SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska za 95 mln zł kupiła większościowy pakiet akcji Audioteki

Spółka Stacja Służew należąca do holdingu Wirtualnej Polski dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

Jacek Świderski, fot. materiały prasoweArticle

Wiosną ub.r. Stacja Służew za 9,31 mln zł kupiła akcje stanowiące 6,8 proc. kapitału Audioteki. Natomiast w czwartek przejęła kolejne pakiety walorów, w efekcie ma akcje stanowiące ok. 59,5 kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Audioteki.

Łączna wartość transakcji wynosi 95,3 mln zł.

Zaznaczono, że na potrzeby przejęcia implikowaną wartość przedsiębiorstwa Audioteki oszacowano na 156,4 mln zł, przy czym spółka na koniec ub.r. miała jeszcze 21 mln zł wolnych środków. W ub.r. spółka zanotowała prawie 90 mln zł przychodów i ponad 14 mln zł zysku EBITDA.

- Audioteka to świetnie zarządzany produkt, w szybko rosnącej kategorii usług audio. Dzięki tej akwizycji dywersyfikujemy przychody Wirtualnej Polski Media o kolejną, obok WP Pilot, usługę subskrypcyjną, z której korzysta ponad 200 tys. osób. To także druga w ostatnim czasie transakcja, która wzmacnia obecność WP na rynkach zagranicznych - zauważa Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

- Ponownie dokonujemy istotnego wzmocnienia holdingu Wirtualnej Polski w jednym z kluczowych segmentów naszej działalności. Światowe trendy wskazują na rosnące zainteresowanie użytkowników treściami audio - zamierzamy wykorzystać szansę, jaką daje to Audiotece zarówno w Polsce, jak i na innych europejskich rynkach - dodaje Adam Rogaliński, VP corporate development w Wirtualnej Polsce.

Audioteka na swojej platformie oferuje ponad 20 tys. audiobooków - zarówno w modelu subskrypcyjnym (Audioteka Klub), jak i w sprzedaży detalicznej (Audioteka Store). Firma produkuje też własne treści, m.in. w serii „Superprodukcje”.

- Dołączenie do silnej grupy medialnej stanowi kolejny ważny krok w historii Audioteki. Wspólnie z WP będziemy pracować nad poszerzeniem oferty usług audio, kontynuować produkcje własnych treści oraz rozwój technologii, nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych. Wierzę, że pojawienie się strategicznego inwestora będzie miało pozytywne efekty dla naszych użytkowników, pracowników i partnerów handlowych - mówi Arek Seidler, prezes Audioteki.

Wirtualna Polska zapowiada, że w przejętej spółce dalej będzie pracował obecny zespół zarządzający. Filarami wzrostu w kolejnych latach mają być m.in. dalsze inwestycje w treści własne (w tym krótkometrażowe), promocja programu subskrypcyjnego Audioteki wraz z innymi usługami subskrypcyjnymi WP oraz intensyfikacja działań marketingowych na rynku polskim i zagranicą.

Wirtualna Polska z serią przejęć

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Natomiast w połowie września spółka zależna holdingu podpisała umowę kupna 100 proc. akcji węgierskiej firmy Szallas, do której należy grupa platform turystycznych w Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Szallas została wyceniona, wraz z posiadaną gotówką, na 82 mln euro.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W minionym półroczu firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,8 proc. do 479,76 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA ze 132,65 do 165,37 mln zł i zysku netto z 69,99 do 92,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska za 95 mln zł kupiła większościowy pakiet akcji Audioteki

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
filtras
Można odmierzać czas, kiedy WP zepsuje audiotekę.
odpowiedź
User
why
Można odmierzać czas, kiedy WP zepsuje audiotekę.

Dlaczego tak uważasz? Pytam poważnie. Jakie produkty WP zepsuła do tej pory? Jakie wg Ciebie będą pierwsze symptomy psucia ADKi przez WP?
odpowiedź
User
XC
Można odmierzać czas, kiedy WP zepsuje audiotekę.

Dlaczego tak uważasz? Pytam poważnie. Jakie produkty WP zepsuła do tej pory? Jakie wg Ciebie będą pierwsze symptomy psucia ADKi przez WP?

Jakie produkty? A choćby portal Dobre Programy, który z branżowego portalu stał się clickbajtowym słupem reklamowym. Ostatnio WP kupiło też portal Benchmark, który również podzieli los Dobrych Programów. W ramach rewanżu podaj mi przykłady stron, które zyskały na takiej transakcji.
odpowiedź