SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio wyjaśnia aktywności facebookowe Wojciecha Dorosza, dziennikarz chce usunięcia „szkalującego tekstu” wPolityce

wPolityce zarzuciło wydawcy w radiowej Trójce Wojciechowi Doroszowi, że na Facebooku krytykuje polityków obozu rządzącego. Polskie Radio prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. - Wystąpiłem w tej sprawie do wPolityce.pl z żądaniem usunięcia szkalującego mnie tekstu oraz zamieszczenia przeprosin - informuje Dorosz.

Wojciech Dorosz, fot. Polskie RadioArticle

W zeszły wtorek na wPolityce.pl ukazał się tekst zatytułowany „Szokujące. Szef radiowego związku zawodowego i ważny redaktor radiowej Trójki promuje ‘podkładanie bomb’? A to tylko część ‘dorobku’”.

Zacytowano niektóre wpisy facebookowe Wojciecha Dorosza, wydawcy w Trójce, a także wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia oraz prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego. Według artykułu Dorosz kpił z wypowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, ochrony domu Jarosława Kaczyńskiego przez wielu policjantów, polemizował z europosłem PiS Joachimem Brudzińskim oraz skrytykował odmowę przyjęcia przez Polskę pomocy od Niemiec.

Podkreślono też, że Dorosz udostępnił na swoim profilu piosenkę Karola Krupiaka „Osiem gwiazd (wojna)”, dodając wpis: „Licealista z Tych wspaniałe komentuje rzeczywistość ….. …”.

- Zasmucające. Ten przykład pokazuje prawdziwą twarz części dawnego zespołu radiowej Trójki. Na antenie „Magazyn Bardzo Kulturalny”, na Facebooku piosenki promujące przemoc, wręcz terroryzm. No i dopisane od siebie osiem gwiazdek - skomentowano w artykule.

Polskie Radio: toczy się postępowanie wyjaśniające

Informację szybko podchwyciły inne serwisy prawicowe. Niezalezna.pl, związana z „Gazetą Polską”, poprosiła Polskie Radio o komentarz w tej sprawie.

Szef Trójki Michał Narkiewicz-Jodko odesłał z pytaniami do biura prasowego firmy. Natomiast Monika Kuś z biura zarządu nadawcy poinformowała, że „ze względu na toczące się postępowanie wyjaśniające” kierownictwo rozgłośni nie będzie „na obecnym etapie komentować publicznie jego toku, ani ujawniać szczegółów”.

- Niemniej pragniemy podkreślić, że zasady etyki zawodowej obowiązujące dziennikarzy Polskiego Radia wyraźnie wymagają od nich bezstronności, należytej wiarygodności oraz unikania wypowiedzi, języka i zachowań nagannych moralnie i sprzecznych z prawem - zaznaczyła Kuś.

Przypomniała, że w połowie ub.r. zarząd Polskiego Radia przyjął zasady aktywności w mediach społecznościowych dla pracowników i współpracowników, podobne do obowiązujących w wielu innych firmach z sektora mediów. Według tych zasad pracownicy „powinni powstrzymać się od publikowania w Internecie opinii, komentarzy i informacji, które mogłyby być uznane za agresywne lub obraźliwe”.

Wojciech Dorosz pod koniec ub.r. w rozmowie z Wirtualnemedia.pl krytycznie ocenił te reguły, podkreślając, że mogą ograniczać swobodę wypowiedzi i kontrolę społeczną nad mediami publicznymi. - Ponieważ każda wypowiedź w sferze publicznej może zostać uznana za naruszającą lojalność wobec Polskiego Radia lub zagrażającą wiarygodności czy interesom spółki, zapisy te mogą mieć co najmniej działanie mrożące, a w praktyce i w nieodpowiednich rękach mogą stać się narzędziem cenzury oraz represji wobec pracowników, współpracowników oraz firm, z którymi Polskie Radio współpracuje - stwierdził.

Ponadto Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, by zbadały zgodność nowych zasad z konstytucją oraz Ustawą o radiofonii i telewizji.

Dorosz: tekst wPolityce jest szkalujący

Wojciech Dorosz w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl nie chciał odnosić się do postępowania wyjaśniającego w sprawie jego wpisów, skierował nas do biura prasowego Polskiego Radia. Kwestionuje natomiast rzetelność artykułu wPolityce.

- Wystąpiłem w tej sprawie do wPolityce.pl z żądaniem usunięcia szkalującego mnie tekstu oraz zamieszczenia przeprosin. Poprosiłem również Polskie Radio S.A. o podobne działanie, ponieważ wPolityce.pl naruszyło nie tylko moje dobra osobiste, ale pośrednio także dobre imię nadawcy publicznego - stwierdził Wojciech Dorosz.

Dorosz jest związany z Trójką od 2006 roku. Jest wydawcą audycji społecznych i kulturalnych, pracował m.in. przy cyklach „Magazyn Bardzo Kulturalny”, „Trójka pod Księżycem” i „Klub Trójki”.

Według badania Radio Track w czwartym kwartale ub.r. Trójka miała 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,3 proc. rok wcześniej. To jej rekordowo niski wyniki w historii badania realizowanego od dwóch dekad.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wyjaśnia aktywności facebookowe Wojciecha Dorosza, dziennikarz chce usunięcia „szkalującego tekstu” wPolityce

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LG
pilnują Polski :)))))
odpowiedź
User
Bartek
Wyjazd. Koledzy czekają.
odpowiedź
User
Rukiki
Niech spada do tych radiowęzłów
odpowiedź