SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirusowy dowcip na prima aprilis

1. kwietnia w polskojęzycznej Encyklopedii Wirusów Pandy Software pojawią się opisy ponad 200 wirusów

Inaczej niż dowcipy primaaprilisowe, fałszywe alarmy o wirusach komputerowych - tzw. hoaxy - ang. oszustwo, mistyfikacja, kaczka - mogą wyrządzić wiele szkód. 1. kwietnia w polskojęzycznej Encyklopedii Wirusów Pandy Software pojawią się opisy ponad 200 z nich. Prima aprilis to dobra okazja, by przyjrzeć się nieco bliżej tym "dowcipnym" e-mailom.

W odróżnieniu od wirusów, fałszywe alarmy (tzw. hoaxy) nie są programami komputerowymi o destrukcyjnym działaniu i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. To tekstowe informacje wysyłane pocztą elektroniczną.

Hoaxy stają się groźne, dopiero wtedy, gdy odbiorca zastosuje się do zawartych w nich instrukcji "dezynfekcji komputera" czy rozesłania ostrzeżenia do jak największej liczby odbiorców. Pod pozorem usuwania groźnego wirusa można bowiem poważnie uszkodzić system operacyjny. Z kolei przekazanie informacji innym użytkownikom naraża ich na utratę prywatności, ponieważ do wiadomości wysyłanej metodą "łańcuszka" dołączony jest zwykle spory zestaw aktualnych adresów e-mail, który nieuchronnie trafi w ręce twórców spamu (reklamy rozsyłane masowo i bez zgody odbiorców).

Jeśli nie będziemy potrafili odróżnić hoaxa od prawdziwej informacji, wówczas kierując się dobrymi chęciami możemy zaszkodzić innym, a w najlepszym razie skompromitować się. Jak więc rozpoznać hoaxa?

"Powinniśmy być nieufni, gdy otrzymamy wiadomość pocztową, w której nagłówku znajduje się tekst w rodzaju 'Virus Warning' lub 'Wirus Alert', 'UWAGA NIEBEZPIECZNY WIRUS!!!', a jej nadawca powołuje się na zaufane instytucje czy firmy i prosi o przesłanie e-maila do możliwie wielu osób, opisując działanie rzekomego wirusa jako szczególnie groźne" mówi Piotr Skowroński z PogotoVia AntyVirusowego Pandy Software.

"Radzimy przede wszystkim IGNOROWAĆ wszelkie instrukcje zawarte w tego typu wiadomościach, a więc pod żadnym pozorem NIE USUWAĆ plików i NIE ROZSYŁAĆ fałszywego alarmu do innych. Warto także skontaktować się nadawcą i poinformować go, że alarm jest fałszywy" dodaje Skowroński.

Dokładne informacje i treść ponad 200 fałszywych alarmów zebrano w polskojęzycznej Encyklopedii Wirusów pod adresem: http://www.pogotowie.pspolska.pl/hoaxes.php (strona będzie aktywna 1. kwietnia o godzinie 9:00).
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirusowy dowcip na prima aprilis

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl