SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP obniży honoraria i kontrakty gwiazdorskie, więcej zarobią reporterzy

Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w 2021 roku obniży pensje części wydawców, redaktorów i prezenterów, trwa renegocjacja kontraktów z nimi. Jednocześnie podniesie honoraria reporterom nadającym na żywo i technikom. - Te pensje od lat nie były rewaloryzowane - mówi Wirtualnemedia.pl dyrektor TAI, Jarosław Olechowski.

Jarosław Olechowski, fot. TVPArticle

W 2020 roku TAI dysponował budżetem w wysokości 190 mln zł, w roku 2021 będzie on oscylował wokół kwoty 170 mln zł. Z naszych ustaleń wynika, że szefostwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w związku z tym podjęło decyzję o obniżce honorariów osób zarabiających najwięcej - a więc prezenterów, redaktorów, wydawców czy podwydawców.

Część kontraktów gwiazdorskich (przygotowywanych dla najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy stacji TVP Info) zostanie także obniżonych. Jednakże każdorazowo nowe kwoty tych kontraktów będą negocjowane indywidualnie z wykonawcą kontraktu.

Jednocześnie TAI w 2021 roku zamierza przeznaczyć więcej pieniędzy dla pracowników z tzw. „pierwszej linii”: np. reporterów relacjonujących wydarzenia na żywo, asystentów kamerowych, techników, oświetleniowców itd.

- W dobie koronawirusa takie rozwiązanie wydaje się najbardziej rozsądne i sprawiedliwe, to ci ludzie codziennie pracują najbardziej się narażając - komentuje osoba z kręgu szefostwa TAI.

"Pensje od lat nie były rewaloryzowane"

- Zasadą w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jest ścisłe powiązanie honorariów autorskich z aktywnością antenową oraz wynikami oglądalności. Inną kwestią jest naturalny proces przeglądu siatki płac i wprowadzanie w niej korekt. W ostatnim czasie zdecydowaliśmy się nieznacznie podnieść wynagrodzenia pracownikom i współpracownikom np. technikom, których pensje od wielu lat nie były waloryzowane - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl dyrektor TAI, Jarosław Olechowski.

Siatka płac w TAI obejmuje zarówno pracowników ryczałtowych (ci dostają pensję wynikająca z umowy o pracę plus honorarium dodatkowe za dyżury czy prowadzenie programów), pracowników i współpracowników prowadzących własną działalność (wynagradzani są w zależności od liczby dyżurów) oraz kontrakty gwiazdorskie, które mają podpisane najpopularniejsi dziennikarze i prezenterzy TVP Info czy programów informacyjnych TVP1.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 250 956 osób, a udział w rynku oglądalności - 3,6 proc. (1,1 proc. mniej niż rok wcześniej).

W TVP 2,8 tys. pracowników etatowych, pensje 8 proc. w górę

Telewizja Polska z zysku netto osiągniętego w 2019 roku wypłaciła 15,22 mln zł w formie nagród swoim 2 687 pracownikom etatowym. Każdy otrzymał średnio 5 664,94 zł.

Na koniec 2019 roku w Telewizji Polskiej pracowało 2 825 osób, co przekładało się na 2 790 etatów. W centrali firmy było zatrudnionych na etacie 2 121 osób, a w jej oddziałach regionalnych - 704.

Średnie wynagrodzenie pracownika TVP wynosiło 9 572 zł, co wobec 8 874 zł rok wcześniej oznacza wzrost o 7,9 proc.

Członkowie zarządu firmy zarobili w 2019 roku 2,18 mln zł, a członkowie rady nadzorczej - 216,4 tys. zł.

TVP z kolejnymi rekompensatami abonamentowymi

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP obniży honoraria i kontrakty gwiazdorskie, więcej zarobią reporterzy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Misiek
Spokojnie, nie stracą, nadrobią w Trójkach, Jedynkach i innych lokalnych polskich radiach...
odpowiedź
User
tadzizna
I tak tym kłamcom w to nie wierzę. Dadzą im dorobić gdzie indziej, albo dostaną kolejną premię....
odpowiedź
User
YKK
Spokojnie, spokojnie, obcina, bo za chwile dostaną potężne premie.
odpowiedź