SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN ze wzrostem przychodów i mniejszym długiem. 80 mln zł zysku netto

Grupa TVN w I kwartale br. zanotowała wzrost przychodów do 363 mln zł, a zysk netto spółki wzrósł do 79 mln zł. Firma w ciągu roku zmniejszyła też swoje zadłużenie o 200 mln zł.

Markus Tellenbach, prezes Grupy TVNArticle

W okresie od stycznia do marca br. całkowite przychody TVN wzrosły względem analogicznego okresu ub.r. o 3,6 proc. do 362,9 mln zł. Natomiast przychody samego segmentu telewizyjnego także poszły do góry o 3,6 proc. i wyniosły 354,9 mln zł.

Zysk operacyjny TVN w I kwartale br. spadł o 47 proc. do 41,7 mln zł. Z kolei wskaźnik EBITDA zmalał o 38 proc. do 59,3 mln zł. Był to głównie skutek poniesienia przez TVN 48 mln zł jednorazowych kosztów związanych z oczekiwaną transakcją przejęcia pakietu kontrolnego spółki przez Scripps Networks Interactive (więcej na ten temat). Nastąpił jednak także wzrost udziału TVN w zyskach jednostek stowarzyszonych (nc+, Grupa Onet.pl) do 16 mln zł. Wyłączając te dwie zmienne wskaźnik EBITDA wyniósł 91,2 mln zł po wzroście o 5,3 proc.

Zysk netto przypadający akcjonariuszom Grupy TVN wyniósł w I kwartale br. 79,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej kształtował się on na poziomie 11,1 mln zł.

- TVN osiągnął w pierwszym kwartale przychody i skorygowaną EBITDA zgodne z oczekiwaniami. W warunkach postępującej poprawy naszego otoczenia gospodarczego, które charakteryzuje się niską inflacją, malejącym bezrobociem i rosnącą sprzedażą detaliczną, osiągnęliśmy lepsze wyniki operacyjne i finansowe we wszystkich kluczowych obszarach działalności - naszych własnych kanałach telewizyjnych, usługach na rzecz kanałów zewnętrznych oraz ofertach video online - mówi Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN.

Zadłużenie netto TVN zmniejszyło się o 198 mln zł i osiągnęło na dzień 31 marca br.  2 mld zł. Był to wynik umocnienia się złotego względem euro i zmniejszenia zadłużenia w ub.r. To w połączeniu z wyższym poziomem gotówki obniżyło stosunek długu netto do skorygowanego wskaźnika EBITDA z poziomu 4,3x do 3,7x.

- Biorąc pod uwagę obiecującą perspektywę rynkową podtrzymujemy nasze oczekiwania na całoroczną jednocyfrową dynamikę przychodów w przedziale od średniej do wysokiej oraz osiągnięcie skorygowanej EBITDA na poziomie ca. 590 milionów zł - dodaje Tellenbach.

Grupa TVN jest nadawcą kanałów naziemnych (TVN, TVN7 i TTV), a także satelitarnych (m.in. TVN24, TVN Style, TVN Turbo i TVN24 Biznes i Świat). Jest też właścicielem serwisu wideo na żądanie Player.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN ze wzrostem przychodów i mniejszym długiem. 80 mln zł zysku netto

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
note2.0elo
A teraz szybko narodowo - katolickie pieski. Różańce w łapy i dalejże zaklinać rzeczywistość, jakoby te wyniki były sfałszowane, a TVN grozi upadek. No dalej, na co czekacie. Pora przecież zarobić sobie na chlebek, wypisując tutaj prawicowe frazesy.
odpowiedź
User
Bob
Scripps Networks zapewne w krótkim czasie spłaci w całości dług TVN. Dla nich to sprawy groszowe, a akurat ta amerykańska firma znana jest z tego, że nie toleruje żadnych zadłużeń i strat. Rzecz jasna mało kto się tym zainteresował, bo przecież Scripps Networks to "mała, nic nieznacząca firma, gdzieś z prowincjonalnego Tennessee". Co za ignorancja, lekceważący ton i głupota. Za te trzy niewybaczalne grzechy, naszym "rodzimym" graczom i ich europejskim kumplom - przyjdzie wkrótce zapłacić.
odpowiedź
User
Bob
@Donek: te wielokropki i miałkie wywody, raczej wystawiają ocenę twojej zatrważająco niskiej inteligencji. Zacznijmy od tego, że Republikanie zostaną dosłownie zmiażdżeni podczas wyborów przez Hillary Clinton. Póki co prawica nie zdążyła wyłonić dla niej kontrkandydata,a już dostają po głowie we wszystkich sondażach. Co do Scripps Networks Interactive. Człowieczku, przecież to jest jedna z najbardziej neutralnych światopoglądowo mediowych korporacji w USA. :D Kanały typu Lifestyle, oglądają wszyscy amerykanie - niezależnie od tego - na kogo głosują. Zaś w Polsce kanały informacyjne TVN im nie przeszkadzają, bo przynoszą zyski. A tylko to liczy się dla pragmatycznych ponad wszelką miarę jankesów. Zaś w naszym grajdołku nawet jak wygra prawica (w co nie wierzę) to i tak może zagranicznym korporacją naskoczyć. Szczególnie, że PiS gloryfikuje wszystko co ma etykietkę Made in USA.
odpowiedź