SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły konkursy w 34 miastach na emisję cyfrową w DAB+. Nadawcy komercyjni sceptyczni

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych. Chce przekonać obecne na rynku, jak i nowe rozgłośnie, że koszty takiej emisji są niższe, a jakość lepsza.

Dołącz do dyskusji: Ruszyły konkursy w 34 miastach na emisję cyfrową w DAB+. Nadawcy komercyjni sceptyczni

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maxxx golonko
na FM w Krakowie mam dom wyboru 26 stacji - nie zamierzam wydawać kasy na DAB+
moim zdaniem rozwój DAB+ jest jeszcze gorszy niż DVB-T kilka lat temu ...
odpowiedź
User
2123iko
Nie no potęga. 100 tys odbiorników oficjalnie. No niech nawet będzie milion. Na cały kraj. To kompletnie się biznesowo nie zepnie. Chyba że na koszt podatnika. PR przecież o zdanie nie pyta tylko wyciąga łapkę po kasę.
odpowiedź
User
dda;lksd
Jak ta "lepsza jakość dźwięku" DAB+ ma się do bardzo słabego "bitrate" nadawanych programów? Kiedyś dla testu kupiłem niedrogie radio DAB+ - w centrum Wrocławia miałem sygnał tylko przy oknie, w środku mieszkania cisza (w DAB+ albo masz sygnał, albo nie i nie słychać nic, nawet szumów) - tam gdzie stacje FM odbierały bez problemu - to raz. Dwa, wspomniany bitrate np. Trójki wynosił bodajże 96 kbps. Dla porównania stacje FM nadają w przybliżeniu 160-192 kbps (dane z Wikipedii). Dźwięk był TRAGICZNY - prawie jak PR1 na falach długich. Dużo słabszy niż FM i dużo słabszy niż ta sama stacja nadawana w internecie. Jak dla mnie cały ten DAB+ to w tym momencie ślepa uliczka. Radio sprzedałem, a stacji, których nie mogę odbierać na FM, słucham na google chromecast sterując aplikacją w telefonie.


Gdyby dali uczciwy bitrate to mniej stacji by się zmieściło. Czyli licencje i obsługa musiałyby być droższe. Także opowieści o lepszej jakości dźwięku to bajki.
odpowiedź