SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy wymyślili wirtualne mieszkanie, które przyspieszy rehabilitację po udarze. Metoda oparta o technologię VR i AR

Wymyślone przez Polaków wirtualne mieszkanie pomoże pacjentom po udarze mózgu w powrocie do zdrowia. Ich oparta o technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości metoda przyspieszy rehabilitację i zwiększy jej skuteczność. Autorzy właśnie zdobyli na ten cel 1,5 mln złotych od inwestorów.

Na pomysł wirtualnego mieszkania dla chorych wpadli ludzie z BioMinds. To startup z branży HealthTech, który opracowuje platformę telemedyczną opartą na rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości, która wspiera terapię osób ze schorzeniami neurologicznymi.

Autorzy wpadli na pomysł, by stworzyć Mieszkanie Treningowe. Ma być to środowisko symulacji czynności życia codziennego dla pacjentów, którzy odzyskują sprawność po przebytym udarze mózgu. System będzie wykorzystywał okulary rzeczywistości rozszerzonej Oculus oraz HoloLens i umożliwi holistyczną rehabilitację neurologiczną na każdym etapie powrotu do zdrowia.

- Nasz system rehabilitacji to przede wszystkim skuteczniejsza i szybsza terapia oraz zwiększenie prawdopodobieństwa przynajmniej częściowego powrotu pacjentów do pełnionych przed udarem ról społecznych - mówi Mateusz Kierepka, prezes BioMinds. - W przyszłości Mieszkanie Treningowe stanie się częścią platformy terapeutycznej BioMinds XR, zapewniającej ruchową, poznawczą i psychologiczną rehabilitację osób po udarach.

Jak dodaje wiceprezes BioMinds Elżbieta Włodarska, neuropsycholożka z 17-letnim doświadczeniem pracy klinicznej z osobami dorosłymi po udarach i urazach mózgu, obecnie terapia czynności życia codziennego ADL (z ang. Acitivties of Daily Living) opiera się na wykonywaniu prostych czynności. - Spędzając długie godziny w pracowniach terapeutycznych, pacjenci odkręcają butelki, przelewają płyny lub czeszą włosy - tłumaczy Włodarska. - Wirtualne Mieszkanie Treningowe pozwoli na bezpieczne ćwiczenia w warunkach domowych takich czynności jak robienie herbaty, sprzątanie, podlewanie kwiatów. Ich opanowanie przyspieszy powrót chorego do samodzielności.

60 tys. nowych udarów rocznie

Udar mózgu jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów na świecie i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych. Według raportu Zespołu Ekspertów Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu w Polsce rocznie rejestruje się 60 tys. nowych udarów. Następstwa udaru są liczne i bardzo rozległe, w większości przypadków przyczyniają się do trwałej niepełnosprawności, która prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty samodzielności w codziennym życiu.  

- Na rynku amerykańskim są już badania, które wskazują, że treningi w wirtualnej rzeczywistości są bardziej skuteczne niż konwencjonalne interwencje terapeutyczne - tłumaczy Elżbieta Włodarska. - Rehabilitacja oparta na tej technologii oferuje nie tylko możliwość treningu ruchowego w warunkach klinicznych, ale również stwarza doskonałe środowisko do ćwiczeń w domu.

Wsparcie finansowe od aniołów biznesu

By projekt został zrealizowany, potrzeba pieniędzy. BioMinds pierwsze kroki stawiał w Platformie Startowej Unicorn Hub. Po procesie inkubacji spółka zdobyła dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i pierwsze wsparcie inwestycyjne od aniołów biznesu.

W czerwcu tego roku BioMinds zebrał rundę inwestycyjną na łączną kwotę 1,5 mln złotych. Na wsparcie projektu zrzucili się aniołowie biznesu i specjalizujący się w projektach MedTech fundusz Aligo VC.

- Niewątpliwe korzyści dla pacjentów przekładają się na duży potencjał biznesowy pomysłu BioMinds, bo według WHO aż 15 mln ludzi rocznie przechodzi udar. Szpitale, ośrodki rehabilitacyjne i terapeuci potrzebują rozwiązań, które umożliwią im zwiększenie dostępności rehabilitacji i obniżenie jej kosztów - komentuje Tomasz Chwiałkowski, Partner w Aligo VC.  

BioMinds wsparli także aniołowie biznesu. Do ich grona należy dr Lech Ignatowicz - naukowiec i inwestor skupiający się na projektach life science i innowacjach medycznych. Ignatowicz jest doktorem ze szwedzkiego Karolinska Institutet oraz biotechnologiem i mikrobiologiem (Uniwersytet Warszawski). W projekt zaangażowany jest także Paweł Zylm, anioł biznesu, dawniej prezes BRE Ubezpieczenia i finalista konkursu Business Angel of the Year 2020.

Do grona inwestorów wspierających projekt BioMinds dołączył także Piotr Basista, ekspert w dziedzinie fizjoterapii i współzałożyciel Kliniki Rehabilitacji Dna Miednicy. W projekt jest także zaangażowany Łukasz Makowski, przedsiębiorca i menedżer z 20-letnim doświadczeniem, założyciel LookSoft - najstarszej polskiej firmy rozwijającej oprogramowanie mobilne.

Aligo VC jest polskim funduszem venture capital wspierającym innowacyjne projekty technologiczne we wczesnej fazie rozwoju związane z obszarami poprawy zdrowia społeczeństwa (HealthTech) oraz „zielonej technologii" (CleanTech).

Dołącz do dyskusji: Polacy wymyślili wirtualne mieszkanie, które przyspieszy rehabilitację po udarze. Metoda oparta o technologię VR i AR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl