SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

XML, i co z tego?

Wszystkie wiodące firmy informatyczne tworzą dziś produkty zgodne z XML (Extensible Markup Language).

XML w połączeniu z technologią Java stał się jednym z wiodących standardów tworzenia serwisów korporacyjnych i aplikacji on-line. Czy klienta jednak interesuje cały ten techniczny galimatias? Odpowiedzmy lepiej na pytanie, jakie korzyści przyniesie klientowi korzystanie z rozwiązań opartych na XML i Java.

Chcę prosto i tanio modyfikować serwis, grafikę też!

Przechowywanie informacji w formie XML oddziela warstwę danych od warstwy prezentacji, co skutkuje znacznym zmniejszeniem kosztów modyfikacji serwisu. Można nawet zupełnie przebudować szatę graficzną serwisu nie tracąc czasu na prace programistyczne.

Dane są składowane niezależnie i formatowane dopiero w momencie, kiedy użytkownik ma je zobaczyć. Sam styl formatowania działa globalnie na wszystkie dokumenty, dzięki czemu uzyskujemy łatwość modyfikacji wyglądu całego serwisu.

System CMS (Content Management System) oparty na XML pozwala w prosty sposób modyfikować też treść serwisu.  Co ważne – raz wprowadzone dane możemy wykorzystywać w dowolny sposób. Koniec z wprowadzaniem danych od nowa przy każdej wersji serwisu.

Obecnie większość wiodących systemów CMS pozwala na edycję stron „na żywo”. Użytkownik z prawami administratora przeglądając serwis może na bieżąco zmieniać jego treść. Dzięki temu ułatwia się poprawianie drobnych błędów, co korzystnie wpływa na poziom merytoryczny serwisu.

Takie podejście do edycji treści serwisu wyznacza standardy następnej generacji systemów CMS i udowadnia jak elastyczne są systemy tworzone w oparciu o XML.

Chcę mieć WAP, strony do wydruku, pliki PDF i kanał RSS.

Dane zapisane w XML można w dowolny sposób konwertować. Strona WWW jest tylko jednym z możliwych finalnych rezultatów takich transformacji. Gdy zechcemy zgromadzone w serwisie informacje udostępnić posiadaczom telefonów (WAP), urządzeń PDA, Web TV, syntezatorów mowy (osoby niewidome) bez trudu przygotujemy taką wersję serwisu. Dane nadal będą aktualizowane i zarządzane z jednego miejsca. Możemy też generować wersje stron do wydruku, kanały RSS czy nawet pliki PDF. Jeśli za rok czy dwa pojawi się nowy format przekazywania informacji możemy nasze dane odpowiednio przetransformować.

Chcę być pierwszy w wyszukiwarkach!

Serwisy pracujące w oparciu o Java i XML dostarczają lepszego zaplecza do tworzenia przyjaznych dla wyszukiwarek serwisów (SEO). Oddzielenie informacji od formatowania ułatwia tworzenie nowoczesnych, zgodnych ze standardami W3C serwisów. Charakteryzują się one lepszym „nasyceniem” dokumentu słowami kluczowymi (mniej jest kodu, który zaśmieca dokument w oczach robota wyszukiwarki).

Ponadto systemy zaawansowane systemy, takie jak Rainforest, generują przyjazne dla wyszukiwarek adresy, dzięki czemu wszystkie dokumenty w serwisie zostają zaindeksowane przez wyszukiwarki. Rainforest umożliwia nawet samodzielne tworzenie struktury dokumentów serwisu (dzięki temu pod-strona może się nazywać np. www.janmedia.pl/onas/kontakt.xml ).

Dodatkowe narzędzia platformy Rainforest umożliwiają między innymi śledzenie tego jak każda z pod-stron serwisu indeksowana jest przez kluczowe wyszukiwarki (np. Google Page Rank).

Żadnych złych linków i niespójności!

