SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP obniży honoraria i kontrakty gwiazdorskie, więcej zarobią reporterzy

Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w 2021 roku obniży pensje części wydawców, redaktorów i prezenterów, trwa renegocjacja kontraktów z nimi. Jednocześnie podniesie honoraria reporterom nadającym na żywo i technikom. - Te pensje od lat nie były rewaloryzowane - mówi Wirtualnemedia.pl dyrektor TAI, Jarosław Olechowski.

Jarosław Olechowski, fot. TVP Article

W 2020 roku TAI dysponował budżetem w wysokości 190 mln zł, w roku 2021 będzie on oscylował wokół kwoty 170 mln zł. Z naszych ustaleń wynika, że szefostwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w związku z tym podjęło decyzję o obniżce honorariów osób zarabiających najwięcej - a więc prezenterów, redaktorów, wydawców czy podwydawców.

Część kontraktów gwiazdorskich (przygotowywanych dla najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy stacji TVP Info) zostanie także obniżonych. Jednakże każdorazowo nowe kwoty tych kontraktów będą negocjowane indywidualnie z wykonawcą kontraktu.

Jednocześnie TAI w 2021 roku zamierza przeznaczyć więcej pieniędzy dla pracowników z tzw. „pierwszej linii”: np. reporterów relacjonujących wydarzenia na żywo, asystentów kamerowych, techników, oświetleniowców itd.

- W dobie koronawirusa takie rozwiązanie wydaje się najbardziej rozsądne i sprawiedliwe, to ci ludzie codziennie pracują najbardziej się narażając - komentuje osoba z kręgu szefostwa TAI.

"Pensje od lat nie były rewaloryzowane"

- Zasadą w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jest ścisłe powiązanie honorariów autorskich z aktywnością antenową oraz wynikami oglądalności. Inną kwestią jest naturalny proces przeglądu siatki płac i wprowadzanie w niej korekt. W ostatnim czasie zdecydowaliśmy się nieznacznie podnieść wynagrodzenia pracownikom i współpracownikom np. technikom, których pensje od wielu lat nie były waloryzowane - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl dyrektor TAI, Jarosław Olechowski.

Siatka płac w TAI obejmuje zarówno pracowników ryczałtowych (ci dostają pensję wynikająca z umowy o pracę plus honorarium dodatkowe za dyżury czy prowadzenie programów), pracowników i współpracowników prowadzących własną działalność (wynagradzani są w zależności od liczby dyżurów) oraz kontrakty gwiazdorskie, które mają podpisane najpopularniejsi dziennikarze i prezenterzy TVP Info czy programów informacyjnych TVP1.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 250 956 osób, a udział w rynku oglądalności - 3,6 proc. (1,1 proc. mniej niż rok wcześniej).

W TVP 2,8 tys. pracowników etatowych, pensje 8 proc. w górę

Telewizja Polska z zysku netto osiągniętego w 2019 roku wypłaciła 15,22 mln zł w formie nagród swoim 2 687 pracownikom etatowym. Każdy otrzymał średnio 5 664,94 zł.

Na koniec 2019 roku w Telewizji Polskiej pracowało 2 825 osób, co przekładało się na 2 790 etatów. W centrali firmy było zatrudnionych na etacie 2 121 osób, a w jej oddziałach regionalnych - 704.

Średnie wynagrodzenie pracownika TVP wynosiło 9 572 zł, co wobec 8 874 zł rok wcześniej oznacza wzrost o 7,9 proc.

Członkowie zarządu firmy zarobili w 2019 roku 2,18 mln zł, a członkowie rady nadzorczej - 216,4 tys. zł.

TVP z kolejnymi rekompensatami abonamentowymi

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP obniży honoraria i kontrakty gwiazdorskie, więcej zarobią reporterzy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Misiek
Spokojnie, nie stracą, nadrobią w Trójkach, Jedynkach i innych lokalnych polskich radiach...
36 7
odpowiedź
User
tadzizna
I tak tym kłamcom w to nie wierzę. Dadzą im dorobić gdzie indziej, albo dostaną kolejną premię....
26 8
odpowiedź
User
YKK
Spokojnie, spokojnie, obcina, bo za chwile dostaną potężne premie.
24 4
odpowiedź