SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Fakty” wyprzedziły „Wiadomości” w sierpniu. Jako jedyne zyskały widzów

Na pozycję lidera oglądalności wśród programów informacyjnych w sierpniu br. awansowały „Fakty” emitowane w TVN i TVN24 BiS, które wyprzedziły „Wiadomości” TVP1 i TVP Info - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: „Fakty” wyprzedziły „Wiadomości” w sierpniu. Jako jedyne zyskały widzów

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdzichu
Competition na poziomie walki żuli.
odpowiedź
User
nbt
Zerknąłem na dane GUS-u z ciekawości i mam garść ciekawostek: w Polsce mamy około 38 mln ludzi, a najpopularniejszy program informacyjny w Polsce ogląda średnio 2,2 mln ludzi (według badań telemetrycznych). Badanie oczywiście nie uwzględnia tych, co oglądają więcej niż jeden program informacyjny w ciągu dnia, ale można spróbować założyć, że dziennik w telewizji ogląda około 10% obywateli.

Ciekawiej robi się, gdy zerkniemy na ogromne różnice mędzy 4+ a grupami komercyjnymi, bo z niej wynika wprost, że zdecydowana większość widzów dzienników to ludzie 60+ (bo nie uwierzę, że dzieci i młodzież zasiadają przed TV na Fakty, czy inne Wiadomości). W grupie produkcyjnej (liczę to jako 16-59) wg. GUS-u mamy około 60% obywateli i patrząc na oglądalność Faktów, wychodzi na to, że ten dziennik każdego ogląda 4,5% ludzi w wieku produkcyjnym. Wiadomości raptem 3%. Dodatkowo porównując dane 16-49 z 16-59 widzę, że różnica przy każdym programie to około 300 tys., więc sporą część oglądalności robią tu ludzie 50+.

Co więcej, zwracam uwagę na SHR, bo z niego wynika, że (ponad) 80% telewidzów wybiera coś innego, niż program informacyjny i spada to rok-do-roku każdemu programowi. Co też ciekawe, SHR jest mniej więcej taki sam niezależnie od grupy badawczej. Wychodzi mi z tego wniosek taki, że większość aktualnych widzów telewizji jest w wieku 60+, ale jednocześnie niezależnie od grupy wiekowej, jeśli ktoś ogląda telewizję w porze dzienników, to jest 20% szansy, że będzie oglądał tego typu program.

Można więc powiedzieć, że główne wydania dzienników, tak na prawdę mało kto ogląda i chyba zbyt przeceniamy ich rolę. Mam nadzieję, że mój komentarz może kogoś bardziej kompetentnego natchnie na jakieś badania typu "Profil widza programów informacyjnych". Chętnie poczytam!
odpowiedź
User
Docent Furman
Znowu fejk Wirtualnych Mediów... Żenada! Jak informacyjny kanał telewizyjny dostępny wyłącznie drogą satelitarną może mieć większą publikę niż telewizja dostępna drogą satelitarną i naziemną... Żenada!
odpowiedź