SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP mniej wiarygodna od „Faktu” i „Gazety Polskiej”. RMF FM i Polsatowi ufa ponad połowa Polaków

47 proc. Polaków nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, natomiast ponad połowa za wiarygodne źródła newsów uznaje RMF FM i Polsat. 14 proc. deklaruje, że płaci za treści informacyjne w internecie - wynika z raportu Reuters Institute.

Michał Adamczyk w studiu „Wiadomości”, fot. TVPMichał Adamczyk w studiu „Wiadomości”, fot. TVP

W sondażu na potrzeby tegorocznego raportu Reuters Institute wiarygodne źródło informacji Telewizję Polską oceniło jedynie 28 proc. Polaków, a przeciwną opinię wyraziło 47 proc. Publiczny nadawca jest mniej wiarygodny nawet od tabloidów: newsom z „Super Expressu” ufa 30 proc. ankietowanych, a tym z „Faktu” 33 proc. Z kolei „Gazeta Polska” uzyskała 31 proc. pozytywnych wskazań.

TVP i tak zanotowała lepszy wynik niż przed rokiem, gdy jej wiarygodność pozytywnie oceniło zaledwie 24 proc. respondentów, a negatywnie - 49 proc.

Ponad połowa Polaków wierzy RMF FM i Polsatowi

Na przeciwnym biegunie są radio RMF FM i Polsat. Pierwszemu nadawcy w obszarze informacji ufa 55 proc. Polaków, a przeciwnego zdania jest jedynie 15 proc. Polsat uzyskał 51 proc. pozytywnych ocen i 20 proc. negatywnych. Tylko 17 proc. ankietowanych za niewiarygodne uznało Radio ZET i Radio Eska, a 19 proc. - gazety lokalne i regionalne (zdecydowaną większość dzienników regionalnych wydaje Polska Press).

Podobne oceny zanotowały czołowe portale internetowe: Interia - 44 proc. pozytywnych ocen i 21 proc. negatywnych, Onet - 46 proc. pozytywnych i 23 proc. negatywnych, a WP.pl - 44 proc. pozytywnych i 21 proc. negatywnych.

Łączny wskaźnik zaufania do informacji podawanych przez mediach wyniósł 42 proc., tyle samo co przed rokiem. Spory spadek zanotował w drugiej połowie zeszłej dekady, a wzrost w roku wybuchu epidemii okazał się krótkotrwały.

Tylko 11 proc. Polaków szuka newsów w prasie

Od wybuchu epidemii w 2020 roku znacząco zmalało korzystanie przez Polaków ze wszystkich kategorii mediów w celach informacyjnych. W przypadku telewizji to kontynuacja dłuższego trendu: w 2015 roku newsy czerpało z niej 81 proc. ankietowanych, a obecnie 56 proc. W przypadku prasy spadek w tym okresie jest dużo większy: z 28 do 11 proc.

Nieznacznie zmalał wynik mediów społecznościowych (z 52 do 50 proc.) oraz całego internetu (z 84 do 77 proc.).

W 20 najważniejszych krajach objętych badaniem za newsy w internecie płaci średnio 17 proc. użytkowników. W Norwegii to aż 39 proc., w Szwecji - 33 proc., a w Japonii i Wielkiej Brytanii - tylko 9 proc.

Wśród respondentów ze wszystkich 46 państw, w których przeprowadzono sondaż, 48 proc. stwierdziło, że są bardzo zainteresowani treściami newsowymi. W 2017 roku było to 63 proc. Za to 36 proc. czasami lub często unika informacji z mediów.

W internecie rośnie rola mediów społecznościowych - odsetek użytkowników, którzy docierają do newsów poprzez social media zwiększył się od 2018 roku z 23 do 30 proc. W przypadku przeglądarek nastąpił wzrost z 24 do 25 proc., a w przypadku bezpośrednich wejść do serwisów i aplikacji informacyjnych - spadek z 32 do 22 proc.

Newsy rzadziej na Facebooku, coraz częściej na Instagramie i TikToku

W obszarze informacji maleje znaczenie Facebooka - w 2016 roku po newsy zaglądało tam 42 proc. internautów, a w br. 28 proc.

W przypadku Instagrama od 2014 roku nastąpił wzrost z 2 do 14 proc., YouTube’a - z 16 do 20 proc., a TikTok przez ostatnie trzy lata urósł pod tym względem z 1 do 6 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP mniej wiarygodna od „Faktu” i „Gazety Polskiej”. RMF FM i Polsatowi ufa ponad połowa Polaków

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
To żart fuckty i GóWno wiarygodne 😂
odpowiedź
User
Kasia
W tabelce widać że TVN ufa tylko 47% czyli niecała połowa. Warto zauważyć, że tyle samo nie ufa TVP.

Jest o tym w tekście?
odpowiedź
User
lewus
ja ufam TVP w 100%.I tak bedzie. Zadne tam TVNowskie fakty podbite nienawiścią i propaganda.
odpowiedź