Co najczęściej sprawia, że traci się zaufanie do serwisu i firmy, którą ma promować? Są to drobne błędy świadczące o nieuwadze i pośpiechu, w jakim tworzono serwis. Nie da się wyeliminować tych czynników, ale używając mądrych narzędzi można eliminować ich wpływ. Narzędzia kontrolujące poprawność linków oraz biblioteki obiektów pozwalają uniknąć niepoprawnych łącz.

Zdefiniowanie szablonów dokumentów pozwala dopasować je do standardu każdej firmy a następnie konsekwentnie utrzymywać zadany format przy tworzeniu nowych pod-stron.

XML ułatwia też utrzymanie spójnego formatowania i wyglądu serwisu, budując tym samym wrażenie dopracowania każdego detalu.

Import i eksport do formatów biurowych.
Integracja z firmowymi bazami danych.

Najczęściej mówiąc o XML, mówi się o elastyczności. Zaiste jest to główną zaletą tego formatu. Dzięki tej elastyczności możemy stworzony serwis połączyć z systemem klienta – niezależnie czy jest to program fakturujący, magazynowy czy system CRM – dane mogą być dwukierunkowo synchronizowane. Także systemy zewnętrzne – jak choćby firm kurierskich, mogą łatwiej współpracować w oparciu o XML.

Dzięki korzystaniu z XML możemy również prosto importować i eksportować dane do arkuszy kalkulacyjnych czy edytorów tekstu.

Mówiąc o imporcie z programów biurowych warto zwrócić uwagę, że często stosuje się też dodatkowy mechanizm oczyszczający kod HTML powstający przy wklejeniu tekstów z Word. Dzięki tej opcji nasi klienci zachowują poprawność nawet tak zaimportowanych danych, a strony są lżejsze i szybciej się ładują.

Co się stanie, gdy będzie ich więcej?!

Każdy serwis powinien być przygotowany na nagły wzrost ilości użytkowników. Jeśli system nie jest skalowalny, klient utraci wszystkie korzyści z reklamy, gdy nie będzie w stanie obsłużyć swych nowych użytkowników. Oprogramowanie oparte na Java może być w łatwy sposób przenoszone i uruchamiane na różnych platformach – także w środowisku klastrowym – dzieląc obciążenie na kilka serwerów. Opcje śledzące dostępność aplikacji dodatkowo zapewniają pewność poprawnego działania 24 godziny na dobę.

Systemy takie jak Rainforest, posiadają też często specjalne technologie cache. Dzięki nim wygenerowane dynamicznie strony są przechowywane w pamięci i dostęp do nich jest tak szybki jak do stron statycznych. Dopiero dezaktualizacja danych, wymusza odświeżenie obrazu strony w pamięci poprzez odwołanie do aplikacji.

Chcę mieć możliwość rozbudowy.

Oparcie aplikacji na Java i systemie pluginów zapewnia prostą rozbudowę systemu o nowe funkcjonalności. W naszych wdrożeniach łączyliśmy już moduły eCommerce i eLearning by sprzedawać elektroniczne szkolenia oraz moduły eCommerce z MLM by tworzyć sklep internetowy oparty na drzewiastej strukturze sprzedażowej.

Java jako technologia otwarta zapewnia też łatwość rozbudowy aplikacji przez firmy zewnętrzne. Klient nie uzależnia się, zatem od jednej firmy, co zwiększa bezpieczeństwo biznesowe.

Chcę uruchomić aplikację w swojej architekturze!

Niezależnie od posiadanej przez klienta architektury sprzętu i oprogramowania, praktycznie zawsze można uruchomić aplikację opartą na Java. Dostępne są zarówno darmowe jak i komercyjne serwery obsługujące tę technologię na praktycznie wszystkich systemach operacyjnych.


Referencje:

Extensible Markup Language (XML) : www.w3.org/XML/
Java Technology : http://www.java.sun.com/

Tomasz Karwatka, jest menedżerem w Janmedia Interactive (www.janmedia.pl)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: XML, i co z tego?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl