SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP w „Wiadomościach” przeprosiła SKOK Stefczyka za materiały z 2015 roku

W niedzielę na początku głównego wydania „Wiadomości” oczytano przeprosiny od Telewizji Polskiej dla SKOK-u Stefczyka za materiały z marca i kwietnia 2015 roku. To realizacja prawomocnego wyroku sądowego.

Edyta Lewandowskia, fot. "Wiadomości" TVPArticle

Komunikat z przeprosinami, nazwany sprostowaniem informacji, prowadząca Edyta Lewandowska odczytała w „Wiadomościach” zaraz po zapowiedzi najważniejszych tematów. Zaznaczyła, że komunikat dotyczy materiałów z 2015 roku, kiedy szefem programu był Piotr Kraśko.

W oświadczeniu Telewizja Polska przeprosiła Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Franciszka Stefczyka, działającą także pod marką Kasa Stefczyka, za „naruszenie jej dobrego imienia i renomy materiałami wyemitowanymi w marcu i kwietniu 2015 roku w TVP1 i TVP Info dotyczącymi wyprowadzania funduszy członków Kas Spółdzielczych do podmiotów prywatnych, występowania nadużyć i kradzieży stanowiących podstawę do wszczęcia śledztw przez uprawnione organy państwowe, które to materiały zostały zilustrowane ujęciami przedstawiającymi Kasę Stefczyka, choć nie odnosiły się one i nie miały związku z działalnością Kasy Stefczyka”.

- Telewizja Polska wyraża w związku z zaistniałą sytuacją ubolewanie, a niniejsze oświadczenie zostaje złożone na skutek przegranego procesu sądowego - dodała prowadząca „Wiadomości”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 3,05 mln widzów, z czego 2,34 mln w TVP1, a 707,7 tys. w TVP Info.

Kolejna rekompensata abonamentowa dla TVP i Polskiego Radia

Wiosną br. przyznano Telewizji Polskiej i TVP 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło) w ramach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. O podziale tych środków zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. TVP otrzymała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne - 119,3 mln zł.

Łącznie przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł. Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł.

Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk. W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Z kolei w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała aż 936,5 mln zł zysku netto, głównie dzięki 1,8 mld zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Natomiast przychody reklamowe nadawcy zmalały rok do roku o 21 proc.

W projekcie ustawy budżetowej, który rząd opublikował jesienią, zapisano, że także w 2021 roku TVP i Polskie Radio otrzymają do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Poseł PiS Henryk Kowalczyk na posiedzeniu sejmowej komisji finansów

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP w „Wiadomościach” przeprosiła SKOK Stefczyka za materiały z 2015 roku

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ford
Trzeba uciekać z tego dzikiego kraju
odpowiedź
User
Klon w poniedziałek
No dobra, ale czy wtedy w 2015 szefem tej tuby nie był Kraśko, a materiału nie robił Dziubka lub Dobrisz-Oracz, czyli obecne gwiazdy tvn, Onet i gazeta.pl???? Tak pytam przez ciekawość....
odpowiedź
User
Lang
Witam, dobrego dnia,. Pozdrawiam Ziętka, który daje pod komentarzami full lapek w górę lub w dół - niech pozdrowi ziomali z czerskiej...
odpowiedź