SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

87 procent Polaków popiera otwarcie restauracji i hoteli

87 procent Polaków popiera otwarcie restauracji i hoteli, a ponad dwie trzecie (69,3 proc.) zamierza z nich skorzystać - pokazują dane BioStat. Tylko 9,5 proc. Polaków uważa, że restauracje powinny być nadal zamknięte. Większość chce też otwarcia hoteli, stoków narciarskich czy klubów fitness.

Article

Polacy chcą rozmrażania gospodarki - wyniki z najnowszego sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat. Przeprowadzone w ostatni weekend stycznia badanie opinii Polaków to kolejny sondaż z cyklicznie prowadzonych podczas pandemii koronawirusa.

Wznowienie działalności restauracji popiera w sumie 87 proc. respondentów, hoteli zaś 88,6 proc.

Zdaniem 16,9 proc. respondentów restauracje powinny być otwarte całkowicie i bez ograniczeń. Kolejnych 34,7 proc. uważa, że powinny być otwarte przy zachowaniu zasady DDM – dystansu, dezynfekcji i maseczek.

Tylko 8,2 proc. ankietowanych uważa, że z restauracji mogliby korzystać tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i posiadacze negatywnego testu na Covid-19. 9,5 proc. Polaków uważa, że restauracje powinny być nadal zamknięte.

Niecała połowa Polaków (48,6 proc.) popiera otwieranie dyskotek i klubów nocnych, 41,9 proc. respondentów uważa, że powinny być zamknięte.

Polacy tęsknią za gastronomią?

To że badani chcą ponownego otwarcia gastronomii, nie oznacza że chcą się wybierać do restauracji czy kawiarni.

Do restauracji wybrałoby się 69,3 proc. ankietowanych, z czego tylko 17,0 proc. bez względu na ograniczenia. Co czwarty pójdzie do restauracji zachowując zasadę DDM, a 21,4 proc. tylko przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego – z ograniczeniem liczby uczestników itd. Na korzystanie z restauracji mając pewność, że nie zarazi innych zdecyduje się 5,2 proc. osób – pod warunkiem, że będą zaszczepieni lub przeszli już koronawirusa.

Z małej gastronomii zamiesza skorzystać na miejscu w sumie 72,6 proc. respondentów, z kawiarni co trzeci, do pubu i baru pójdzie 52,9 proc.. Hotele zamierza odwiedzić 47,7 proc. Polaków, podczas gdy 44,4 proc. wciąż nie ma takiego zamiaru. Dyskoteki i night cluby będą celem wizyty tylko 30,9 proc. uczestników sondażu.

Tłumy zapowiadają się w centrach handlowych

Otwarcie galerii handlowych popiera aż 89,9 proc. Polaków, zaś 81,6 proc. zamierza je odwiedzić. Uruchomienie sklepów dla niemal co trzeciego uczestnika ankiety powinno być połączone z rygorystycznym przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Dwóch na pięciu chce przestrzegania zasady DDM (dystans-dezynfekcja-maseczka), jednak około kilkunastu procent respondentów sądzi, że sklepy nie-spożywcze być otwarte bez ograniczeń.

Odwiedzać placówki handlowe zamierza w sumie ponad 8 na 10 uczestników sondażu BioStat. Mniej więcej co czwarty przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego, lecz co szósty – bez względu na ograniczenia.

Większość Polaków popiera otwarcie klubów fitness, basenów, obiektów sportowych

Otwarcie siłowni i sal fitness popiera w sumie 82,8 proc. Polaków, jednak tylko 48,5 proc. zamierza z nich skorzystać. Otwarcie stoków narciarskich popiera natomiast w sumie 85,2 proc. respondentów, z czego co czwarty pod warunkiem przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego, albo zasady DDM. 29,7 proc. ankietowanych uważa, że stoki narciarskie mogłyby działać bez żadnych obostrzeń.

Funkcjonowanie basenów dopuszcza z kolej w sumie 73,2 proc. uczestników sondażu, podczas gdy sal gimnastycznych – 82,1 proc.Udział publiczności w wydarzeniach sportowych dopuszcza trzy czwarte ankietowanych.


Korzystać z obiektów sportowych i rekreacyjnych zamierza mniej niż połowa respondentów.
 

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat® od 30 do 31 stycznia 2021 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 87 procent Polaków popiera otwarcie restauracji i hoteli

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Manipulacjapelnageba
Nie znam nikogo ze znajomych ktorzy to popieraja
odpowiedź
User
Jan
Ciekawe. 48,5% Polaków zamierza skorzystać z siłowni lub basenu. Nawet jak by się wszystkie otworzyły to chyba nie da rady.
Niemniej jednak wiele osób popiera - w otwartych knajpach ludzie na zewnątrz godzinę lub dwie czekają na wolny stolik.
odpowiedź