SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirtualna Polska inwestuje 33 mln zł w e-sklep meblarski

Wirtualna Polska podpisała przedwstępną umowę zakupu za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów sklepu internetowego Selsey z meblami, wyposażenie wnętrz i akcesoriami ogrodowymi. Ponadto ma wnieść do niego aportem swoją platformę Homebook, wycenioną na 12 mln zł.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding

Na mocy umowy Wirtualna Polska Media, spółka w pełni należąca do holdingu Wirtualna Polska, ma kupić 51 obecnych udziałów Selsey za 6 mln zł, dokupić 229 udziałów za 14,9 mln zł w ramach podwyższenia kapitału zakładowego spółki oraz wnieść do niej 100 proc. udziałów swojej firmy Homebook wycenionej na 12 mln zł.

W efekcie będzie posiadała ok. 44,5 proc. udziałów Selsey. Transakcja została sfinansowana w części gotówkowej ze środków własnych Wirtualnej Polski.

- Tylko w Polsce rynek w kategorii „dom i ogród” wart jest ok. 40 mld złotych. Ponad 20 proc. tej wartości wydawana jest w internecie, co sprawia, że jest to jedna z największych kategorii w zakupach online, z udziałem wyższym niż w większości krajów na zachodzie Europy. Dla Wirtualnej Polski to też inwestycja w ciągle nową dla nas część rynku e-commerce, taką, gdzie fizycznie sprzedajemy produkty. Jako inwestor mniejszościowy zyskujemy możliwość pozyskania od założyciela Selsey nowych dla nas kompetencji logistycznych i operacyjnych - komentuje Aleksander Kusz, wiceprezes ds. e-commerce w holdingu Wirtualna Polska.

Na transakcję musi zgodzić się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz banki kredytujące holding Wirtualna Polska (Homebook jest jednym z podmiotów zabezpieczających spłatę kredytów).

Po uzyskaniu zielonego światła od UOKiK transakcja ma zostać zrealizowana w ciągu pięciu dni roboczych.

- Celem fuzji Selsey i Homebook jest połączenie tego, co w obu spółkach jest najlepsze.  Z jednej strony Homebook wnosi kompetencje marketingowe oraz technologiczne, dzięki którym od lat inspiruje Polaków jak wyposażyć wnętrze domu. Z drugiej mamy zaplecze produktowe, logistyczne oraz operacyjne, które posiada Selsey - wylicza Patryk Dżus, prezes Homebooka.

Po sfinalizowaniu transakcji Wirtualna Polska nie będzie mieć już 100 proc. udziałów Homebooka. W komunikacie zaznaczono jednak, że w ub.r. przychody tej spółki stanowiły jedynie ok. 1,4 proc. łacznych wpływów całej grupy kapitałowej.

Natomiast Selsey w sprawozdaniach holdingu Wirtualna Polska będzie klasyfikowany jako jednostka stowarzyszona podlegająca konsolidacji metodą praw własności.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Selsey to sklep internetowy oferujący meble, wyposażenie wnętrz, dekoracje i akcesoria ogrodowe. Działa od prawie 10 lat, jest obecny także za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W komunikacie Wirtualnej Polski podano, że w roku finansowym zakończonym w czerwcu br. Selsey zanotował ok. 118 mln zł przychodów i stratę EBITDA (nie poinformowano, ile wyniosła). Spółka zatrudnia ponad 170 osób, ma też dwa salony stacjonarne (w Warszawie i Wrocławiu).

- Selsey już dzisiaj jest synonimem pięknych mebli w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak pozyskanie tak dużego i stabilnego inwestora otwiera przed spółką zupełnie nowe możliwości. Pozwala nam na rozwój technologiczny, ale i realizację planów akwizycyjnych oraz rozszerzenie własnych kolekcji mebli. Możemy też zaprosić do współpracy kolejnych producentów i partnerów biznesowych, dzięki czemu nasza oferta dla użytkowników będzie jeszcze bardziej atrakcyjna - opisuje Mirosław Mikołajczak, właściciel i założyciel Selsey.

Homebook ze stratą

W ub.r. Homebook, oferujący produkty wnętrzarskie, dekoracyjne, AGD i RTV, zanotował 9,5 mln zł przychodów i 1,7 mln zł straty netto. W sprawozdaniu Wirtualnej Polski uzasadniono to wzrostem kosztów pozyskania ruchu, który negatywnie przełożył się na marże i możliwości skalowania przychodów poprzez Facebooka i Google.

W bilansie holdingu wartość pionu wnętrzarskiego, który w całości stanowi Homebook, zmniejszono o 2,87 mln zł do 9,8 mln zł. Na koniec ub.r. spółka Homebook zatrudniała 50 pracowników etatowych i miała 9 współpracowników.

Wirtualna Polska spółkę Domodi, do której należały wówczas platformy Homebook i odzieżowe Domodi, przejęła w kilku etapach. 51 proc. udziałów kupiła za 15 mln zł, dalsze 35 proc. (w międzyczasie Domodi przejęło platformę Allani) - wiosną 2018 roku za 85 mln zł, a pozostałe 14 proc. - kilka miesięcy później za 33,4 mln zł.

Seria przejęć Wirtualnej Polski

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Natomiast w połowie września spółka zależna holdingu podpisała umowę kupna 100 proc. akcji węgierskiej firmy Szallas, do której należy grupa platform turystycznych w Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Szallas została wyceniona, wraz z posiadaną gotówką, na 82 mln euro.

Pod koniec września należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

W minionym półroczu firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,8 proc. do 479,76 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA ze 132,65 do 165,37 mln zł i zysku netto z 69,99 do 92,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska inwestuje 33 mln zł w e-sklep meblarski

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stalowy
Oj Jaco Jaco, kupujecie i kupujecie te spółki, pompujecie grube pieniądze a nie dbacie o swoich ludzi. Duże grono mocnych zawodników już odeszło, duże grono rozważa odejście bo nie ma mowy o kasie na podwyżki, plany wywalone w kosmos to i premii dla zespołów nie będzie a wy robicie zakupy zamiast pomóc swoim oddanym ludziom. To do was wróci, myślę, że dość szybko i w sumie mam nadzieję, że dość szybko. Zeby zastepować doświadczonych wyjadaczy stażystami to trzeba mieć mental januszexu :) :)
0 0
odpowiedź
User
Marek
Czyli powstaje firma na 170+60 osób z ujemną EBIDTA?
0 0
odpowiedź
User
PK
Synergia. Trochę ludzi pożegna się z pracą...
0 0
odpowiedź