SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Według większości rodziców dzieci powinny jeść tak jak dorośli

Większość rodziców w Polsce uważa, że dzieci powinny jak najszybciej jeść tak, jak dorośli. Dlatego najczęściej jedzą one te same posiłki co rodzice, tyle ile chcą i - jak twierdzą rodzice - „same wyczuwają, jakie jedzenie jest dla nich dobre”. Samodzielnie dzieci kupują przekąski, głównie batony - wynika z badania Ipsos.

Według większości rodziców dzieci powinny jeść tak jak dorośli

3/4 rodziców twierdzi, że przykłada olbrzymią wagę do odżywiania swoich dzieci. Jednak nie oznacza to, że najmłodsi są karmieni w specjalny sposób - zdecydowana większość rodziców chciałaby, aby dziecko jak najszybciej zaczęło jeść to samo, co jedzą dorośli.

Zdaniem większości rodziców dzieci najczęściej zjadają takie posiłki, jak dorośli (tak twierdzi 56 proc. rodziców dzieci w wieku 3-8 lat i 79 proc. rodziców dzieci w wieku 9-14 lat).

Rodzice deklarują również, że dzieci samodzielnie decydują o wielkości posiłków - jedzą "tyle, ich chcą" oraz "tyle, ile im potrzeba". Jeśli chodzi o decydowanie, co dzieci zjedzą, to zmienia się to wraz z wiekiem dziecka. W przypadku młodszych dzieci (3-8 lat) decydującą rolę w tej sprawie mają rodzice, a w przypadku starszych (9-14 lat) decydentem częściej jest dziecko (2/3 rodziców dzieci w wieku 9-14 lat deklaruje, że dziecko prawie zawsze lub przynajmniej w połowie przypadków wybiera to, co będzie jeść).

Zdecydowana większość polskich rodziców twierdzi, że najlepsze są tradycyjne metody żywienia. Wolą sprawdzonych producentów żywności dla dzieci (przede wszystkim rodzice dzieci młodszych), a ponad połowa obawia się, że niektóre produkty żywnościowe mogą dzieci uczulić, podejrzliwie przygląda się kupowanej żywności.

Jednocześnie, przyjmując zasadę, że dzieci powinny jak najszybciej jeść tak, jak dorośli, rodzice zachęcają je do poznawania nowych potraw i produktów. Połowa rodziców twierdzi, że często sięga po nowe produkty dla dzieci i że stara się podążać za trendami w ich żywieniu. Połowa rodziców dzieci młodszych (do 8 lat) deklaruje, że zwraca uwagę na reklamy produktów żywnościowych dla dzieci.

96 proc. rodziców twierdzi, że ich dzieci jedzą regularnie trzy posiłki dziennie. Zdaniem 3/4 rodziców dzieci jedzą również drugie śniadanie: głównie kanapki (z serem i wędliną), owoce i soki, a także przekąskę między obiadem a kolacją (40 proc. rodziców).

Wiele dzieci kupuje również przekąski samodzielnie (2/3 w wieku 9-14 lat). Są to najczęściej batony i wafle, owoce, bułki drożdżówki, chipsy, czekolada i napoje gazowane.

"Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków" to prowadzone od 2006 roku przez Ipsos badanie dotyczące zmian w zwyczajach żywieniowych Polaków, ich stosunku do wagi, zdrowia oraz wagi i odżywiania dzieci. Badanie jest realizowane na próbie reprezentatywnej Polaków (825 osób). Ostatni pomiar został przeprowadzony w lipcu 2012 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Według większości rodziców dzieci powinny jeść tak jak dorośli

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ruda
taa, dziecko kupujące owoc jako przegryzkę... już to widzę :D
odpowiedź