 mln zł spółce Pantanomo (obie są kontrolowane właścicielsko przez Zygmunta Solorza). Stał się większościowym akcjonariuszem spółki, bo wcześniej miał już ok. 10 proc. jej walorów.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zwiększyła wpływy sprzedażowe o 1,9 proc. do 3,29 mld zł, a jej zysk netto skurczył się z 282,7 do 8,1 mln zł, głównie wskutek 300 mln zł kosztów finansowych. Większościowym akcjonariuszem firmy jest Zygmunt Solorz - ma walory stanowiące 48,15 proc. jej kapitału i 59,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Dołącz do dyskusji: Spółka Cyfrowego Polsatu kupuje turbiny wiatrowe. Poręczenie do 180 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl