SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DM Millennium rekomenduje kupno akcji Agory, wśród zagrożeń wymienia sytuację polityczną i nasycenie rynku kinowego

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium wydali w miniony piątek rekomendację „kupuj” dla Agory z docelową ceną 20,50 zł za akcję. Raport wydano przy kursie 12 zł za akcję.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Według prognoz analityków DM Millennium, przychody Agory w 2019 roku mają wynieść 1 198,7 mln zł i wzrosną w roku kolejnym do 1 266,9 mln zł. EBITDA w tych latach wyniesie - według Millennium DM - odpowiednio 126 mln zł i 135 mln zł, a EBIT 41,8 mln zł i 50,1 mln zł.

Restauracje, kina i cyfrowe subskrypcje kierunkami rozwoju

Głównym kierunkiem rozwoju Agory na najbliższe lata, jaki wskazują analitycy DM Millennium, jest rozrywka i subskrypcje. - Funkcjonującym i na razie niewielkim, ale mającym urosnąć do jednego z filarów grupy jest z kolei segment restauracji - czytamy w raporcie. W listopadzie ub. roku Agora weszła w biznes restauracyjny, otwierając sieć lokali gastronomicznych - Papa Diego.

Raport zaznacza także, że prasa pod względem wkładów zysków do spółki przestała mieć istotne znaczenie. - Nie oznacza to jednak jej końca, gdyż trwa zmiana modelu tego biznesu. Ilość subskrypcji cyfrowych zbliża się szybko do 200 tys., podczas gdy liczba sprzedawanych egzemplarzy papierowych spadła już poniżej 100 tys. Nowy model wciąż jest w fazie „promocji”, przez co przychód na subskrybenta nie jest satysfakcjonujący. Widać jednak stopniowe zmiany nawyków czytelników - piszą analitycy Millennium.


Przejęcie Eurozetu nieprzewidziane, ale wzmacnia pozycję

Podkreślono, że grupa Agora wypracowuje teraz zyski w biznesie kinowym, reklamie zewnętrznej i w portalach internetowych. - Zupełnie nowym pomysłem jest zbudowanie biznesu rodzinnych centrów rozrywki - piszą specjaliści w raporcie.

Przejęcie spółki Eurozet (na razie Agora kupiła mniejszościowy pakiet) zostało ocenione pozytywnie. - Możliwości zdobycia jednym posunięciem silnej pozycji w interesującym segmencie rynku zdarzają się rzadko. Taką okazją było przejęcie spółki Eurozet. Posunięcie to nie było przewidziane w strategii i z racji wielkości kapitału jaki wymaga (łącznie około 330/350 mln do 2023 roku), nie pozostaje bez wpływu na możliwości realizacji pozostałych jej celów - czytamy w raporcie analityków DM Millennium.

Agora zakłada wydanie na rozwój około 930 mln zł. , z czego około 450 mln zł. ma zostać sfinansowane stopniowo zaciąganym długiem. - W relacji do aktualnie wypracowywanej EBITDA taki poziom zadłużenia byłby trudny do zaakceptowania, jednak w relacji do prognozowych wyników już tak, gdyż maksymalny poziom wskaźnika dług netto / EBITDA nie powinien przekroczyć 2,5 - oceniają specjaliści w raporcie.

Zagrożenia: „GW” w opozycji, nasycenie rynku kin

Jako czynniki ryzyka wskazano to, że Agora prawie połowę swoich przychodów generuje z rynku reklamy, silnie reagującego na wahania koniunktury gospodarczej. Ale także to, że „Gazeta Wyborcza” pozostaje w opozycji względem opcji rządzącej w kraju, co - zdaniem sporządzających raport - „znajduje swoje odzwierciedlenie w jej relacjach z instytucjami podległymi władzom”.

Co do cyfrowych abonamentów, DM Millennium wskazuje na inne zagrożenie. - Gospodarka cyfrowa podlega dynamicznym przemianom, w związku z czym istnieje ryzyko rozminięcia się strategii rozwoju Agory z kierunkiem w jakim podążą technologie i preferencje klientów - napisano.

