SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Wiadomości" przed drugą turą więcej czasu poświęciły Rafałowi Trzaskowskiemu

Przez całą kampanię wyborczą przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich w "Wiadomościach" nie ukazała się ani jedna pozytywna wzmianka o Rafale Trzaskowskim, a w "Faktach" TVN - o Andrzeju Dudzie - wynika z danych Press-Service Monitoring Mediów udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl. Obie stacje o politykach informowały wyłącznie w negatywnym lub pozytywnym kontekście. Za to tylko materiały o wydźwięku neutralnym na temat kandydatów pokazywały "Wydarzenia" Polsatu.

Article

Jak wynika z analizy przygotowanej dla Wirtualnemedia.pl przez firmę Press-Service Monitoring Mediów - specjalizującej się w monitoringu mediów - główne programy telewizyjne ("Wiadomości" TVP, "Fakty" TVN i "Wydarzenia" Polsatu) poświęciły przed drugą turą wyborów prezydenckich tematyce kampanii wyborczej ponad 11 godzin, 22 minuty i 55 sekund (dane za okres 29.06-9.07).

Najwięcej o wyborach mówiło się w "Wiadomościach" - przeszło pięć i pół godziny, podczas gdy w TVN i Polsacie o przeszło dwie godziny mniej.

 

Spolaryzowane TVP i TVN, neutralny Polsat

"Wiadomości" mówiły więcej o Rafale Trzaskowskim niż o Andrzeju Dudzie (różnica ponad 12 minut). Jednak o kandydacie Koalicji Obywatelskiej na prezydenta pojawiały się same nieprzychylne materiały, łącznie 52. O urzędującym prezydencie pojawiło się w serwisie TVP 40 przychylnych relacji.

Odwrotnie sytuacja przedstawia się w "Faktach" TVN. Tam o Andrzeju Dudzie informowano tylko nieprzychylnie, choć jak warto zauważyć, znacznie mniej niż w "Wiadomościach" TVP. "Fakty" poświęciły urzędującemu prezydentowi 31 nieprzychylnych materiałów. O Rafale Trzaskowskim relacji przychylnych pojawiło się trzynaście.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Neutralność w opisywaniu kampanii kandydatów utrzymały "Wydarzenia" - o Andrzeju Dudzie pojawił się jedynie jeden materiał więcej niż o Rafale Trzaskowskim.


 

Więcej o Dudzie niż Trzaskowskim

Wszystkie główne kanały informacyjne - TVP Info, TVN24, Polsat News - więcej mówiły o prezydencie Andrzeju Dudzie niż o Rafale Trzaskowskim. Największą dysproporcję w liczbie publikacji na korzyść urzędującej głowy państwa widać na antenie TVN24 (137 relacji więcej).

 

Najwięcej spośród mediów internetowych i drukowanych o kampanii pisano na wnp.pl, Portalu Samorządowym oraz wPolityce.pl - pokazują dane Press-Service Monitoring Mediów, które udostępniono portalowi Wirtualnemedia.pl.

 

Polityka dominuje w kampanii wyborczej

W całej kampanii przed drugą turą głosowania we wszystkich serwisach informacyjnych dominowała polityka. Nieliczne relacje poświęcone były gospodarce, zdrowiu, tematom społecznym, wypadkom, służbom mundurowym.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 czerwca. W pierwszej turze, wygrał Andrzej Duda, zdobywając 43,5 proc. głosów (8 450 513 głosy). Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem 30,46 proc. (5 917 340 głosy).


