SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Witold Graboś: Cyfryzacja radia jest częścią cyfryzacji państwa

- Polskie Radio przeciera szlaki i właściwym jest, żeby to nadawca publiczny ponosił koszty w pierwszym okresie. Nadawcy komercyjni wejdą na rynek już rozpoznany i w części ukształtowany - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Witold GrabośArticle

Z Witoldem Grabosiem rozmawiamy o procesie cyfryzacji, jaki dokonuje się w Polsce. Graboś przekonuje, że zgodnie z zasadą neutralności technologicznej nie można preferować jednej technologii kosztem drugiej.

- Polska dysponuje trzema cyfrowymi multipleksami radiowymi. Dlaczego mielibyśmy zrezygnować z możliwości, jakie daje cyfrowe radio? Głoszenie takich poglądów świadczy o głębokim niezrozumieniu rzeczy. Mówię to z przykrością, bo bywa, że poglądy takie głoszą również przedstawiciele sceny publicznej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Graboś.

>>> Andrzej Siezieniewski: Polskie Radio dzięki cyfryzacji poczyni oszczędności

Witold Graboś twierdzi, że nadawcy stacji komercyjnych obawiają się destabilizacji rynku radiowego, którą mogłoby spowodować namnożenie nowych stacji nadających w DAB+. Dlatego KRRiT chce wprowadzić kanały bonusowe dla nadawców, którzy będą ponosić koszty związane z nadawaniem cyfrowym. Graboś zapowiada, że pomysł ten zostanie przedstawiony nadawcom na spotkaniu w Krajowej Radzie w marcu

- Chcielibyśmy, aby nadawca otrzymał dodatkowe miejsce na multipleksie dla dodatkowego programu. Danie nadawcom komercyjnym kanałów bonusowych jest pewną formą zamrożenia rynku. To sprawdzone wzory. Metoda ta była już stosowana w przypadku cyfryzacji telewizji we Francji i w Polsce - zapowiada wiceprzewodniczący KRRiT.

W październiku ub.r. Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowej technologii DAB+. Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, newsowe Polskie Radio 24 (do tej pory nadawane tylko w internecie), jak również nowy kanał muzyczny Radio Rytm dostępne będą cyfrowo na razie tylko w Warszawie oraz w Aglomeracji Śląskiej. W nowej jakości DAB+ będzie można słuchać także dwóch rozgłośni regionalnych - Radia Katowice oraz RDC w Warszawie (więcej na ten temat).

Całą rozmowę z wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Grabosiem o procesie cyfryzacji radia można przeczytać na kolejnej stronie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Witold Graboś: Cyfryzacja radia jest częścią cyfryzacji państwa

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ono
Kompletny idiotyzm-cyfryzacja radia-Niemcy się wycofują, Wielka Brytania rezygnuje-PO=szuka nowych przekrętów!!!
odpowiedź
User
Uzytkownik
Bzdura i wyrzucone pieniądze jeśli dojdzie do cyfryzacji radia. Technologia DAB/DAB+ jest zbyt stara jak na dzisiejsze czasy. Dzisiaj radia słucha się na urządzeniach przenośnych dzięki transmisji multicast over TCP/IP.
Produkcja takich odbiorników to jedynie soft. Dzisiejsze samochody w wyposażeniu już mają telefony GSM lub zestawy BT, a użytkowanie smartfonów ./ tabletów jest standardem. Wszystkie te urządzenia są od samego początku gotowe do transmisji radiowej jak i TV + to wszystkie co daje bezprzewodowy internet.
odpowiedź
User
Polones_Copue
Multicast dobrze się nadaje dla radiostacji internetowych, których prawie nikt nie słucha. Nie nadaje się dla radiostacji typu Polskie radio PR1, których słucha jednocześnie kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy ludzi.
A przede wszystkim ludzie słuchają radia głownie w samochodach. W samochodach są odbiorniki UKF i jeszcze długo tak pozostanie. Ani cyfryzacja, ani multicast nic tu nie poradzi.
odpowiedź