SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

155 tys. Polaków zaczęło w br. płacić abonament RTV, 398,8 mln zł dla TVP i Polskiego Radia

Od stycznia br. liczba osób terminowo płacących abonament wzrosła o 155,1 tys., do 1,4 mln. Do 19 maja br. KRRiT przekazała z tego tytułu Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 398,8 mln zł, czyli 62,8 proc. kwoty prognozowanej w całym br.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak podała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w br. nastąpił minimalny wzrost liczby Polaków rejestrujących odbiorniki radiowe i telewizyjne. Na koniec kwietnia takich osób było 6,9 mln, o 14 tys. więcej niż na koniec ub.r. (to 0,2 proc. w górę).

Z tej grupy 3,5 mln osób jest zwolnionych z płacenia abonamentu. Natomiast spośród pozostałych 3,4 mln daninę terminowo opłacało 1,4 mln. To wzrost o 155,1 tys. (czyli 7,33 proc.) w porównaniu z ub.r. Ponadto o ponad 6 proc. zwiększyła się liczba osób, które opłaciły abonament za cały rok z góry

KRRiT poinformowała, że do 19 maja br. przekazała mediom publicznym (Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu publicznym rozgłośniom regionalnym) 398,8 mln zł środków abonamentowych. Jest to 62,8 proc. wpływów, które prognozowano w całym br. i zarazem o 31,8 mln zł więcej od wpływów zakładanych w ub.r.

Po wakacjach abonament mają płacić wszyscy kliencu płatnej tv, w przyszłym roku - wszyscy płatnicy podatków

W zeszłym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy abonamentowej przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada ona, że przy rejestracji odbiorników mają pośredniczyć sieci kablowe i platformy cyfrowej, przekazując Poczcie Polskiej (która odpowiada za pobór abonamentu RTV) dane ich klientów płatnej telewizji oraz ich zgłoszenia o posiadaniu telewizorów. Na tej podstawie Poczta Polska ma weryfikować, kto z zobowiązanych do tego osób płaci abonamentu i podejmować odpowiednie działania w celu wyegzekwowania tej daniny.

Nowelizacja została przyjęta mimo krytycznych opinii wielu operatorów płatnej telewizji - niedawno wyrażonych na konferencji PIKE - którzy narzekają m.in., że ich użytkownicy są traktowani gorzej niż odbiorcy darmowej telewizji, oraz obawiają się odpływu klientów.

Najprawdopodobniej nowe przepisy trafią w czerwcu do Sejmu, mają zostać szybko uchwalone i podpisane przez prezydenta. W projekcie zapisano miesięczne vacatio legis, więc nowelizacja może zacząć obowiązywać w wakacje.

Jest to jednak tylko rozwiązanie przejściowe. Resort kultury pracuje już nad nową ustawą abonamentową, która ma wprowadzić pobieranie abonamentu razem z zeznaniem podatkowym. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że zgodnie z nowymi przepisami abonament RTV będzie wynosił ok. 8 zł miesięcznie. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu w czerwcu.

W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 155 tys. Polaków zaczęło w br. płacić abonament RTV, 398,8 mln zł dla TVP i Polskiego Radia

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mama
Sam zakupiłem telewizor i zacząłem płacić abonament, wreszcie warto włączyć TVP
odpowiedź
User
Ała
Sam zakupiłem telewizor i zacząłem płacić abonament, wreszcie warto włączyć TVP


Sralisz muszki, bendzie wjosna!

(Powiedzenie ludowe oznaczające opowiadanie bzdur bez głębszego sensu i związku)
odpowiedź
User
gość
Nie mam telewizora nie płacę i nie zapłacę ani grosza, po drugie uważam, że zabawa władzy w media jest DEFRAUDACJĄ pieniędzy społeczeństwa, gdyż ta władza i każda inna nie ma odwagi zdać się na komercję i wyjaśniać swoje patologiczne decyzje. Każda władza, która przejmuje te media zamiast je po prostu zlikwidować jest patologią.
odpowiedź