Okiem Eksperta: Sebastian Bykowski, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Press-Service Monitoring Mediów

Zbliżamy się do finiszu kampanii wyborczej. Wszystkie media wskazują jak ważny jest rezultat tych wyborów i jak ogromny będą miały wpływ na przyszły kształt Polski. Oczywiście przedstawiane perspektywy różnią się diametralnie w zależności od opcji politycznej, której sprzyjają poszczególne źródła. Różnią się również sposoby przekazu. Media prawicowe, a szczególnie telewizja publiczna posługuje się formami, które mają wręcz obrzydzić kandydata opozycji, powiązać go z wszelkimi historycznymi aferami, a także ostatnimi wypadkami w Warszawie. W końcowej fazie zmniejszono aktywność wokoło tematów związany z LGBT+, ale za to wzmocniono, podobnie jak w przypadku Donalda Tuska i dziadka z Wehrmachtu sprzed lat, antyniemiecką narrację pokazując Rafała Trzaskowskiego jako nie tylko kandydata elit, ale także osobę na usługach Niemiec. Jak zasłonę dymną potraktowano kapitał niemiecki w tabloidzie "Fakt" by przekierować uwagę odbiorców na próby wpływania zachodnich sąsiadów na wewnętrzne sprawy Polski i odciągnąć ich uwagę od bardzo kontrowersyjnego tematu ułaskawiania przez prezydenta Andrzeja Dudę osoby, która odbyła karę więzienia za przestępstwo seksualne i znęcanie się nad rodziną.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Z kolei media reprezentujące środek i lewą stronę sceny politycznej w wyraźny sposób opowiadają się za Trzaskowskim. Jednak ich narracja jest zgoła inna. Bliższa jest pomniejszaniu powagi Andrzeja Dudy jako męża stanu, a wręcz jego ośmieszaniu. Głownie objawia się to na przedstawianiu obecnego prezydenta jako osoby całkowicie zależnej od szefa Prawa i Sprawiedliwości, sprowadzając jego rolę do notariusza, długopisu prezesa Kaczyńskiego, a także wskazując, że sukcesy, którymi się podpiera w kampanii wyborczej nie są efektami jego działań lub wręcz pokazując, że są porażkami zarówno w skali kraju jak i międzynarodowej.

Większość obserwatorów politycznej rzeczywistości zakładało brutalizację języka obecnej kampanii. Bardzo jednak wymowne jest to, że jednymi z głównych mediów, które miały w tym swój aktywny udział były media publiczne, które z definicji powinny być obiektywne i niezależne.

Należy podkreślić, że choć jeszcze nie znamy zwycięzcy wyborów prezydenckich to poznaliśmy innego wygranego. Jest nim Polsat i jego serwisy informacyjne. Ta stacja potrafiła przez cały okres II tury zachować neutralny przekaz w swoich materiałach poświęcają tyle samo uwagi i tak samo traktując obu kandydatów. Wielokrotnie za to była ceniona szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie nawet najbardziej zagorzali zwolennicy poszczególnych kandydatów potrafi zauważyć ten obiektywizm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Wiadomości" przed drugą turą więcej czasu poświęciły Rafałowi Trzaskowskiemu

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klari
...Ale za to niedziela, ale za to niedziela, niedziela będzie dla nas!...” Śpiewał Wojciech Korda & Niebiesko-Czarni (1965), tak mi się skojarzyło, Adamczyku!
Do Przewodniczących Komisji Wyborczych – żadnych długopisów przy liczeniu głosów! Mężowie Zaufania - zwracajmy na to uwagę. Wyborcy - do lokali z kawałeczkiem świeczki!
43 10
odpowiedź
User
Tommy_f
I jak zwykle to Polsat jest neutralny w materiałach, a uważający się za ostoję cnót wszelakich TVN jest skrzywiony w jedną ze stron. O TVP szkoda pisać.
22 33
odpowiedź
User
Wojtek 1 23 45
Które media mają być obiektywne: publiczne, komercyjne, czy wszystkie?
24 2
odpowiedź
User
mike
Akurat po Wiadomościach TVP niczego innego spodziewać się nie można. Poziom prefesjonalizmu - zero.
67 23
odpowiedź
User
pablo
Nieprzychylne? Warto doprecyzować - kłamstwa i insynuacje
42 15
odpowiedź