SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP inwestują 17 mln zł w platformę do e-podpisów Autenti

Banki Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski wspólnie z funduszami Innovation Nest i Black Pearls VC zainwestowały 17 mln zł w spółkę Autenti oferującą platformę do cyfrowego zawierania umów i elektronicznego obiegu dokumentów.

Od lewej: Przemek Gdańsk, Grzegorz Wójcik, Zbigniew Jagiełło i Krzysztof Bachta Article

W spółkę zdecydował się zainwestować Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski, które wspólnie przeznaczą na jej rozwój 17 milionów złotych. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej – aby trzy, na co dzień konkurujące ze sobą banki – porozumiały się w sprawie jednej inwestycji.

Prezesi banków podczas konferencji prasowej, prezentującej inwestycję argumentowali, że jest to pierwszy krok w stronę "depapieryzacji Polski", a tego typu standard podpisywania dokumentów oceniali jako proekologiczne działanie, które „usprawni procesy bankowe i będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne”.

- Wspólna inwestycja trzech konkurencyjnych banków w fintech Autenti do doskonały przykład partnerstwa na styku technologii i finansów, dzięki któremu wybiegamy w przyszłość. Za kilka lat tego typu rozwiązania będą rynkowym standardem - uzasadnia Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku. - Dzięki elektronicznemu podpisowi i obiegowi dokumentów klienci Alior Banku zyskają wkrótce bardziej wygodny i szybszy dostęp do naszych produktów i usług, z dowolnego miejsca na świecie. To kolejna inwestycja z udziałem naszego funduszu corporate venture capital RBL_VC, która umożliwia nam wyjście naprzeciw cyfrowej rewolucji i tworzenie bankowości nowej generacji - dodaje.

Nie podano, jaką cześć udziałów Autenti przejmą Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP. - Kibicujemy rozwiązaniom proponowanym przez Autenti od 2016 roku. Wtedy to jeszcze jako startup - firma ta wygrała pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon proponując oprogramowanie, które usprawniło proces zawierania umów bankowych dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego - przypomina Przemek Gdański, prezes BNP Paribas.

- Współpraca na co dzień konkurujących ze sobą banków może pomóc sprostać tym oczekiwaniom i dlatego zdecydowaliśmy o inwestycji funduszu PKO VC w spółkę Autenti. PKO Bank Polski kontynuuje transformację cyfrową i zgodnie z realizowaną strategią, zmienia się w bank przyszłości. Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku. W synergii z pozostałymi narzędziami jakimi dysponujemy, pozwoli nam to jeszcze bardziej usprawnić elektroniczny obieg dokumentów - dodaje Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Autenti chce wyjść za granicę

Spółka Autenti działa od 2014 roku, oferuje rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów w formie cyfrowej, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Dotychczas pozyskała ponad 250 klientów biznesowych, a na jej platformie podpisy elektroniczne złożyło prawie 95 tys. osób.

- Dzięki możliwościom banków, które zaprosiliśmy do grona inwestorów oraz ich otwartości na współpracę ponad podziałami, podpisy elektroniczne dostępne dzięki Autenti ułatwią pracę zarówno mniejszym firmom jak i dużym przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarki - podkreśla Grzegorz Wójcik, założyciel i prezes Autenti. - Już wkrótce naszą ofertę skierujemy do klientów i partnerów za granicą - zapowiada.

Inwestycja w Autenti to kolejny przykład wspólnego zaangażowania kapitałowego kilku banków. Wcześniej zainwestowały w Polski Standard Płatności (to operator systemu płatności mobilnych Blik) oraz Polish API.

Fundusze Innovation Nest i Black Pearls VC wzięły udział w poprzedniej rundzie finansowania Autenti w 2017 roku.

Według sprawozdania złożonego do KRS w 2018 roku Autenti zanotowało 860,9 tys. zł przychodów sprzedażowych i 1,27 mln zł pozostałych wpływów operacyjnych, co przy 3,01 mln zł kosztów operacyjnych przełożyło się na 889,3 tys. zł straty netto. Rok wcześniej spółka miała 33 tys. zł wpływów sprzedażowych, 1,33 mln zł pozostałych przychodów sprzedażowych, 2,97 mln zł nakładów operacyjnych i 1,61 mln zł straty netto.

Na koniec 2018 roku udziałowcami Autenti byli Grzegorz Wójcik (25,68 proc. kapitału), członek zarządu Anna Wójcik (25,64 proc.), wiceprezesi Łukasz Rzepecki i Tomasz Plata (po 8,7 proc.), Bartosz Wojciechowski (8,7 proc.), a także firmy Innovation Nest II SCSP (11,84 proc.) i LQT Fund II (10,76 proc.).

Globalny rynek e-podpisów według prognoz ma być warty 5,5 mld dolarów w 2023 roku, co oznacza wzrost o ponad 1/3 w ciągu pięciu lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP inwestują 17 mln zł w platformę do e-podpisów Autenti

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl