SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2 mln zł na paliwo od Lotosu dla 19 szpitali, Orlen dokłada dodatkowe 4 mln na sprzęt

Spółka Lotos Paliwa (Grupa Lotos) w ramach wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirusa przekaże 2 mln zł na paliwo dla 19 zakaźnych szpitali jednoimiennych w całej Polsce. PKN Orlen, który do tej pory na wsparcie szpitali dał 6 mln zł, teraz dokłada kolejne 4 mln.

Article

Akcja jest współkoordynowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. - To nasza kolejna inicjatywa pomocy skierowana do służby zdrowia. Szpitale jednoimienne stanowią teraz główny front walki z epidemią koronawirusa i stąd wsparcie właśnie tych 19 placówek. Jako spółka Skarbu Państwa i firma społecznie odpowiedzialna pomaganie w takich sytuacjach uważamy za coś naturalnego. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Lotosu –  tym na stacjach paliw, na terenie zakładu oraz tym przebywającym na platformach – za ich zaangażowanie i odpowiedzialność w tym trudnym czasie - podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos.

Akcja obejmie 19 szpitali w całym kraju: po dwa w województwach śląskim, dolnośląskim i podlaskim oraz po jednym w pozostałych województwach. Każda z placówek otrzyma karty paliwowe, dzięki którym karetki i inne pojazdy należące do szpitali będą mogły darmowo zatankować paliwo na każdej stacji Lotos w Polsce. Będzie to łącznie 400 kart.

– Wiemy jak ważnym elementem działań służby zdrowia jest zapewnienie nieprzerwalności transportu chorych i personelu medycznego. Dlatego 2 mln zł przekazujemy właśnie na paliwo, aby szpitale jednoimienne były pod tym względem zabezpieczone. Staraliśmy się, aby nasza pomoc była maksymalnie uproszczona i dotarła do placówek jak najszybciej – dodaje Wojciech Weiss, prezes spółki Lotos Paliwa.

Grupa Lotos za pośrednictwem Fundacji Lotos przekazała 5 mln zł czterem polskim szpitalom na zakup takiego sprzętu, jak m.in. respiratory, termometry i leki. Gdański koncern wspiera też funkcjonariuszy na służbie działających na granicy Polski. Na wybranych stacjach Lotosu czekają na nich darmowe kawa, herbata, czekolada lub napój Dynamic. Z kolei żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, w związku z ich działaniami w czasie pandemii, tankują za darmo na wybranych stacjach paliw Lotosu.

Orlen zwiększa wsparcie do 10 mln zł

Fundacja Orlen przekaże z kolei dodatkowe 4 mln zł (wcześniej już dała 6 mln zł) na bieżące potrzeby placówek, głównie na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej.

- Zaangażowanie społeczne, a w szczególności realizacja inicjatyw prozdrowotnych to jeden z priorytetów naszej aktywności dobroczynnej. Fundacja Orlen podejmuje konkretne działania, dzięki którym placówki medyczne w całym kraju od lat mogą realizować inwestycje pozwalające nieść pomoc pacjentom. Działania Fundacji wpisują się w apel premiera Mateusza Morawieckiego o solidarność z tymi, którzy są w potrzebie. Dziś jest to przede wszystkim służba zdrowia i jej pracownicy, którzy z ogromnym poświęceniem wykonują swoje obowiązki. Wspieramy ich wysiłki i zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia Polaków, przekazując darowizny w łącznej kwocie 10 milionów złotych na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej, niezbędnych w walce z koronawirusem - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Fundacja Orlen  w tym tygodniu przeznaczyła już 6 mln zł dla 11 szpitali w całej Polsce, które za otrzymane darowizny m.in. poszerzą bazę laboratoryjną, zakupią karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maseczki i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne. Kolejne 4 mln zł także trafią do placówek medycznych walczących z koronawirusem. Trwają finalne ustalenia, które szpitale i na jakie potrzeby otrzymają wsparcie.

Wsparcie finansowe walki z epidemią ogłosiło też kilka innych dużych firm państwowych m.in. PGE (5 mln zł) i Totalizatora Sportowego (4 mln zł).

Polskie firmy wspierają walkę z koronawirusem

Dotychczas już kilkadziesiąt polskich firm zadeklarowało przekazanie darowizn (w formie pieniężnej bądź materialnej - własne produkty itp.) na rzecz walki z koronawirusem. Wśród nich są m.in. Salony Agata, 4F, Żabka, CD Projekt, Colian czy Maspex.

Pomagają również prywatni przedsiębiorcy. Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, przekaże polskim szpitalom 100 respiratorów o wartości 7 milionów złotych.

Dominika Kulczyk zdecydowała się przekazać Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł

Darowizny ofiarowują także sportowcy (Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski).

W ramach akcji #PosiłekDlaLekarza aktywiści z kilku stowarzyszeń zbierają środki na posiłki dla personelu medycznego, który w szpitalach opiekuje się chorymi na COVID-19.

Na Siepomaga trwa zbiórka organizowana przez sam serwis, na pomoc w walce z koronawirusem. W kilkanaście dni udało się zebrać prawie 18 milionów złotych.

Dołącz do dyskusji: 2 mln zł na paliwo od Lotosu dla 19 szpitali, Orlen dokłada dodatkowe 4 mln na sprzęt

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szacunek
Brawo !
odpowiedź
User
Gdańszczanka
Dobrze, że w tych trudnych czasach możemy na Was liczyć. Dziękuję!
odpowiedź
User
Pomoc
Lotos to prorządna firma. Od razu zaczęli działać. Szpitale sprzęt medyczny. Orlen też i wiele innych firm. Te działania robią wrażenie. Ważne też będzie to jaki wpływ na to co się dzieje będzie miało na gospodarkę. Jutro już nie będzie takie samo jak wczoraj. Dzięki ludzie Lotosu. Tak trzymajcie.
odpowiedź