W segmencie kinowym zagrożeniem dla Agory - zdaniem analityków domu maklerskiego - może być wkrótce rosnący stopień jego nasycenia, co może przełożyć się  na wzmocnienie obiektów konkurencyjnych i obniżenie frekwencji w kinach Agory. Podkreślono też, że produkcje filmowe, w których spółka występuje w roli producenta lub współproducenta, „związane są z ryzykiem niepowodzenia jednorazowych znacznych projektów”.  

Radio: zagrożeniem też polityka

W obszarze radiowym wskazano natomiast na dwa zagrożenia: możliwość nieprzedłużenia koncesji dla stacji Agory oraz ewentualny brak zgody UOKiK na przejęcie Eurozetu lub brak koncesji dla radia, wydawanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - Transakcja ta (przejęcie mniejszościowego pakietu Eurozetu) wzbudziła duże emocje polityczne, co może utrudnić wykonanie opcji zakupu - czytamy w uzasadnieniu.

Natomiast zagrożeniem w segmencie internetowym miałoby być wprowadzenie dyrektywy ACTA, nakazującej weryfikację publikowanych treści. - Grupa Agora, jako dostawca treści, jest przede wszystkim beneficjentem tych przepisów, jednak w części biznesu jakim są portale internetowe nałożone zostaną na nią nowe obowiązki i pojawi się związane z tym ryzyko kar - podkreślają analitycy.

Rekomendacja została opracowana przez DM Millennium na zlecenie GPW w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego.

Agora od roku na zakupach i w gastronomii

W połowie ub.r. grupa kapitałowa Agora ogłosiła strategię na lata 2018-2022. Zapowiedziała wtedy, że przeznaczy prawie 500 mln zł na przejęcia, m.in. w sektorze marketingu internetowego i e-commerce.

Jesienią ub.r. Agora kupiła 13,4 proc. udziałów czeskiej spółki marketingu internetowego ROI Hunter, a w czerwcu br. w ramach kolejnej rundy finansowania nabyła dalsze walory. Obecnie ma 24 proc. jej kapitału, we wrześniu ub.r. informowała, że za 25 proc. zapłaci 4,4 mln euro.

W lutym br. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures. Transakcja została już przeprowadzona, natomiast nadal analizuje ją UOKiK.

Ponadto od jesieni ub.r. poprzez swoją spółkę zależną Foodio Concepts, zarządzaną razem ze wspólnikami, otwiera lokale gastronomiczne Papa Diego i Van Dog. Pod koniec kwietnia należąca do Agory sieć kinowa Helios uzyskała zgodę UOKiK-u na utworzenie z trzema udziałowcami spółki Food for Nation, właściciela burgerowni i foodtrucków Pasibus, wspólnego podmiotu w oparciu o firmę Step Inside. Helios przekazał już jej 10 mln zł.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych netto o 10,9 proc. do 308,4 mln zł, 37,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3,4 mln zł straty netto. Zwiększyły się jej przychody w kinach Helios, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały w pionach internetu, radia i druku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: DM Millennium rekomenduje kupno akcji Agory, wśród zagrożeń wymienia sytuację polityczną i nasycenie rynku kinowego

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fred
Naganiacze... Sami niech se kupią i wmoczą
odpowiedź
User
Fox
To dużo mówi o tzw "dm"... Rekomendowac kupno Agory, ratunkuuuuu....
odpowiedź
User
paff
Co to za wróżbici polecają trupa?
odpowiedź
User
Krasawica
Jakim cudem można polecać akcje firmy, nad którą wisi ryzyko kary do 10% przychodów za niepodanie do UOKiK zakupu radia Zet (ew. 110 mln zł) i która ma do dopłacenia ok. 326 mln zł Czechom od Sorosa za resztę Zetki? Razem 436 mln zł przy przychodach miliard sto milionów zł. Do tego dochodzi stopniowe zadłużanie się Agory na 450 mln zł, by sfinansować ewentualne zakupy. I ktoś rekomenduje zakup takiego czegoś bez obawy o utratę własnej reputacji?? Państwo z Millenium, zmieńcie nazwę na Mileniumałoktopodskoczyiwolnomipleśćdowolnąbzdurę.
odpowiedź
User
Olobolo
Prawacki gul - bezcenne! A tymczasem GazPol zszedł już poniżej 13 tys.
odpowiedź